Filmy Studia Ghibli na Netflix – terminy wydań i recenzje

Filmy Studia Ghibli na Netflix – terminy wydań i recenzje

22 stycznia 2020 2 przez Monika Kilijańska

Na platformie streamingowej Netflix będą niedługo dostępne prawie wszystkie filmy legendarnego japońskiego Studia Ghibli. Sprawdźcie od kiedy i jakie będzie można obejrzeć z polskimi napisami. Niestety nie będzie polskiego dubbingu, ale może ta sytuacja się zmieni. Oto wszystkie 21 filmów, które trafi na platformę.

Filmy Studia Ghibli dostępne na platformie Netflix od 1 lutego 2020

Mój sąsiad Totoro

Ta doskonale animowana historia opowiada o Satsuke i Mei, dwóch siostrach, które odkryły, że ich nowy wiejski dom znajduje się w lesie zamieszkałym przez menażerię mistycznych stworzeń zwanych Totoro. Zaprzyjaźniają się z największym Totoro, który jest także królem lasu. Dzieci są pod pieką ojca, gdyż matka leży chora w szpitalu. Dzięki Totoro dziewczynki nie tylko mają możliwość odwiedzenia samodzielnie chorej matki i przyniesienia jej prezentu, ale także pogodzić się z remisją jej choroby czy zrozumieć realia życia. Film dodatkowo zwraca uwagę na delikatną harmonię pomiędzy światem ludzi i lasu.

Podniebna poczta Kiki

Piękna historia o dorastaniu i radzeniu sobie samodzielnie. 13-letnia Kiki wyrusza na roczną naukę magii do obcego świata jak to zawsze czynią wiedźmy. Z drżeniem dosiada miotły, zabiera kota i małą torbę oraz wiecznie grające radio przenośne i leci na spotkanie czekającej jej przygody. Trafia do uroczego miasteczka na wybrzeżu, które wygląda jak skrzyżowanie francuskiego prowincji z San Francisco. Miasto jednak nie potrzebuje opieki wiedźmy, więc dziewczynka zatrzymuje się u piekarza, gdzie za mieszkanie na poddaszu obiecuje dostarczać przesyłki mieszkańcom. Wkrótce zaprzyjaźnia się z artystką w wieku studenckim, starymi kobietami, które się nią martwią, i chłopcem w tym samym wieku, który darzy ją ogromną sympatią, bo sam chciałby umieć latać. Wszystko jest w porządku, dopóki pewnego dnia się nie obudzi i nie zda sobie sprawy, że nie może zmusić swojej miotły do lewitacji ani rozmawiać z kotem. Co zrobi Kiki, skoro zaczęły opuszczać ją jej moce?

Laputa – podniebny zamek

Życie sieroty z górniczej osady zmienia się w jednej chwili, kiedy prosto w jego ramiona z nieba spada dziewczynka z zawieszonym na szyi jasnozielonym kamieniem. Okazuje się, że Sheeta i jej tajemniczy naszyjnik są kluczami i zarazem mapą do skarbu. Jest nim mityczna, unosząca się gdzieś pośród chmur, pełna skarbów wyspa-zamek, Laputa. Sheeta musi uciekać przed wojskiem oraz powietrznymi piratami, którzy za wszelką cenę chcą odnaleźć legendarny zamek…

Szkarłatny pilot

Opowieść o byłym latającym asie z I wojny światowej, który jest również… świnią. Porco Rosso, bo tak nazywa się ten bohater, zarabia na życie, latając w jaskrawoczerwonym dwupłatowcu i walcząc z bandytami nieba, którzy żerują na statkach wycieczkowych pływających po Adriatyku. Rosso zostaje jednak pokonany w pojedynku z porywającym amerykańskim rywalem, który został zatrudniony przez bandytów. Z uszkodzonym samolotem znajduje hangar naprawczy w pobliżu Mediolanu. Początkowo sceptycznie nastawiony do jego możliwości naprawczych, Rosso jest zdumiony, gdy wnuczka mechanika, Fio, oraz mieszkające w okolicy kobiety naprawiają jego samolot. Wkrótce Porco Rosso jest gotowy do walki ze swoim rywalem.

Opowieści z Ziemiomorza

Przepiękna opowieść na podstawie jeszcze lepszych książek z cyklu Ziemiomorze Ursuli K. Le Guin. Przygoda osadzona w mitycznym świecie pełnym magii i zaklęć. Epicka opowieść o odkupieniu i podróży mistrza Geda, który szuka siły kryjącej się za tajemniczymi zaburzeniami, które spowodowały brak równowagi w krainie.

Powrót do marzeń

To film przeznaczony raczej dla dorosłego odbiorcy. Jest rok 1982, a Taeko ma 27 lat, jest niezamężna i całe życie mieszkała w Tokio. Postanawia odwiedzić krewnych na wsi, a gdy pociąg jedzie przez noc, wspomnienia powracają do jej młodszych lat: pierwsza miłość, początek dojrzewania oraz frustracje związane z matematyką i chłopcami. Na stacji spotyka ją młody farmer Toshio, a spotkania z nim zaczynają przywracać ją do zapomnianych tęsknot. W lirycznym przełączaniu między teraźniejszością a przeszłością Taeko kontempluje swoje życie i zastanawia się, czy była wierna marzeniom z dzieciństwa.

Szum morza

Subtelna, przejmująca i cudownie szczegółowa historia o wieku dojrzewania i izolacji nastolatków. Taku i jego najlepszy przyjaciel Yutaka wracają do szkoły na kolejny rok pełen przygód. Wkrótce jednak ich przyjaźń zostaje sprawdzona przez przybycie Rikako, pięknej nowej studentki z Tokio, której postawa gwałtownie waha się od zalotnej i odrażającej do melancholijnej. Kiedy Taku dołącza do Rikako podczas podróży do Tokio, szkoła wybucha plotkami, a trzej przyjaciele są zmuszeni pogodzić się ze zmieniającymi się relacjami.

Filmy Studia Ghibli dostępne na platformie Netflix od 1 marca 2020

Spirited Away: W krainie Bogów

Okrzyknięta Japońską Alicją w Krainie Czarów i obsypana Oskarami animacja. Opowiada o wycieczce rodzinnej, która zmienia się w dość przerażającą przygodę. Kiedy za karę jedzenia niezapłaconego pożywienia w opuszczonym parku rozrywki rodzice dziesięcioletniej Chihiro zamieniają się w świnie, dziewczynka w panice ucieka. Dowiaduje się, że to bardzo dziwne miejsce, w którym przebywają najróżniejsze bóstwa i potwory, jest wakacyjnym kurortem dla nadprzyrodzonych po ich wyczerpującej podróży służbowej w ludzkim świecie. Poznany tu chłopiec Haku wyjaśnia jej zasady panujące w tym kraju: po pierwsze, musi pracować, ponieważ lenistwo nie jest tolerowane; po drugie, musi zmierzyć się z nowym pseudonimem. Nie może jednak zapomnieć swojego prawdziwego imienia, bo nigdy nie będzie mogła odejść.

Księżniczka Mononoke

Młody książę Ashitaka ratuje swoją wioskę przed zaklętym w demona bóstwem-dzikiem. Podczas walki zostaje jednak na niego rzucona klątwa. Ashitaka zostaje wysłany przez starszyznę wioski do krain zachodnich, skąd przybył dzik, by dowiedzieć się co spowodowało przemianę bóstwa w demona. To jedyny sposób, by zdjąć klątwę. W czasie swojej podróży dociera on do Żelaznego miasta zarządzanego przez panią Eboshi. Mieszkańcy miasteczka trudnią się wyrobem żelaza i broni. To jednak sprawia, że żyją w konflikcie z siłami natury. By miasto mogło działać, konieczne jest karczowanie okolicznych lasów, na co nie godzą się mieszkające w nich bóstwa i zwierzęta. Mieszkańców lasu reprezentuje między innymi San: ludzkie dziecko wychowane przez wilczycę. Uważa się ona za przedstawicielkę i obrończynię mieszkańców lasu. San bardzo podoba się Ashitace, dlatego trudno jest mu jednoznacznie opowiedzieć się po którejś ze stron.

Tajemniczy świat Arrietty

Arrietta, mała, ale wytrwała 14-latka, mieszka ze swoimi rodzicami Pożyczalskimi w zakamarkach podmiejskiego domu w ogrodzie, bez wiedzy właściciela domu i jej gospodyni. Jak wszyscy mali ludzie, Arrietta pozostaje niewidoczna, z wyjątkiem okazjonalnych ukrytych wypraw poza deski podłogowe, aby „pożyczyć” coś od gospodarzy jak kostki cukru. Ale kiedy 12-letni Shawn, ludzki chłopiec, który przybywa, by zostać w domu, odkrywa tajemniczą współlokatorę, rozkwita tajemna przyjaźń. Jeśli zostanie odkryta, ich związek może doprowadzić rodzinę Arrietty do opuszczenia domu i bezpośredniego zagrożenia. Film nawiązuje do cyklu książek Mary Norton o Pożyczalskich.

Księżniczka Kaguya

Ręcznie rysowane, niezwykle ciekawe graficzne dzieło Studia Ghibli. Jest to animacja jednej z najsłynniejszych japońskich opowieści ludowych. Znaleziona w lśniącej łodydze bambusa przez starego drwala mała dziewczynka staje się jego przybraną córką. Dziewczynka rośnie szybko niczym bambus i w mig staje się wykwintną młodą damą, o co dbają jej przybrani rodzice. Tajemnicza młoda księżniczka oczarowuje wszystkich, którzy ją spotykają. Jednak ostatecznie musi zmierzyć się ze swoim losem.

Narzeczona dla kota

Film oparty na mandze Aoi Hiiragi o przygodach uczennicy z bardzo niezwykłym kotem. Haru jest dziewczyną, która pewnego dnia ratuje życie kota w drodze do szkoły. Ku jej zaskoczeniu kot z nią rozmawia! Okazuje się, że nie uratowała zwykłego kota, a królewskiego potomka. Nagrodą za taki czyn jest nie tylko wdzięczność całego Kociego Królestwa, niespodziewane wydarzenia, a także… ożenek z wyratowanym.

Rodzinka Yamadów

Film jest oparty na popularnym japońskim komiksie. Jest to opowieść o dość dziwnej rodzince Yamadów, która składa się z wyluzowanej, uzależnionej od krakersów matki Matsuko, łagodnego biznesmena Takashiego, ich syn Noboru i córki Nonoko, nieustraszonej babci Shige i psa Pochiego. Yamadowie mieszkają w Tokio i starają się dzielnie stawiać czoła problemom życia codziennego w wielkim mieście np. rodzinka Yamada walczy… o kontrolę nad pilotem telewizyjnym.

Nausicaä z Doliny Wiatru

Moja ulubiona animacja Studia Ghibli. Może też dlatego, że nie tylko jest cudowna wizualnie, ale ma piękną ścieżkę muzyczną. Wieki po wojnie, która spustoszyła ziemie, księżniczka Nausicaa przewodzi mieszkańcom Doliny Wiatru. Oprócz konfliktów jej ludu z innymi frakcjami, Nausicaa musi również walczyć z owadami w dżungli, w tym Ohmami, rasą gigantycznych, inteligentnych robaków, które zatruwają otaczającą atmosferę – i szybko się rozprzestrzeniają. Wszelkie podobieństwa do Mad Maxa czy Diuny Franka Herberta są tu jak najbardziej na miejscu. W tym futurystycznym postapokaliptycznym świecie Nausicaa bardziej koncentruje się na harmonii i komunikacji niż na podboju i zemście. Współczująca Ohmu, dowiaduje się, że musi podejść do nich ze zrozumieniem, aby osiągnąć pokój i przywrócić umierający świat. Najbardziej chyba ekologiczny film Studia.

Filmy Studia Ghibli dostępne na platformie Netflix od 1 kwietnia 2020

Ruchomy zamek Hauru

Spektakularną wizualnie opowieść o wyobraźni. Sophie jest 18-letnią dziewczyną, która pracuje w sklepie z kapeluszami. Podczas przechadzki po mieście zostaje zaczepiona przez dwóch żołdaków i z tej niezręcznej sytuacji wybawia ją nieznajomy, który okazuje się potężnym magiem Hauru. Jednak Wiedźma Pustkowi jest niezadowolona z ich spotkania i zmienia ładną młodą kobietę w brzydką i starą wiedźmę. Sophie przyjmuje schronienie w zamku Hauru i próbuje znaleźć sposób, by odwrócić zaklęcie wiedźmy za pomocą Calcifera, stonowanego, ale potężnego demona, który istnieje w postaci ognia, i Marka, który chroni czterokierunkowe drzwi, które mogą natychmiast zabierz gości do innych krajów i wymiarów. A za tymi drzwiami szaleje wojna…

Ponyo

Chyba najpiękniejsza wizualnie animacja Studia. Film opowiada o przyjaźni pięcioletniego chłopca Sosuke z Ponyo, magiczną złotą rybką, która pragnie być człowiekiem. To też córka króla oceanu. Mimo zakazu ojca Ponyo zmienia się w małą dziewczynkę i pojawia się w domu Sosuke, zachwycona, że czuje się jak w domu ze swoją nową rodziną mieszkającą na lądzie. Ale taka zmiana powoduje zachwianie równowagi w przyrodzie. By wrócić do poprzedniego stanu będzie potrzebna pomoc największych mocy oceanu i naprawdę szczere uczucie przyjaźni pomiędzy dwojgiem bohaterów.

Zrywa się wiatr

Piękny film biograficzny opowiadający o Jiro Horikoshim. Jiro marzy o lataniu i projektowaniu pięknych samolotów, inspirowanych słynnym włoskim projektantem lotniczym Caproni. Niemal niedowidzący i niezdolny do bycia pilotem, Jiro dołącza do dużej japońskiej firmy inżynieryjnej w 1927 roku i staje się jednym z najbardziej innowacyjnych i uznanych projektantów samolotów na świecie.

Marnie. Przyjaciółka ze snów

Pewnego lata wysłana ze swojego domu zastępczego w mieście do sennego miasteczka nad morzem na Hokkaido Anna marzy o dniach spędzonych na mokradłach. Uważa, że znajduje się w niewidzialnym magicznym kręgu, do którego nie należy większość ludzi. Tu, w domu, do którego można dojść tylko podczas odpływu, spotyka dziwną, jakby samotnie mieszkającą dziewczynkę, Marnie. Anna nigdy nie spodziewała się mieć takiej przyjaciółki jak Marnie, która nie ocenia Anny za to, kim jest. Ale nie wszystko wydaje się takie, jakie jest. Film oparty jest na powieści Joan G. Robinson When Marnie Was There.

Szopy w natarciu

Film opowiada o bitwie między japońskimi postaciami folklorystycznymi a deweloperami mieszkaniowymi na skraju Tokio. Tanuki, czyli borsuko- czy szopopodobne stworzenie, z dużym brzuchem podobnym do Buddy jest ukochaną postacią w japońskich mitach, postrzeganą zarówno jako miłośnika zabawy, sprzyjającemu fortunie jak i zmiennokształtnego oszusta. Jednak tu tanuki walczą najpierw między sobą o coraz bardziej ograniczone terytorium, które uszczuplili ludzie. Wkrótce grupa zdaje sobie sprawę, że prawdziwym wrogiem nie są przedstawiciele ich gatunku, a ludzie. Niestety fali postępu nie da się tak łatwo odwrócić. Bardzo kolorowa i bogata w kulturowe smaczki przygoda dla każdego.

Makowe wzgórze

Akcja rozgrywa się w Jokohamie w 1963 roku, a twórcy z miłością ożywiają tętniące życiem nadmorskie miasteczko z mglistym portem, skąpanymi w słońcu ogrodami, sklepami i bazarami. Fabuła koncentruje się na niewinnym romansie, który zaczyna się pomiędzy Umi i Shun, dwójką licealistów. Japonia podnosi się po dewastacji II wojny światowej i przygotowuje się do organizacji igrzysk olimpijskich w 1964 r. – a nastrój jest zarówno optymizmem, jak i konfliktem, gdy młode pokolenie usiłuje zrzucić kajdany niespokojnej przeszłości.

Szept serc

Prosta opowieść o młodej dziewczynie, która się zakochuje i uczy się wierzyć w siebie. Suzuku Tsukishima zbliża się do końca ostatniego roku gimnazjum. Zapalona mól książkowy, pochłania książki, cicho marząc o zostaniu pisarzem. Pewnego dnia poznaje Seiji, chłopca, który potrafi ją irytować i oczarować, często w tym samym czasie. Ma też niezwykłe ambicje: budować skrzypce w Cremonie we Włoszech. Mniej więcej w tym samym czasie spotyka uprzejmego starca, który jest właścicielem sklepu z antykami. Jeden przedmiot w sklepie szczególnie przykuwa jej uwagę – dziwny posąg kota o błyszczących oczach. Zainspirowana całkowitą determinacją Seiji’ego, by zrealizować swoje marzenie, pisze historię o ożywionej rzeźbie w kształcie kotów. Tego samego kota zobaczyć można też w filmie Narzeczona dla kota.

Na co musimy jeszcze poczekać?

Nie wszystkie filmy Studia Ghibli będą jednak dostępne. Być może ze względu na dość kontrowersyjną tematykę (przynajmniej dla USA) nie ukaże się Grobowiec świetlików. A prawa do Czerwonego żółwia, pierwszej niejapońskiej animacji tego studia,

Grobowiec świetlików

Akcja filmu osadzona jest w realiach II wojny światowej w bombardowanym mieście Kobe. Było to wówczas jedno z najliczniejszych miast Japonii. Podczas jednego z nich zbombardowana jest dzielnica, w której mieszka Seita i Satsuko. Wszystkie domy są zrównane z ziemią, w mieście wybuchają pożary od bomb zapalających, oczy gryzie dym, skóra piecze od poparzeń. Jest mnóstwo rannych, w tym także matka dzieci. Ojciec jest na froncie, pływa w marynarce wojennej. Dzieci są wysłane do rodziny na wieś, choć tak naprawdę ich nikt tam nie chce. Seita, po którejś z kolei uwadze, że stanowią tylko problem, wynosi się od nieprzychylnych krewnych i postanawia zaopiekować się siostrą na własną rękę. Zamieszkują opuszczony bunkier w okolicach miasta. Początkowo życie na własną rękę jest piękne, pełne światła świetlików, radosnego huśtania się na huśtawce i wspólnego gotowania, jednak z dnia na dzień wojna wkrada się coraz mocniej w ich życie: brakuje jedzenia, pieniędzy, wreszcie zaczynają się choroby i przychodzi śmierć. Pierwsze umierają świetliki, które w nocy stanowiły rozświetlenie pomieszczeń w bunkrze.

Pełna recenzja filmu Grobowiec świetlików tu.

Czerwony żółw

Pewien rozbitek ratuje się na tropikalnej wyspie. Traktuje swoje położenie jak zsyłkę, jednak zmienia swoje nastawienie do położenia, kiedy odkrywa tajemnice wyspy porośniętej bambusowym lasem. Mężczyzna podejmuje próby opuszczenia wyspy budując tratwy które mimo że coraz solidniejsze, rozbijane przez nieznany czynnik. Zwykle winę zrzuca na wielkiego czerwonego żółwia, którego zawsze widzi w pobliżu tratwy. Kiedy żółw wychodzi na plażę, rozbitek z gniewu wywraca zwierzę brzuchem do góry, przez co żółw jest tak samo uziemiony jak on na tej azjatyckiej wyspie. Jednak widok walczącego o przewrót zwierzęcia i jego bezradność ruszają jakąś nieznaną dotąd strunę w jego sercu.

Dlaczego tak późno Studio Ghibli trafia na Netflixa?

Powód jest dość trywialny. Miyazaki i inne kluczowe postacie w firmie wahał się przed licencjonowaniem swoich filmów. Takie podejście wynika przede wszystkim z chęci rezygnacji z twórczej kontroli nad tym, jak ich filmy są obsługiwane za granicą. A może poprzednia umowa dystrybucyjna Studia Ghibli z Disneyem wykluczała prawa do sprzedaży i dalsze modyfikacje samych filmów. Niemniej zaniepokojenie jest zrozumiałe.

Problemy z wydaniem w USA

W 1984 roku, kiedy wydano poza Japonią Nausicę z Doliny Wiatru, niewłaściwe traktowanie filmu naraziło integralność pracy Studia. W tamtym przypadku nie tylko bez uzgodnienia dokonano cięć 22 minut materiału filmowego, ale wydano go też pod innym tytułem Warriors of the Wind. Aktorzy i aktorki głosowe nie zostali poinformowani o fabule filmu, a film został mocno zredagowany, aby promować go jako film przygodowy dla dzieci. W konsekwencji część znaczenia narracyjnego filmu została utracona: niektóre ekologiczne tematy zostały rozmyte, podobnie jak główny wątek Ohmów, zmieniony, aby przekształcić ich w agresywnych wrogów. Większość imion bohaterów została zmieniona, w tym tytułowa postać, która została księżniczką Zandrą. Na okładce wydania VHS w Stanach Zjednoczonych znalazła się kadra męskich postaci, których nie ma w filmie. Niezadowolony z Warriors of the Wind, Miyazaki wahał się przed wydaniem któregokolwiek z filmów Studio Ghibli poza Japonią i ostatecznie przyjął surową klauzulę „bez edycji” w przypadku kolejnych zagranicznych wydań filmów firmy.

Na szczęście prawa New World Picture do Nausici wygasły w 1995 roku, pozostawiając Miyazakiemu i jego zespołowi znalezienie nowego dystrybutora jego filmów w USA. Rok później sprzedano prawa do wydania Disney’owi. Nieobcięta, oryginalna 117-minutowa wersja Nausicaä z Doliny Wiatru została wydana na DVD w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku, zawierając nowy dubbing Disney’a oraz ulepszone tłumaczenie napisów.

Od 1 lutego 2020 r. Pełna biblioteka Studio Ghibli rzeczywiście będzie miała swoją premierę w serwisie Netflix. Będzie to jednak robić falami dołączając po siedem filmów na Netflix co miesiąc do kwietnia. Ale abonenci Netflix w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii w ogóle nie będą mieli dostępu do filmów. Pojawiły się za to informacje, że HBO Max – które ma swoją premierę w maju 2020 r. – nabyło prawa do strumieniowego przesyłania do biblioteki Studio Ghibli w USA. Czy będzie to prawda zobaczymy niebawem.

Znacie filmy Studia Ghibli? Który lubicie najbardziej?