Igrzyska olimpijskie w anime – sporty walki

Igrzyska olimpijskie w anime – sporty walki

21 czerwca 2021 0 przez Monika Kilijańska

Chyba nie ma bardziej spektakularnych karier sportowych pokazywanych w anime niż te związane ze sportami walki. Zwłaszcza tymi należącymi do budo (karate, judo, aikido, kendo). Przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Tokio warto przypomnieć sobie niektóre anime związane ze sportami walki, które są także dyscyplinami olimpijskimi.

Boks – anime Hajime no Ippo oraz Megalo Box

Ippo Makunouchi, bohater Hajime no Ippo, to nie Rocky Balboa. Chłopak jest nieśmiały, bardzo miły i troskliwy, przez co pomiatają nim inni. Często dostaje się mu też od lokalnej łobuzerii. Wszystko zmienia się, kiedy Ippo spotka zawodowego boksera. To spotkanie zainspiruje go do rozpoczęcia treningu. Serial stawia nie na przekokszone walki, choć i te są naprawdę super narysowane, ale przede wszystkim na wytrwałość. Dodatkowo właściwie każda z postaci otrzymuje tragiczną historię, która je rozwija. W ten sposób nie da się przejść koło żadnej obojętnie. Co ważniejsze, każda postać otrzymuje unikalny styl boksu, który sprawia, że każda walka jest zupełnie nowym doświadczeniem. Animacja zamienia każdą technikę w supermoc, nie sprawiając, że wydaje się przesadzona lub niewiarygodna. Przynajmniej najczęściej.

Ciekawym spojrzeniem być może na boks przyszłości jest seria Megalo Box, w której łączymy mechaniczne możliwości wszczepów rodem z Cyberpunka ze sportem walki. Tu będziemy towarzyszyć bokserowi o pseudonimie Joe w jego wspinaczkę po szczeblach drabinki na sam szczyt i zdobycia tytułu najlepszego megaloboksera w turnieju Megalonia. Oczywiście nie wszystkie walki są fair, bo syndykat potrafi ustawiać wyniki.

Judo – anime Yawara!

Yawara po prostu chce być normalną dziewczyną. Jej dziadek ma jednak inne plany. Trenował ją codziennie w judo, odkąd była dzieckiem, aby pewnego dnia mogła zdobyć medal olimpijski. Nie ma to jak przelać własne marzenia na dziecko. Kiedy dziadek organizuje jej kolejne walki, a dziennikarze sportowi obserwują każdy jej ruch, dziewczynie będzie jeszcze ciężej być po prostu nastolatką. Czy będzie w stanie mieć normalne życie jak jej koleżanki? Dobre anime do pokazania jak wiele trzeba poświęcić dla sportu.

Karate – anime Karate Baka Ichidai

Bardzo ciekawy serial, bo sztuka walki staje się tu odskocznią od złych i traumatycznych przeżyć. Ken Asuka był gotów umrzeć jako kamikadze. Niestety nie było mu to dane, a w Japonii nie ma miejsca dla kogoś, kto nie dopełnił swojego obowiązku wobec ojczyzny. Ken jest załamany, zagubił drogę życiową. Ma poczucie winy, bo jego przyjaciele zginęli, a on sam żyje dalej. Dopiero po starciu z kilkoma amerykańskimi żołnierzami Ken na nowo odkrywa jakieś uczucia. To te same emocje, które czuł trenując za młodu karate. Czy karate może być jego nowym celem w życiu? Czy znowu nie będzie czymś, co obróci się przeciw niemu?

Strzelectwo – anime Rifle Is Beautiful

Japonia ma jedne z najsurowszych przepisów dotyczących kontroli broni na świecie, więc anime o strzelaniu z karabinu z pewnością wykaże się kreatywnością w tym, jak przedstawiają narzędzia tego sportu. W Rifle Is Beautiful prawdziwe karabinki zastąpione są więc laserowymi odpowiednikami. Śledzimy więc grupę licealistów i pasjonatów strzelectwa, które postanawiają stworzyć własny klub strzelecki. Nie mogę jednak powiedzieć, że to typowa sportówka, bo raczej to komedia i szkolne życie ze sportowym klubem w tle.

Szermierka – manga Ginpaku no Paladin

Z tą dyscypliną sportu miałam problem. Nie ma typowego anime o szermierce. Bardzo mocno jest ona zaznaczona w Shoujo Kakumei Utena, jednak nie stanowi tu dyscypliny sportowej, a sposób walki bohaterów. Za to sporo jest mang o szermierce, wśród których najbardziej polecałabym Ginpaku no Paladin. To typowy shonen. Oto Kogane Kokoro nie potrafi poradzić sobie ze zbirami w pociągu i jest świadkiem spektakularnej walki pewnego staruszka. Zafascynowany min chłopiec postanawia zostać jego uczniem, by stać się silniejszy. Tak został młodym szermierzem.

Taekwondo – anime Shijou Saikyou no Deshi Kenichi

Kenichi Shirahama wolałby spędzać czas na czytaniu książek o samodoskonaleniu niż na walce. Nie bez przyczyny uważany jest za słabeusza. Jednak chłopak uważa, że kolejnym jego krokiem w samodoskonaleniu się jest nauczenie się jakiejś sztuki walki, by stać się silniejszym. Pierwsza walka w klubie karate jest jednak z tak silnym przeciwnikiem, że Kenichi prawie rezygnuje. Prawie, bo okazuje się, że odnajduje miłość w Miu Furinji, której stara się zaimponować. To uczucie sprawia, że chłopak trenuje w bardzo rygorystycznym dojo, Ryouzanpaku. Tu uczy się nie tylko taekwondo (to jego najlepiej poznana technika walki), ale i muay thai, ju-jitsu i chińskie sztuki walki. Łącząc je tworzy własny styl, który przykuwa uwagę także organizacjom przestępczym jak choćby Ragnarok.

Zapasy – anime Tygrysia Maska

Tygrysia Maska to pseudonim zapaśnika Naoto Date. Może nawet nie tyle zapaśnika, co wrestlera. W Ameryce był on znaną personą, szczególnie ze swojego zamiłowania do okrucieństwa na ringu. Coś jednak w nim pękło, kiedy po powrocie do Japonii jeden z jego fanów wyznał, że chce być takim złoczyńca jak on. Dziecko miało podobne wspomnienia z sierocińca jak Naoto, być może dlatego tak bardzo przejął się jego losem. Niekoniecznie chciał, by ktoś podążał jego niecną drogą. Od tego czasu Tygrysia Maska nie dość, że zaprzestaje kontaktów z podziemnym światem wrestlingu, to jeszcze pomaga sierocińcowi i staje się prawdziwym bohaterem.

Zobacz także inne dyscypliny: