This Winter, Alice Oseman

This Winter, Alice Oseman

19 grudnia 2022 0 przez Monika Kilijańska

Charlie Spring to postać, do której autorka Alice Oseman wydaje się wracać raz po raz. Początkowo Charlie został przedstawiony czytelnikom w pierwszej powieści Osemana, Solitare, jako brat bohaterki Tori Spring. This Winter jest prequelem Solitare i zarazem sequelem serii komiksów Heartstopper.

Bohaterowie

W tej książce sporo czasu dostaje młodsza siostra Charliego, Tori. To bardzo cicha i spokojna osoba, jednak jak ktoś jej zajdzie za skórę, to nie chciałabym być na jego miejscu. Rodzina to dla niej świętość. Szczególnie dobrze dogaduje się z Charliem, który podobnie jak ona raczej jest introwertykiem. W momencie, kiedy Charlie opuszcza świąteczny obiad i wychodzi w gniewie z domu, Tori czuje się opuszczona. A przecież tak bardzo chciała pomóc Charliemu, jako jedyna chyba w rodzinie tak naprawdę go rozumiała.

Fabuła

This Winter rozgrywa się po wydarzeniach z Heartstopper i przed wydarzeniami z Solitare. Jest Boże Narodzenie. Charlie wraca do domu ze szpitala, Tori próbuje dowiedzieć się, jak być dla niego dobrą siostrą, ich siedmioletni brat Oliver chce, aby wszyscy byli szczęśliwi, a ich rodzice są zajęci organizowaniem Świąt Bożego Narodzenia. To okazuje się najazdem ekstrawertycznych krewnych, którzy lubią zadawać przy stole dość kłopotliwe, ich zdaniem śmieszne, osobiste pytania. Dla Charliego i Tori to za dużo. Chłopak w opuszcza bożonarodzeniowy obiad i idzie do Nicka. Czy będzie to oznaczało koniec świąt?

Co ciekawe fabuła podzielona jest na trzy części. Dotyczą one tego samego zdarzenia, ale jest ono widziane oczyma każdego z dzieci Springów. Nie jest ona jednak opowiadana od początku przez każdego, a snuta dalej, tyle że kolejno przez Tori, Charliego i małego Oliviera.

Ważne

Bardzo cieszę się, że w polskim wydaniu została dołączona informacja gdzie osoby zmagające się z problemami z odżywianiem mogą zgłosić się po pomoc. Ale nie tylko one. Znajdziemy tu telefon zaufania także dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym. Może nie działa on całą dobę, ale są podane także inne sposoby, by poprosić kogoś o pomoc. Tak jak wskazuje autorka, to ważne, by nikt nie został ze swoimi problemami sam.

Podsumowanie

Zdecydowanie to książka dla tych, którzy już są po lekturze Heartstoppera. Bez zapoznania się z problemami Nicka i Charliego czytelnik raczej nie zrozumie dogłębnie całej sytuacji. Niemniej jest to świetne uzupełnienie serii. Poza tym książka zawiera fragment innej powieści Alice Oseman, Solitare, po zapoznaniu z którym mam ochotę na jej przeczytanie.

Zobacz pozostałe recenzje książek i powieści graficznych Alice Oseman: książka This winter, powieści graficzne Heartstopper tom 1, tom 2 , tom 3 i 4, Heartstopper Yearbook


Na szybko:

To była naprawdę przyjemna, choć krótka, lektura, która poruszyła ważne kwestie. Daje nam więcej informacji o postaciach z innych dzieł Alice Oseman.

Moni zdaniem:

Fabuła: 6/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 8 /10