Jakie skarby skrywa puszcza i bartnik Ignat?

Jakie skarby skrywa puszcza i bartnik Ignat?

19 lipca 2018 21 przez Monika Kilijańska

Bartnik Ignat i skarb puszczy to zdecydowanie komiks dla młodszych czytelników, ale i dorosły się przy nim nie zanudzi. Ciekawie pokazana historia puszczy białowieskiej, która pamięta nie tylko niedawną wycinkę, ale także i rozbiory Polski. O taki skarb warto dbać.

Bohaterowie

Bohaterem jest tu tytułowy bartnik Ignat, który dzień w dzień dogląda pszczół mieszkających na lipach w borze. Jest to stary człowiek, mieszkający samotnie w środku lasu. Niektórzy uważają go za dziwaka, bo potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Żyje on w zgodzie z naturą: z lipowego łyka plecie sobie tradycyjne bartnickie łapcie, na obiad zbiera grzyby, ognisko rozpala przy pomocy hubki. Jest niezwykle spokojny nawet w obliczu zagrożenia ze strony zwierząt: wilki czy niedźwiedzie nie są jego wrogami. Wroga widzi w carskim wojsku i ludziach niszczących las. Przyjaźni się z poetą Karpińskim. Raz do roku mieszkańcy okolicznych wiosek oddają mu na naukę jednego ze swoich synów.

Fabuła

batrnik ignat i skarb puszczy

Początkowo dowiadujemy się ogólnej sytuacji historycznej: oto Polska jest pod zaborami, a Puszcza Białowieska dostaje się pod rządy generała carskiego, Sobakiewicza. Dotąd w puszczy spokojnie mieszkał bartnik Ignat, a okoliczni mieszkańcy mogli cieszyć się spokojem i korzystać z darów lasu. Jednak teraz wszystko się zmienia. Sobakiewicz wprowadza terror w wioskach i przymierza się do wyrwania z lasu wszystkiego, co może przynieść mu zysk. Zapał mu stygnie kiedy dowiaduje się o Skrytolesie, najdzikszym miejscu w puszczy, w którym znajduje się złoto. Jedyną osoba, która na tyle dobrze zna las, by go tam zaprowadzić, jest Ignat. Czy Sobakiewiczowi uda się plan zdobycia fortuny? Czy las przetrwa?

batrnik ignat i skarb puszczy

Poza klasyczną formą komiksu na końcu tej książki znajdują się przypisy. Dzięki nim łatwiej zrozumieć czym parali się bartnicy, osocznicy i co to takiego mielarz czy łuczywo.

Kreska

Tomasz Samojlik to znany biolog, przyrodnik i autor wielu komiksów właśnie o lesie. Jego Żubr Pompik czy cykl o Ryjówce to fantastyczne komiksy. W Bartniku Ignacie i skarbie puszczy też widać tą charakterystyczną miłą dla oka, miękką kreskę, którą tak lubią dzieci, zaś bogate w detale plansze przyciągają oko każdego czytającego dorosłego. Wyraziste kolory i dobrze wykreowane postaci są kolejnym atutem książki.

batrnik ignat i skarb puszczy

Podsumowanie

Fantastyczna i bardzo barwna historia o lesie, połączona z wieloma ciekawostkami naukowymi i historycznymi. Od dziś będę sprawdzać każdą lipę czy przypadkiem nie ma na nim nacięć wykonanych przez bartników.

batrnik ignat i skarb puszczy

Inne komiksy Samojlika: Ostatni żubr (w przygotowaniu), Ryjówka przeznaczenia, Norka zagłady, Zguba zębiełków, Umarły las, Nieumarły las (w przygotowaniu), Bardzo dzika opowieść. 1. Las Złamanych Serc.


Na szybko:

To zdecydowanie komiks dla młodszych czytelników, ale i dorosły się przy nim nie zanudzi. Ciekawie ukazany rys historyczny i nawiązania do obecnych czasów. Przyjazne przypisy tłumaczące trudne wyrazy.

Moni zdaniem:

Fabuła: 10/10
Kreska: 9/10
Bohaterowie: 9/10