Komiksy w 2019 roku, na które warto zwrócić uwagę

Komiksy w 2019 roku, na które warto zwrócić uwagę

14 stycznia 2019 0 przez Monika Kilijańska

Komiks ma się nadzwyczaj dobrze, ale zawsze może być lepiej. W tym roku czekają na nas ciekawe propozycje od takich wydawnictw jak Kultura Gniewu, Non Stop Comics czy Centrali, ale także od polskich rysowników, którzy wydają komiksy własnym sumptem. Jakie komiksy ukażą się w 2019 roku?

Na co czekam z niecierpliwością?

Kultura Gniewu

Krew wre

Za scenariusz odpowiada Grzegorz Janusz (m.in. Tymczasem, które niestety mnie nie zachwyciło, ale zwalam to na ograniczenia związane formatem komiksu), a za rysunki odpowie znany z Morza po kolana Marcin Podolec. Pierwsze plansze wyglądają obiecująco i magicznie.

Non Stop Comics

Tu czekam na komiksy Giant Days, Nienawidzę Baśniowa, Paper Girls , Rat Queens, Royal City, Grass Kings, Głębia i Vei. Wszystkie są kontynuacjami już wydawanych serii. Część z nich już niedługo na blogu, o innych można poczytać klikając na link w nazwie.

Egmont

Hilda i Ukryjcy

Już szósty tom niesamowitych przygód Hildy – małej dziewczynki, która wraz z matką mieszka w środku lasy, a zarazem w środku miasta krasnoludków, których widzi tylko ona. Tym razem spotka się oko w oko z trollem, będzie negocjować pokój z pewnymi niezwykle drobiazgowymi elfami oraz szukać rozwiązania zagadki olbrzyma, który pojawia się tylko o północ.

Recenzje innych tomów Hildy Luke’a Pearsona: Hilda i troll, Hilda i kamienny las, Hilda i nocny olbrzym.

Timof i cisi wspólnicy

System komiksu

Thierry Groensteen, teoretyk i znawca komiksu, wyjaśnia w bardzo przystępny i prosty sposób złożone działanie medium i jego unikalny sposób łączenia wizualnych, werbalnych, przestrzennych i chronologicznych wyrażeń. Autor eksploruje pioniera XIX wieku, Rodolpha Töpffera, współczesnych japońskich twórców, kultowe paski Krazy Kat autorstwa George’a Herrimana i współczesne amerykańskie komiksy autobiograficzne.

Wydawnictwo Komiksowe

Breakdowns – Portret artysty jako młodego %@&*!

Twórca legendarnego Mausa bada komiksową formę i sposób, w jaki wpływa ona na jego twórczość. Jak rozwinął się młody chłopak w neurotycznego słuchacza ojcowskich obozowych powiastek i rysownik zwierzątek? Ten komiks to esej o obsesjach i źródłach artystycznych poszukiwań, których zwieńczeniem był Maus.

Recenzję Mausa poznacie tu: Maus.

W cieniu nieistniejących wież

Znowu Spigelman, ale tym razem z nowym komiksem. Jak zawsze jest tragicznie. Tym razem mamy do czynienia z wydarzeniami z 11 września 2001 roku. Spiegelmanowie byli bezpośrednimi świadkami wydarzeń – od lat mieszkali na Manhattanie, a ich córka właśnie zaczęła naukę w szkole mieszczącej się tuż obok wież World Trade Center. Aby cenzura nie przyczepiła się do pasków komiksowych, które złożyły się ostatecznie na cały komiks, Spiegelman publikował je nie w amerykańskim New Yorkerze,a niemieckim Die Zeit.

Inne ciekawe komiksy

Egmont wyda Corto Maltese. Młodość, Doktor Star i Królestwo Straconej Przyszłości, Odyseja Lanfeusta. Tom 1 oraz będzie kontynuować serie: Armada, Ex machina, Millennium. Saga, Relax. Antologia opowieści rysunkowych, Star Wars i Thorgala.

Kboom wyda Podwodnego spawacza.

Kultura Gniewu – pierwszą cześć Złotej kolekcji. Krew wre , Śmiech i śmierć, Zamek śpiący, Lokatora (Heureux qui comme), Nieznajomy , Willson, Ghost world, Binio Bill i 100 karabinów.

Non Stop Comics m.in. kolejne tomy Black Monday Murders, Goon, Head Lopper, James Bond, Monstressa, Oblivion Song. Pieśń otchłani, Odrodzenie, Tank Girl. Zapowiedziane są serie Jazz Maynard, Last Man, Deadly Class, Fear Agent, Nomen Omen oraz pojedyncze tomy Bodycount, Le reste du monde i Infidel.

Sideca będzie kontynuować serie Bruno Brazil, Wielki Martwy i Bob Morane. Wyda też komiks Styx, The Flash i Daredevil.

Centrala ma w planach Du Haut de la Colline i The Being.

Dolna Półka wrzuci na półki trzecią cześć Postapo oraz Statek namiętności.

Scream comics zajmie się kontynuacją serii Metabaron i Technokapłani.

Studio JG wyda Adventure Time – Powieść Graficzną.

Taurus Media będzie kontynuować serie Black Science i Lazarus.

Timof Comics wyda kolejne tomy serii Przebudzone legendy, Sylwetki i cienie, Ko-miks. Grafiki, komiksy i skrawki i Główne problemy teorii komiksu.

Wydawnictwo Komiksowe będzie kontynuowało serię Bardo.

OMG Słowobraz ma wydać 3 tom Tylera w 2019.

Studio Lain zajmie się m.in. drukiem Zaya 13, Armie zdobywcy, Sędzia Dredd: Total War, Slaine: Brutania Chronicles tom 1 i 2, Slaine: Zabójca demonów, XXe ciel.com, ABC Warriors: Wojna Volgańska tom 2, Durham Red: The Scarlet Cantos. Obecnie dokonywana jest korekta w komiksach Canon Fodder i Strażnicy Masery oraz tłumaczone Uniwersum Dredd – Lawless: Welcome to Badrock i Stickleback 2.

Wydawnictwo Elemental planuje Sex Story, kolejne tomy Jeremiah i ostatni z wydanych Durango, IAN, Noc Świetego Bartłomieja i klika innych.

Bohaterowie DC Comics i Marvel

Egmont wyda m.in.

  • Amazing Spider-Man #01: Globalna sieć. Wrogie przejęcie
  • Daredevil. Tom 1
  • Extraordinary X-Men #01: Przystań X
  • Flash #05: Negatywny
  • Suicide Squad #04: Ziemianie w ogniu
  • Superman. Action Comics #05: Efekt Oza
  • Deadpool #01: Nuworysz z nawijką
  • Uncanny X-Men. Powstanie i upadek Imperium Shi’ar

Polskie komiksy

Na polskim komiksowym poletku rośnie już całkiem sporo!

Wydawnictwo Tadam wyda trzecia część Jak wytresować Cthulhu? W lunaparku szaleństwa rysownikiem którego jest nie kto inny jak Jacek Frąś.

Komiks wyda m.in. Anna Krztoń (autorka Weź się w garść). Nie zdradza jednak zbyt wielu szczegółów.

U KaeReLa (Pan na Kościsku i protoplasta Łaumy) trwają prace nad nowym dziełem. Najwcześniej wyjdzie trzecia cześć Borki i Sambora, później będzie jeszcze album z rysunkami z Batony z betonu i planszami La Masakra, Bohaterowie kosmosu oraz wraz z innymi rysownikami drugi Furkot.

Rafał Szłapa także nie spoczywa na laurach i doczekamy się we wrześniu kolejnego, już 8, Blera! (recenzja pierwszego tomu Blera tu).

Edyta Bystroń (autorka Na koniec wszystko spłonie) planuje komiks na 150 stron, w czerni i bieli. Historia jest już opracowana, zostały rysunki. Będzie to komiks dla dorosłego czytelnika, krytyczna historia, poruszająca między innymi problem degradacji środowiska. Z lżejszych klimatów planuje na 2019 drugą część broszurki Pani od plastyki na Dzień Darmowego Komiksu w Poznaniu.

Unka Odya (autorka m.in. Maszin) pracuje właśnie nad komiksem o tytule roboczy Brom. Obecnie trwa nakładanie szarości i ostatnie poprawki w tym 200-stronicowym dziele.

Coś jeszcze byście dodali?