Heartstopper [tom 3-4]

Heartstopper [tom 3-4]

12 stycznia 2023 0 przez Monika Kilijańska

Jest jedna rzecz, której żałuję czytając serię Hearststopper: że nie została ona wydana jak ja chodziłam do szkoły średniej. Tak bardzo byłaby mi wtedy przydatna, tak wiele by ukazała i nauczyła. Wreszcie: mogłabym utożsamiać się bardziej z jej bohaterami. Jednak nawet to, że bohaterowie równie dobrze mogliby być moimi dziećmi, nie przeszkodziło mi w tej wspaniałej przygodzie jaką jest czytanie tego komiksu!

Bohaterowie

Małymi bohaterami tych dwóch tomów, choć przede wszystkim trzeciego, są nauczyciele: Aiayi , nauczyciel sztuki z Higgs i Farouk, nauczyciel fizyki w Truham. Są oni opiekunami szkolnej wycieczki do Paryża. Aiayi jest bardzo wesoły, ale też zaradny. Pierwszy biegnie z apteczką, kiedy ktoś omdleje. Farouk jest bardziej milczący, ale nie mniej przejęty opieką nad uczniami. Jeszcze nie wiedzą, jak ta wycieczka namiesza w ich życiach…

Fabuła

Tom 3 powraca do życia dwójki zakochanych w sobie Charliego i Nicka. Wkrótce po egzaminach szkolnych chłopcy jadą na szkolną wycieczkę do Paryża. Daje im to możliwość spędzenia czasu razem i bycia bardziej otwartymi z kolegami z klasy. W sumie nie każdy wie o ich związku. A najgorsze, że nie wie o tym najlepszy przyjaciel Charliego. Jednak coming out to nie jedyny problem chłopców. Pojawia się wątek niezrozumienia w rodzinie, wyszydzania czy nawet zaburzenia odżywiania, które będą głównym tematem zwłaszcza 4 tomu serii.

Kreska

Rysunki Alice Oseman nadal wzbudzają ciepłe emocje. Nie wiem jak ona to robi, bo od strony graficznej komiks nie jest jakiś wybitny. Kreska jest bardzo nierówna, przypomina nieco niewprawne rysunki gdzieś na brzegu zeszytu nastolatka. Niemniej potrafi oddać uczucie rodzące się i dojrzewające pomiędzy bohaterami.

Ciekawostka

Choć ta seria powieści graficznych jest urocza, przynajmniej od trzeciego tomu serii autorka zaczyna zajmować się trudniejszymi i poważniejszymi tematami, głównie tematami dotyczącymi zdrowia psychicznego. I duży ukłon dla Wydawnictwa Jaguar, bowiem w polskojęzycznej wersji na końcu możemy znaleźć telefony i linki do stron dotyczących pomocy osobom z problemami odżywiania.

Podsumowanie

Cieszę się bardzo, że seria jeszcze nie jest skończona (autorka zapowiedziała już 5 tom) oraz że na rynku pojawiają się książki związane z jej bohaterami. Bo uwielbiam tę serię i myślę, że nie jestem osamotniona. Jest to taka niewinna historia, a jednak dotyka tak wielu spraw ważnych dla nastolatków: pierwsza miłość, tożsamość płciowa, szkolna wycieczka, relacje rodzinne, zaburzenia odżywiania, bullying, zaburzenia psychiczne. Naprawdę polecam każdemu.

Zobacz pozostałe recenzje książek i powieści graficznych Alice Oseman: książka This winter, powieści graficzne Heartstopper tom 1, tom 2 , Heartstopper Yearbook, kolorowanka Heartstopper. Książka pełna twoich kolorów


Na szybko:

Dobrze być znowu w świecie Nicka i Charliego, mimo że te tomy były bardziej emocjonalne i poważne niż poprzednie, sporo miejsca poświęcając nie tylko problemom LGBT+ ale i chorobom psychicznym.

Moni zdaniem:

Fabuła: 8/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 7 /10