Superkot. Klub komiksowy. Perspektywy [tom 2]

Superkot. Klub komiksowy. Perspektywy [tom 2]

26 czerwca 2023 0 przez Monika Kilijańska

Superkot. Klub Komiksowy. Perspektywy to drugi tom komiksu autorstwa Dava Pilkeya, znanego między innymi z serii Kapitan Majtas i DogMan. W Perspektywach ponownie spotykamy się z grupą dzieciaków-żabek, które mając na celu stworzenie własnego komiksu, uczą się o różnych aspektach tworzenia i sztuki. Tym razem skupiają się właśnie na perspektywie oraz technikach 3D.

Bohaterowie

Naomi i Melwin to żabie rodzeństwo, które ciągle się kłoci. Naomi lubi dokuczać skrupulatnemu Melwinowi i nie do końca zdaje sobie sprawę jak bardzo jej dokazywanie przeszkadza całej grupie klubowiczów. Nie czuje się winna. Z drugiej strony Melwin nie rozumie, że jej zachowanie jest przejawem nierówności, jakiej zaświadcza jako dziewczynka. Dopiero wczucie się w sytuacje drugiej osoby i współpraca przy komiksie pozwala im się wzajemnie zrozumieć.

Fabuła

Już od pierwszych stron widać, że Pilkey nie tylko umie świetnie bawić się formą i narracją, ale również doskonale wie, jak motywować młodych czytelników do twórczego myślenia. Każdy rozdział koncentruje się na innej technice komiksowej i artystycznej, dzięki czemu czytelnicy mają możliwość poznania różnych stylów i sposobów na opowiadanie historii. Dodatkowo niektóre elementy rysunku są szczegółowo omówione i krok po kroku pozwolą dziecku naszkicować je samodzielnie. Na końcu książeczki znajduje się także zbiór ciekawostek dotyczących niektórych dialogów, gdyż Pilkey jest wnikliwym obserwatorem.

Kreska

Rysunki są, jak zwykle w twórczości Pilkeya, proste i przyciągają uwagę. Tak jak w poprzedniej części w Perspektywach pojawiają się również wstawki z komiksami tworzonymi przez samych żabich uczniów, w różnych technikach i konwencjach, co dodaje jeszcze więcej uroku i motywacji do sztuki. Mamy tu nawet wiersz haiku-foto-komiks!

Ciekawostka

Na stronie 140 Summer naprawdę pisze zdanie w duchu Zen Shodo: “za ichi so shichi”, które omżna przetłumaczyć jako “po pierwsze siadaj, po siódme działaj”. To znaczy: zacznij dzień od medytacji, uważności, zanim podejmiesz działania. W książce Shodo: The Quiet Art of Japanese Zen Calligraphy Shōzō Satō, z któ©ego pochodzi ten cytat, dowiemy się nie tyle o kaligrafii, co o zasadach buddyzmu zen.

Podsumowanie

Superkot. Klub Komiksowy. Perspektywy to świetny komiks dla dzieci, który nie tylko dostarcza rozrywki, ale również uczy ważnych wartości i rozwija kreatywność. Pilkey udowadnia, że komiks może być znakomitą formą sztuki, a dzieci mają wiele do zaoferowania w tej dziedzinie.

Oficjalna recenzja dla portalu DuzeKa.pl


Na szybko:

Perspektywy to nie tylko zbiór zabawnych i czasem absurdalnych historyjek komiksowych, ale również opowieść o przyjaźni i akceptacji innych. Pilkey zręcznie wprowadza elementy edukacyjne i rozwijające społecznie, takie jak radzenie sobie z nieporozumieniami i konfliktami.

Moni zdaniem:

Fabuła: 6/10
Kreska: 6/10
Bohaterowie: 6 /10