Heartstopper Yearbook

Heartstopper Yearbook

11 stycznia 2023 0 przez Monika Kilijańska

Moja miłość do książek Alice Oseman z cyklu Heartstopper nie ma końca i nie mogę się doczekać kolejnego tomu. Dlatego jak tylko pojawił się dodatek do serii, musiałam go mieć.

Treść

Spodziewałam się czegoś w rodzaju rocznika, jakie mają amerykańscy uczniowie szkół średnich pod koniec swojej nauki. Otrzymałam podsumowanie, trochę ciekawostek i nowych treści. Nadal w takim samym słodkim stylu, jaki lubię w cyklu Hearstopper. Każdy rodzaj treści obracających się wokół jego młodocianych bohaterów po prostu mnie uszczęśliwia. Gdybyście widzieli teraz, jak piszę te słowa, na mojej twarzy zobaczylibyście uśmiech. I myślę, że każdy fan serii ma podobnie.

Poza lekturą książka zachęca do samodzielnego rysowania komiksowych postaci, ukazując krok po kroku jak narysować Nicka i Charliego. Niezła lekcja dla rozpoczynających przygodę z rysowaniem postaci.

Od autorki

Lubię przyglądać się drodze, jaką musi przejść autorka dzieła, by jego odbiorca mógł się nim cieszyć. Dlatego ucieszyłam się, że całkiem sporo miejsca Alice poświęciła na przekazanie całego etapu tworzenia komiksu: od pierwszych szkiców koncepcyjnych, początkowo ołówkiem, potem na tablecie, jeszcze jako postacie drugoplanowe innej serii, by potem ożyły one w swoim samodzielnym cyklu. Oglądanie początkowych szkiców Alice i tego, jak ich sztuka zmieniała się przez cały ten czas. Mogłam zobaczyć także jej poprawki na prawie że gotowych szkicach, a czytanie dołączonych do nich małych notatek było tak fascynujące. Do tego Alice jest bardzo ekstrawertyczna i dzieli się każdą emocją, jaka jej towarzyszyła podczas tworzenia. Szczególnie ucieszyła ją wieść o ekranizacji Heartstoppera.

Podsumowanie

Heartstopper Yearbook można nazwać podsumowaniem profilów postaci, będących bohaterami serii. Znajdziemy tu też kilka minikomiksów, mnóstwo grafik i fajną historię rozwoju cyklu – od momentu, gdy Alice po raz pierwszy je narysowała, do miejsca, w którym jesteśmy teraz. To przyjemna książka do przeglądania, czytania podstawowych informacji o postaciach. Jest niejako uzupełnieniem, choć po lekturze komiksów czy seansie serialu na Netfliksie z cyklu Hearstopper właściwie prawie wszystko będziemy wiedzieć. Nowością będzie przedstawienie rodziny Nicka i Charliego czy minikomiks o nauczycielach (bardzo bym się cieszyła, gdyby przerodził się on w pełną serię!).

Zobacz pozostałe recenzje książek i powieści graficznych Alice Oseman: książka This winter, powieści graficzne Heartstopper tom 1, tom 2 , tom 3 i 4

Oficjalna recenzja portalu PapieroweMotyle.pl


Na szybko:

Ogólnie rzecz biorąc, ta książka jest miłym dodatkiem do kolekcji. Jeśli jednak nie masz obsesji na punkcie postaci, które wykreowała Alice, nie wiem, czy będzie to książka dla Ciebie. Ogólnie warto zacząć od komiksów lub choćby serialu, a potem uzupełnić je o treści zawarte w Heartstopper Yearbook.

Moni zdaniem:

Fabuła: 6/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 7 /1