Nastolatki, szkoła, egzaminy, miłość – popularne tematy w mandze. Ale niewiele jest tytułów pokazujących jak wygląda świat topowych bohaterów Shōnen Jumpa, najbardziej poczytnego czasopisma z mangami dla nastoletnich chłopców. Czy Mashiro i Takagi to przyszli twórcy na miarę Death note’a czy może porywają się z motyką na słońce?

Bohaterowie

Mashiro Moritaka jest czternastolatkiem, który posiada nieprzeciętny talent rysowniczy, ale z wielu powodów wolałby, aby jego talent był zaledwie hobby i zajęciem na nieciekawych lekcjach w szkole. Niedługo czekają go egzaminy końcowe, a on nadal tak naprawdę nie widzi swojej przyszłej drogi. Zapewne skończy w jakimś podrzędnym liceum, by później pracować jak jakiś korpoludek. Jest typowym Japończykiem – nie lubi odbiegać od przyjętej normy. Jest też niesamowicie zamknięty w sobie i nieśmiały. Nie rozmawia o swoim hobby z rodzicami, tym bardziej, że kilka lat wcześniej jego wujek, dobrze zapowiadający się mangaka, zmarł z przepracowania. Nie bardzo ma kolegów w klasie i nikomu nie ujawnia, że podkochuje się w ślicznej Azuki. Pewnie jego życie potoczyłoby się inaczej gdyby nie raz pozostawiony przypadkowo na szkolnej ławce zeszyt, który wpadł w niepowołane ręce.

 

Fabuła

Ostatnie dni w szkole to czas nauki, stresu przedegzaminacyjnego i określania drogi życiowej, a Mashiro ani się nie uczy, ani nie do końca jest przekonany co będzie robił za kilka lat. Tak naprawdę nudzi go wszystko poza rysunkiem i myśleniem o Azuki, koleżance z klasy, dlatego całe lekcje szkicuje jej podobizny w zeszycie. A idzie to mu o niebo lepiej niż komukolwiek. Niestety, zeszyt zostawia nieopatrznie w szkole, a tam trafia on w ręce Akito Takagiego, jednego z najlepszych uczniów. Takagi ma dla niego niebywałą propozycję…

Początkowo Mashiro wolałby wymiksować się z tego, co proponuje Takagi, jednak Akito wie nawet o zauroczeniu w Azuki i jako osoba siedząca na końcu klasy – wie, że i Azuki jest mu przychylna. Wszystko to zasiewa ziarenko niepewności w czternastolatku: a co jeśli naprawdę chcę zostać kimś innym? Co jeśli trudniejsza droga życia i kariery mangaki jest tą właściwą? Może w ten sposób uda się zdobyć serce dziewczyny, zaimponować jej rodzicom i spełnić marzenia? Zaczyna się szalona przygoda przyjaźni dwóch gimnazjalistów i miłości do rysowania mangi.

Ciekawostka

Mangi można rysować ołówkami czy mazakami, ale rasowi mangacy najczęściej używają pióra ze stalówką. Zależnie od rodzaju stalówki można otrzymać różne ciekawe efekty: stalówka typu “G” najczęściej służy do rysowania linii jednakowych długości, stalówka łyżeczkowata do twardszych i grubszych kresek, za to jest wygodniejsza, a stalówka okrągła – do rysowania bardzo drobnych linii. Sporo tez zależy od rodzaju używanego przez rysownika tuszu, choć najczęściej używanymi są wodoodporne i szybkoschnące. Do rysowania najlepiej nadaje się specjalny papier do mang lub zwykły blok rysunkowy.

Kreska

Czy można narysować dość statyczne życie w ciekawy sposób – w końcu mangacy większość czasu siedzą przy biurku i tworzą mangę. Jak się chce, to można i Takeshi Obata jest tu idealnym przykładem. Choć w tomiku nie znajdziemy ani scen walki, ani pościgów – chyba że weźmiemy pod uwagę Mashiro spieszącego się rowerem na pociąg, to jednak nie da się odłożyć go na półkę nie przeczytawszy do końca. Wciąga i uzależnia. Masa szczegółów jak choćby grzbiety książek w studio wujka, każda z innym tytułem, każda inna, rodzaje stalówek i piórek, gadżety potrzebne podczas rysowania, figurki, krzywiki, notatki, ba – nawet wnętrze torby Mashiro ma tu znaczenie.

Podsumowanie

Nie ma nic lepszego niż rozpoczęcie miłości od mangi poznając czyjąś miłość do mangi! Ja właśnie zaczęłam moją przygodę od Bakumana i wsiąkłam na dobre. Nie tylko dlatego, ze urzekła mnie historia i olśniły rysunki, ale także dlatego, że prowadzenie fabuły jest na wysokim poziomie i nie pozwala nudzić się ani przez chwilę. Dla wszystkich zainteresowanych „jak to się robi” pozycja obowiązkowa.

Na szybko
  • 9.8/10
    Fabuła - 9.8/10
  • 9.5/10
    Kreska - 9.5/10
  • 9.9/10
    Bohaterowie - 9.9/10
9.7/10

Moni zdaniem:

Manga o tym, jak dwóch uczniów chce stać się mangakami. Nudy? Nic bardziej mylnego! To fantastycznie prowadzona historia, z delikatnym wątkiem romantycznej miłości, której dziś ze świecą nawet nie udałoby się znaleźć. Ale przede wszystkim ukazanie trudnej sztuki rysunku oraz niełatwej drogi na sam szczyt wydawniczego nieba Japonii.