Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku

Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku

13 marca 2022 0 przez Monika Kilijańska

Jako dziecko zapytałam kiedyś księdza na oazie jak to jest z innymi religiami. Powiedział on, że najczęściej religie wierzą w boga, więc można spokojnie uznać, że On jest nazywany tylko innymi imionami. Dziś wiem ile jedna religia czerpała z drugiej, więc całkowicie się z nim zgadzam i dlatego zawsze z pokorą czytam książki religijnych osób, nawet, a może czasem właśnie dlatego, jeśli są to mnisi buddyjscy jak Thích Nhất Hạnh.

Treść

My – jako jednostki i jako społeczeństwo – jesteśmy nieustannie zalewani hałasem. Nie tylko na ulicy, ale także w domu. To hałas pod postacią SMS-ów, e-maili, mediów społecznościowych, alertów i przypomnień, wyjącego radia i wrzeszczącej telewizji. To nawet przymus robienia czegokolwiek, bycia produktywny, myślenia o czymś ciągle, nawet jeśli jest to czytanie książki czy haftowanie. Zbliżamy się do punktu, w którym nie jesteśmy w stanie pogodzić się z pojęciem czystej ciszy, teraz bardziej poruszeni brakiem hałasu niż jego obecnością. Książka Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku służy jako delikatne i pozytywne przypomnienie, że cisza jest dla nas zawsze dostępna, a naszą najlepszą okazją do poczucia zdrowego rozsądku i dobroci jest odłączenie się i bycie w pełni obecnym.

To przewodnik po niewygodzie ciszy, aby przestała być niewygodna. Abyśmy mogli oczyścić nasze umysły i uwolnić się od zakłóceń, na które pozwalamy i które są nam narzucane. To książka, która sprawi, że będzie się chciało przeżyć posiłek bez rozpraszania ulubionym magazynem czy Facebookiem w telefonie. Sprawi, że spacer na łonie natury nie będzie potrzebował muzyki w słuchawkach, a sprzątanie włączonego radia.

Więcej nowości w księgarni Taniaksiazka.pl.

Moje przemyślenie

Myślę, że najlepszą rzeczą w tej książce jest to, że jest praktyczna. Zauważyłam, że wiele książek chrześcijańskich czy nawet komiksów są albo żywotami świętych z minionych wieków, albo jest pisanych dla ludzi żyjących jako mnisi, albo zwyczajnie są zbyt płytkie, że aż bezużyteczne. Ta książka została napisana przez buddyjskiego mnicha, ma duchową głębię i jest napisana dla ludzi obecnych czasów, których rozpraszają powiadomienia w telefonie czy ciągle negatywne wiadomości z mediów. Wszystkie anegdotki dotyczą właśnie normalnego życia, a nie mnisiej izolacji.

Podsumowanie

Świat to głośne miejsce. Nasz wewnętrzny świat, pełen ulotnych myśli i zagraconych pomysłów, sam w sobie jest głośnym miejscem. W tej książce chodzi o bycie uważnym – oczyszczanie przestrzeni w naszych umysłach i światach poprzez ciszę, aby stać się ludźmi, którymi mieliśmy być.

Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku otrzymana z Taniejksiazki.pl.


Na szybko:

Wywodząc się z buddyjskiej medytacji i uważności książka Thích Nhất Hạnha oferuje potężny, a jednocześnie niezwykle uproszczony wgląd w to, jak ważne jest życie chwilą, dostrojenie się z oddechem, szukanie ciszy i po prostu bycie. Jeśli szukasz trochę mniej hałasu i chaosu w swoim życiu, naprawdę polecam tę książkę.

Moni zdaniem:

Styl: 8/10