Ile kosztuje bycie Batmanem

Ile kosztuje bycie Batmanem

8 marca 2022 0 przez Monika Kilijańska

Najnowszy Batman już w kinach, a mnie zżera ciekawość ile tak naprawdę kosztuje życie jako Batman. Tak NAPRAWDĘ. Okazuje się, że już to policzono.

Ile warte jest Wayne Enterprises?

Forbes „Fictional 15” potrafi sprawdzić zdolności finansowe niejednej postaci fikcyjnej. Nic więc dziwnego, że i Batman musiał znaleźć się w ich arkuszu kalkulacyjnym. Wartość firm netto Bruce’a Wayne’a oszacowano na 8,9 miliarda dolarów, co czyni go ósmą najbogatszą postacią fikcyjną. Niestety nie podają oni metodologii swoich obliczeń.

Za to Centives już tak. Zgodnie z filmami Nolana, Wayne Enterprises pomogło zbudować system kolejowy w Gotham City. To gigant budownictwa od pokoleń. Jeśli przyjęlibyśmy, że odpowiednikiem Gotham City jest Nowy Jork, to odpowiednikiem Wayne Enterprises jest w realnym świecie Turner Construction. Turner Construction ma dochód netto w wysokości około 16,6 milionów dolarów.

Ale to nie wszystko. Z fabuły filmów dowiadujemy się, że w ciągu 20 lat od śmierci Thomasa Wayne’a Wayne Enterprises zdywersyfikowało działalność. Teraz przede wszystkim działa w branży obronnej. Coś na kształt nowojorskiego L-3 Communications z dochodem netto w wysokości 986 milionów dolarów. Ale nie tylko: przecież są statki oznaczone logo Wayne Enterprises, co sugeruje, że firma działa również w żegludze. Amerykańska Horizon Lines może być podobne do firmy Bruce’a, którą sprzedano w 2013 roku za 469 milionów dolarów.

Oczywiście Wayne Enterprises ładuje też kasę w akcje np. Lao Security Investments w Chinach, dynamicznie się rozwijającą i przynoszącą niewielki zysk. Niewielki może w tym przypadku, analogicznym do realnego Bear Stearns, wynosić 684 milionów dolarów rocznie.

Na podstawie tylko filmów Nolana można więc wnioskować, że Wayne Enterprises ma przybliżony dochód netto w wysokości 1,9 miliarda dolarów. Największym elementem tego jest branża wojskowa, co wyjaśnia, dlaczego Bruce Wayne ma najnowszą technologię wojskową, aby pomóc w walce z przestępczością w Gotham.

Koszt batmobili

Batman Początek z 2005 roku pokazał, że batmobile mogą pochodzić z dwóch źródeł. Pierwsze to eksperymentalna technologia z Wayne Enterprises. Drugie to zwykłe samochody, nieco stuningowane. Okazuje się, że po analizie możliwości batmobili można oszacować ile kosztowałby taki pojazd bez ulepszeń. Przeciętny batmobil kosztuje około 284 tys. dolarów. Najdroższym batmobilem była wersja z komiksów z 2004 roku: Mercedes-Benz CLK-GTR, który kosztuje około 2,3 miliona dolarów. Najtańszy był Studebaker z lat 50. XX wieku, którego Batman używał w latach 1950-1955. Dziś kosztowałby około 18 tys. dolarów. Samochody Chryslera i Lambroghini wydają się być ulubionymi pojazdami Batmana, a obie firmy razem stanowią 32% zakupów Dark Knight’a.

Co ciekawe do początku lat 70-tych większość (70%) pojazdów Batmana była produkowana w Stanach Zjednoczonych. Potem ich liczba stanowiła ledwo 25% batmobilów, z czego blisko 50% zagranicznych samochodów pochodzi z Włoch. Popularne są również samochody niemieckie. Ale zapewnw i tak zrozumiałby się z Henry’m Fordem, który twierdził, że możesz mieć dowolny kolor, pod warunkiem, że jest on czarny.

Ile jest wart Bruce Wayne?

Patrząc na sektory działania i stosunek ceny do akcji, Wayne Enterprises jest swoistym General Electric. Jeśli Wayne Enterprises handluje podobnie, to jego wartość netto wynosi około 79 miliardów dolarów. To uczyniłoby Wayne Enterprises 104 największą firmą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. A ile z tego jest wart Bruce Wayne? Posiada on pakiet kontrolny firmy, co daje wartość prawi 40 miliarda dolarów. Z nim sam Bruce Wayne byłby 33 najbogatszą osobą w prawdziwym świecie i czwartą najbogatszą osobą w fikcyjnym świecie, co stawia go przed Iron Manem. Ale gdyby policzyć wszystkie gadżety Batmana, to dochodzimy do oszałamiających 880 miliardów! Cóż, Elon, musisz się posunąć na podium i patrzeć z daleka na powiewającą czarną pelerynę.

Ile kosztuje bycie Batmanem rocznie?

No właśnie: ile rocznie? Przykładowo:

  • instruktor sztuk walki – około 77 dolarów za godzinę, 4 godziny dziennie przez sześć dni w tygodniu, to daje około 96,5 tys. dolarów rocznie
  • wynajęcie prywatnego odrzutowca – 2000 dolarów za godzinę
  • lokaj – Alfred prawdopodobnie pobiera 40 dolarów za godzinę, co daje roczną pensję w wysokości 339 tys. dolarów
  • przebranie – około 1 mln dolarów za jeden komplet
  • bronie – około 1 tys. dolarów za trzy sztuki batarangu, 600 dolarów za gaz łzawiacy jednorazowo

Całkowity rachunek? 3,6 miliona dolarów, jak szacuje Centives. Rocznie, oczywiście.

Wstrząśnięci i niezmieszani? Ja trochę. Ale tylko trochę.