Dziewczyna z głębi oceanu

Dziewczyna z głębi oceanu

21 maja 2024 0 przez Monika Kilijańska

Czasem lubię oderwać się nieco od poważnych tematów i poczytać coś odprężającego. Coś, nad czym można podumać, co zostawia ślad po sobie, ale nie miażdży. Coś pięknego pod każdym względem, fabularnie i graficznie. Taka właśnie jest opowieść ze szczyptą fantasy o zauroczeniu, comming oucie, trudnej sytuacji rodzinnej i zrozumieniu, jaką jest Dziewczyna z głębi oceanu.

Bohaterowie

Morgan Kwon nie lubi się wyróżniać. Właściwie jej życie na wyspie jest nudne, a ona sama odlicza dni kiedy się stąd wyniesie. Tak musi według niej być i już. Do czasu studiów chce. by było jak jest. Między innymi by nikt nie wiedział, że jest lesbijką. W końcu nic to nie zmieni, a może jedynie popsuć relacje z koleżankami. W domu czekają ja tylko skłóceni rodzice i marudny młodszy brat. Dziewczyna lubi samotne posiedzenia na skale w pobliżu oceanu. Jej nazwisko jest koreańskiego pochodzenia.

Fabuła

Jak wiele się dzieje przypadkiem. Tak np. Morgan ześlizguje się do oceanu i tonie. Życie przesuwa jej się przed oczami. W ostatniej chwili ktoś ją ratuje. Jakaś nieznajoma dziewczyna, Keltie, która ma duże, błyszczące oczy i okrągłą twarz. Dziewczyna, która może być kimś więcej niż przygodną ratowniczką, bo wie sporo o Morgan. A może to stalkerka? Mogłoby się tak wydawać. Morgan pozwala, choć niechętnie, wejść w życie tej dziwnej dziewczynie. Utrzymuje, że to daleka krewna. Prawda jest jednak dużo bardziej zagadkowa.

Kreska

Otoczenie wyspy wzbogaca historię i ożywa dzięki sztuce z wieloma pięknymi scenami wodnymi. Panele są podzielone okazjonalnymi rozmowami tekstowymi między przyjaciółmi, a grafika wykorzystuje różne perspektywy i układy, aby utrzymać zainteresowanie wizualne.

Ciekawostka

Czym są selkie? To mityczne istoty z wierzeń szkockich. Ich nazwa pochodzi z Orkadów, gdzie słowem selkie określa się każdą fokę. Przemiana selkie odbywa się poprzez zrzucenie foczej skóry. Przywdziewając ją ponownie, selkie może znów przybrać zwierzęcą formę. Zwykle selkie są kobietami, które zakochały się w człowieku. Czasem, jak w bajce …. z książki Bajarka powiada, zakochany wiele lat ukrywa foczą skórę, aby zapobiec powrotowi do morza. Przepiękną historią o selkie jest też animacja Sekrety morza z 2014 roku.

Podsumowanie

Choć wątek romantyczny i LGBT jest tu ważny, to jest to przede wszystkim lekka opowieść fantasy, która porusza także tematykę ekologiczną, a fabuła dotyczy zanieczyszczenia siedlisk fok. Ciekawym zabiegiem było też wprowadzenie do fabuły kogoś, kto jest jeszcze większym outsiderem niż bohaterka. Kogoś, kto nie pasuje do ogólnego światopoglądu, ale kto nadal jest lubiany i raczej akceptowany przez innych. Pozwala to bohaterce dojrzeć i zrozumieć, że życie po swojemu jest ważne tu i teraz, a nie dopiero w przyszłości.


Na szybko:

Słodka i pełna emocji historia miłosna z motywami transformacji i wierności sobie.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 6 /10