Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu

Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu

23 stycznia 2020 1 przez Monika Kilijańska

Tylko raz w życiu nurkowałam z butlą na plecach i do dziś uważam to za najpiękniejszą przygodę. Uwielbiam wodę i możliwość długiego przebywania na głębokościach jest dla mnie cudownym przeżyciem. Dlatego z ciekawością godną dziecka oglądałam każdy centymetr tego komiksu, w którym nie znajdziemy żadnego dymka z dialogiem. Jaś Ciekawski poleca Podróż do serca oceanu.

Bohaterowie

Jaś Ciekawski to dość enigmatyczna postać, bo nie za wiele się o nim dowiemy. Ot, lubi pływać w głębinach morskich, zwiedzać Atlantydy czy wraki, nie boi się rekinów, No, nie aż tak mocno. Potrafi odważyć się na zrobienie kroku w nieznane. No i przede wszystkim jest ciekawski, więc zajrzy w każdy kąt.

Fabuła

Nurkowanie z Jasiem Ciekawskim jest cudowne, bo życie w głębinach ciekawi go już od pierwszego centymetra pod wodą. Zaczyna więc poznawanie fauny i flory od spotkania z meduzą, na rekinie i ławicach ryb czy koralowcach kończąc. Ale głębiny maja więcej do zaoferowania ciekawskim: są wraki statków ze skarbami w zatopionych kajutach, są zatopione całe miasta, które można zwiedzać. Wreszcie są też drzwi, które prowadzą do dość dziwnego miejsca. Czy to wszystko było snem czy jawą?

Kreska

Na pierwszy rzut oka: czarno-biały komiks z dość niewyraźnymi obrazkami. Ale wystarczy założyć dołączone okulary trójwymiarowe i mamy istne szaleństwo w 3D! Ryby wręcz wyskakują z kadrów, a efekt trójwymiarowości zaskakuje. Obrazki są naprawdę dopracowane w każdym szczególe. Świetna zabawa dla dwojga (tyle jest dołączonych par okularów 3D).

Ciekawostka

Podczas swojej podwodnej podróży Jaś nosi na sobie dość cudaczny skafander nurka. Czemu? Czy nie wystarczyłaby butla z tlenem? Jaś nosi tzw. skafander nurka głębinowego ADS. System wymiany powietrza przy jednoczesnym utrzymaniu ciśnienia wewnętrznego jednej atmosfery pozwala nurkować i wynurzać się bez konieczności dekompresji nawet niewykwalifikowanym pływakom. ADS może być używany do bardzo głębokich nurkowań o głębokości do 700 m przez wiele godzin. Często stosuje się go podczas akcji głębinowych w rafineriach naftowych na morzy. Ale skafandry nurka to nie pomysł obecnych czasów. Najstarszy zachowany skafander nurkowy pochodzi z początku XVIII wieku i znajduje się w fińskim Raahe Muzeum.

Podsumowanie

Jaś, jak każe ciekawskie dziecko, jest zawsze o krok od przygody. Tym razem zobaczymy jego przygodę z nurkowaniem głębinowym. Dosłownie zanurzymy się w głębiny, bo komiks można i trzeba oglądać w 3d w specjalnych okularach. I naprawdę mi się to podoba, a co dopiero dzieciom!


Na szybko:

Niezwykła wizualna przygoda w oceanie widziana oczyma ciekawskiego Jasia. Wystarczy założyć okulary 3D (załączone do komiksu) i zanurzyć się w głębinach oceanu, gdzie spotkamy ryby, rafę koralową, a nawet zatopione wraki i całe miasta!

Moni zdaniem:

Fabuła: 6/10
Kreska: 10/10
Bohaterowie: 6/10