Batman: Świat

Batman: Świat

7 listopada 2022 0 przez Monika Kilijańska

Batman. Świat to zabawna antologia komiksowa opracowana przez najlepszych autorów i artystów z całego świata i osadzona w ich ojczyznach. Batman: Świat powstał z okazji Dnia Batmana, który obchodzimy 18 września. Wzięło w tym eksperymencie udział 14 zespołów artystów i pisarzy na poziomie międzynarodowym, których celem było przybliżenie nam historii Batmana.

Bohaterowie

Batman tak rzadko opuszcza Gotham. Tu nie tylko dostajemy Batmana na wakacjach w innym kraju czy rozszerzenie zasięgu jego konsorcjum. Są historie, które rzeczywiście dostosowują nawet kostium Nietoperza do danej kultury. Znajdziemy też historie, które proponują ciekawe elementy narracyjne i artystyczne, które rzadko są widywane w mainstreamie.

Fabuła

Na szczególną uwagę moim zdaniem zasługują trzy historie:

  1. Globalne miasto, w którym akcja odbywa się jeszcze w Gotham City. Zostało napisane przez Briana Azzarello i narysowane przez Lee Bermejo. Rozpoczyna antologię, ponownie przywołując historię powstania Batmana i sposób, w jaki postrzega Gotham City. Jednak ostatnio czuje się skonfliktowany, ponieważ zbrodnie rozpoczęte w Gotham City rozprzestrzeniły się na cały świat, za co czuje się odpowiedzialny. To stąd jego późniejsze eskapady na inne kontynenty nawet.

2. Mój Bat-Man rozgrywa się w Rosji, a jego scenariusz napisali Kirill Kutuzov i Egor Prutov, z rysunkami Natalii Zaidovej. Widzimy tu życie bezimiennego rosyjskiego artysty, który przez całe życie inspirował się Batmanem, choć znany jest raczej ze swoich dość oryginalnych prac socjalistycznych.

3. Akcja Ianus rozgrywa się w Rzymie we Włoszech i jest napisany przez Alessandro Bilotta i rysowana przez Nicola Mari. Władze włoskie skontaktowały się z Batmanem, aby schwytać złoczyńcę o imieniu Ianus, który jako dziecko mógł mieć podobną historię pochodzenia co Bruce Wayne. Tenże osobnik jednak uratował matkę, co nie zmienia faktu, że także zyskał dość charakterystyczne alter ego.

Nie obędzie się tu od komiksów pochwalnych i będących swoistą reklamą turystyczną (Kolebka, Przerwa wakacyjna, Gdzie są bohaterowie?), traktujących o społecznych problemach (Batman i Panda Girl, Batman wyzwolony) czy wreszcie pro-ekologicznych (Lepsze jutro i Gdzie są bohaterowie?) i związanych z bezpieczeństwem w dobie nowoczesności i monitoringu. W bardzo żartobliwym tonie jest też komiks Paryż.

Kreska

Miło jest widzieć Batmana w różnych stylach i kulturach. Artyści z każdego kraju starali się oddać nastrój własnego kraju. Ale większość historii wydaje się nieadekwatna i powierzchowna. Oczywiście wpływa na to niewielka liczba stron, którą mieli oni do dyspozycji. Pomimo niewielkiej liczby stron, historia Turcji starała się opowiedzieć bardziej wielowarstwową fabułę i bardzo dobrze wykorzystała prezentację i wizualizacje tego kraju. Historia Rosji była inna i słodka. W niej właściwie to nie Batman był bohaterem, a katalizatorem historii. Historia rozgrywająca się w Niemczech sprawia, że czuje się szaleństwo Jokera. Miło też zobaczyć Batmana w japońskiej opowieści czarno-białym, bogatym w szczegóły, nieco „mangowym” stylu rysowania.

Podsumowanie

Jest to antologia, która naprawdę jest warta czytania. Nie tylko wspaniale było zobaczyć zasięg, jaki Gacek ma w tak wielu krajach o tak różnych kulturach, ale także zobaczyć, jak kilka zespołów marzeń tworzy coś bezprecedensowego.

Oficjalna recenzja dla portalu portalu Secretum.pl.


Na szybko:

Nie wiem, czy Batman. Świat to dobra antologia, czy bardziej strategia marketingowa, ale to dobry pomysł i eksperyment. Z chęcią zobaczę takich więcej.

Moni zdaniem:

Fabuła: 8/10
Kreska: 9/10
Bohaterowie: 9 /10