Recenzja mangi Are you Alice? Tom 1-12

Recenzja mangi Are you Alice? Tom 1-12

23 lipca 2020 0 przez Monika Kilijańska

Bądźmy szczerzy, adaptacje Alicji w Krainie Czarów, tego symbolicznego dzieła Lewisa Carolla, nie są rzadkością. Czasami podążają za oryginalną historią, w innych przypadkach twórcy pokazują własne podejście lub dodają pomysły. Tu, w mandze Are you Alice? właśnie tak jest… i nie jest!

Zobacz także: Dlaczego Japończycy kochają Alicję w Krainie Czarów?

Bohaterowie

Alicja, czyli młody przystojny mężczyzna w białym garniturze, to 89-ta Alicja w Krainie Czarów. Dziwne? Wcale nie. Alicją może być w zasadzie każdy, kogo nazwie Królik. To on znalazł nieświadomą swego „ja” Alicję, nadał jej imię, zapoznał z regułami gry. Ale ta Alicja nie jest taka jak wszystkie. I nie wiadomo, czy to dlatego, że jest mężczyzną (wszak i Królowa Kier nią jest), czy dlatego, że jest najbardziej podobną do pierwowzoru, Alicji nr 1, podróbką.

Fabuła

W tej adaptacji sarkastyczny, nieco narcystyczny młody człowiek, który porzucił swoje marzenia i przeszłość, wędruje do Krainy Czarów, gdzie dowiaduje się, że jest „Alicją”. Niestety dla niego imię to wiąże się z pechowym obowiązkiem. Jako Alicja zostaje zmuszony do wzięcia udziału w grze, której celem jest zabicie Białego Królika. Bohater nie jest zbyt entuzjastycznie nastawiony do mordowania bez powodu, ale ponieważ jest teraz postacią Krainy Czarów, nie ma innego wyjścia, jak iść za nurtem historii.

Pamiętają, że pan-Alicja jest 89-ta Alicją można by było pomyśleć, że to kolejna cukierkowa haremówka – wiecie, facet i te wszystkie poprzednie 88 Alicje. Nic bardziej mylnego. To psychologiczna manga pełna zwrotów akcji i zagmatwanych pomysłów. Ai Ninomiya dała radę dobrze naśladować pokrętny sposób myślenia Lewisa Carrolla, pozostając wierną skomplikowanym zasadom oryginału. Różnica między tymi dwoma pracami polega na tym, że zmieniona fabuła mangi koncentruje się wokół gry polegającej na polowaniu na królika, co wplata pewną logikę w książkę. Niewątpliwie ta historia może być początkowo trudna do zrozumienia. Złapałam się na tym, że bez notatek będę musiała ciągle cofać się w czytaniu, by zrozumieć całą historię. Była to zatem jedna z nielicznych mang, która zmusiła mnie do naprawdę bacznego śledzenia historii.

W Krainie Czarów Ai Ninomiyi jest kilka dość niepokojących zasad. Na rozkaz swojego władcy, zimnokrwistej Królowej Kier, mieszkańcy krainy nigdy nie mogą zawrócić, co zasadniczo oznacza, że nie mogą patrzeć wstecz na swoją przeszłość i nie wolno im „rozmyślać o minionych dniach. ” Najwyraźniej coś jest nie tak z Krainą Czarów (i przy okazji pustą Drugą Stroną Lustra), a kluczem do rozwiązania problemu jest Alicja.

Kreska

Grafika Ikumi Katagiri’ego jest absolutnie fantastyczna: ruchy są wyraźne, momenty rozładowania napięcia są zabawne i urocze, a każda postać jest wyjątkowa nie tylko ze względu na jej dane osobowości, ale także dzięki wizualnemu przedstawieniu. Inną ciekawostką jest to, że większość głównych bohaterów to mężczyźni – nawet jeśli rola logicznie wymagałaby kobiety. W odróżnieniu od powieści Carolla tu nie znajdziemy przedziwnych zwierząt: wszystkie one są antropomorficzne, od Królika, przez Dodo, Marcowego Zająca, po Kota z Cheshire.

Ciekawostka

W mandze Lewis Carroll nie był zbyt stabilny psychicznie, ale prawdziwy autor Alicji w Krainie Czarów także nie był do końca zdrowy. Cierpiał na rzadkie zaburzenie neurologiczne. Powodowało ono dziwne halucynacje i wpływa na wielkość obiektów wizualnych, przez co cierpiący może czuć się większy lub mniejszy. Choroba, po raz pierwszy odkryta przez angielskiego psychiatrę Johna Todda w 1955 roku, została później nazwana Syndromem Alicji w Krainie Czarów. Znany jest również jako zespół Todda.

Podsumowanie

Are you Alice? stawia wiele kłopotliwych pytań z interesującą, ale dziwaczną koncepcją. To alternatywna i bardziej współczesna Alicja w Krainie Czarów. Zawiera wiele mrocznych zwrotów akcji i niewystarczającą liczbę odpowiedzi w stosunku do zadanych w fabule pytań. Często myli rzeczywistość z fikcją, wplatając w historię także prawdziwe osoby żyjące w czasie twórczości Lewisa Carolla.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wydawnictwo-waneko.jpg

Na szybko:

Manga Are you Alice? jest współczesną reinterpretacją przygód Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla. Are You Alice? spod pióra Ai Ninomiya i piórka Ikumi Katagiri’ego jest psychologiczną łamigłówką od 1 do 12 tomu. Bawiąc się motywami z pełnego nonsensów arcydzieła Carrolla, mandze udaje się intrygować, zachwycać, dezorientować. A nawet błagać o przeczytanie.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 6/10
Bohaterowie: 9 /10