Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością, czyli Ghost world

Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością, czyli Ghost world

10 kwietnia 2019 0 przez Monika Kilijańska

Koniec szkoły średniej jeden z wielkich przełom w życiu większości ludzi. Nagle z dziecka stajesz się dorosłym. Pojawiają się pierwsze dorosłe problemy i wybory. W takiej sytuacji znajdują się bohaterki komiksu Ghost world.

Bohaterowie

Enid i Rebecca są jak ogień i woda. Idealnie obrazują to, że różnice nas nie dzielą, ale potrafią stworzyć przyjaźń po wsze czasy. Albo chociaż na okres liceum. Enid to typowa poszukująca sensu życia nastolatka. Co chwilę zmienia styl ubierania się, ciuchy i poglądy, a pomysłów na spędzanie wolnego czasu ma więcej niż tegoż właśnie czasu. Do tego traktuje facetów bardzo przedmiotowo i uważa, że właściwie nikt jej nie rozumie. Żeby się wyróżniać jeździ karawanem. Lubi głośno wyrażać co myśli i nie obchodzi ją, czy kogoś to urazi. Jak typowe dziecko emo ciągle narzeka, że nikt jej nie rozumie.

Rebecca jest tą ładniejszą z ich dwojga, ale to jej nie udaje się zawrócić w głowie żadnemu z mężczyzn. Spokojna, martwiąca się o przyszłość, uważana przez to za wyniosłą Rebecca poza lekko zdziwaczałą Enid raczej nie trzyma się z nikim. Lubi oglądać seriale i teleturnieje telewizyjne. Nie rozumie jak można kochać komiksy. Jest raczej grzeczną dziewczynką, która przyjaźni się z tą mniej grzeczną.

Fabuła

Przyjaciółki Enid i Rebecca właśnie zakończyły edukację i zaczynają poważnie myśleć co robić dalej. Najlepiej byłoby poszukać jakąś pracę i wynająć wspólne mieszkanie, by nadal cieszyć się przyjaźnią jak za starych dobrych czasów. Choć starają się normalnie żyć i nie myśleć, że teraz są w przełomowym momencie swojego życia, zaczynają powoli podejmować pierwsze decyzje. Jak choćby zorganizowanie garażowej wyprzedaży, by zebrać fundusze na wyprowadzkę oraz pozbyć się dziecięcych gadżetów. Ale tak dzieżko zerwać z dzieciństwem i stać się dorosłym.

Lato mija dziewczętom na gadaniu o facetach i robieniu głupich żartów. Jednym z nich jest udawanie osoby, którą żadna z nich nie jest. Chcą wprowadzić w błąd mężczyznę szukającego poprzez anonse w gazecie kobiety, z która spotkał się w lotniskowym autobusie. Dziewczyny postanawiają zakpić sobie z mężczyzny i odpowiadają na anons. Umawiają się na randkę w swojej ulubionej jadłodajni, ale nie ujawniają się na spotkaniu. Śledzą go także poza lokalem. Przypadek sprawia, że przychodzi on na organizowaną przez Enid garażową wyprzedaż. Okazuje się, że to całkiem porządny, choć specyficzny mężczyzna. Interesuje się astrologią, co bardzo podoba się Enid. Stara się ona choćby z gwiazd dowiedzieć się o własną przyszłość.

Ghost World bardzo szczegółowo i dogłębnie skupiając się na swoich bohaterach, przedstawia relacje wspomnianej trójki. Dziewczyny, udające w głębi duszy wyluzowane i swobodne, nadal najchętniej zostałyby w swoim miasteczku i dalej były wesołymi nastolatkami. Oglądają razem filmy, albumy ze zdjęciami, spotykają znajomych, którzy zaczynają karierę zawodową czy też walczą z nieuleczalną, szpecącą twarz chorobą. Każde z nich czuje, że niedługo przyjdzie czas na zmiany. Dusi ich to niczym siedząca na klatce piersiowej zmora.

Kreska

Jak na świat duchów przystało komiks cechuje szaro-niebieskie kolorowanie oraz prosta szata graficzna. Odrobinę przypomina to klimat Ameryki lat 50. i 60. nawet kreską. Szata graficzna potęguje efekt siedzącego gdzieś głęboko w sercu narratora, a może nawet bohaterek, smutku. Całość tworzy wrażenie czytania wspomnień, lekko wypaczonych i miejscami wyblakłych.

Ciekawostka

Komiks Ghost world został zekranizowany i w 2001 roku trafił na ekrany kin. W rolę Enid i Rebbecci wcieliły się Thora Birch (znana z Americam beauty) i Scarlett Johansson (znana z adaptacji komiksów Marvella czy filmu Dziewczyna z perłą), zaś Steve Buscemi (znany z Armageddonu, Wściekłych psów czy Desperado) w szukającego kobiety z lotniskowego autobusu Seymoura. Thora Birch i Steve Bruscemi otrzymali za swoje role nominacje do Złotego Globu, a cały film nominację do Oskara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

Podsumowanie

To nie komiks o szalonych nastolatkach, supermocach czy innym mordobiciu. To nawet nie głęboka psychoanaliza bohaterów. Obserwujemy w Ghost world jak dwie gardzące mainstreamem nastolatki przekraczają granice dorosłości. Jest prosto, wręcz dokumentalnie. Ale wystarczy jedna scena, by nagle nogi się ugięły, by odczuć emocje, których się nie spodziewaliśmy.


Na szybko:

Ghost world to komiks o dorastaniu. Dwie przyjaciółki starają się usilnie, by kraina ich wspomnień, kraina duchów, nie przeminęła razem ze wkroczeniem w dorosłość. Jednak cóż one mogą? Niewiele. Świetnie wykreowany nastrój poprzez kolorystykę scen. Polskiemu czytelnikowi trudność mogą sprawić realia Ameryki lat 50. i 60., ale dzięki przypisom da się wczuć w klimat.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 6,5/10
Bohaterowie: 8/10