Zguba zębiełków. Kim lub czym ona jest?

Zguba zębiełków. Kim lub czym ona jest?

25 marca 2019 2 przez Monika Kilijańska

Samojlik jak nikt opowiada barwne komiksowe historie o bohaterów naszych lasów. Tym razem nie tylko poznamy dzielne ryjówki, ale także dowiemy się, że smog może być dla nich wręcz zabójczy! Może warto zastanowić się na temat zanieczyszczenia powietrza patrząc nie tylko na swoje zdrowie, ale i stan całego ekosystemu?

Bohaterowie

Karkosław jest dość stary i może nie ma głowy na karku, ale karku przed nikim nie ugnie. Obecnie jest szefem królestwa zębiełków i panuje nad nimi w iście totalitarny sposób. Zimowanie w starej szopie nie oznacza dla niego tulenia się do siebie i ogrzewania nawzajem, ale szukania jak najlepszych kąsków w okolicy. Oczywiście nie robi tego sam, ma od tego ludzi. Swoją charyzmą, która okazuje się szantażem, potrafi namówić inne zębiełki na pracę na rzecz władcy, czyli Karkosława. Jest dumnym ojcem i partnerem, choć o ojcostwie dowiedział się dość niedawno i zupełnie przez przypadek.

Fabuła

Idzie zima. A z nią chłody i konieczność zebrania odpowiedniej ilości jedzenia. Ryjówki w końcu bardzo często muszą jeść, by przeżyć. Wspólnymi siłami Dobrzykowi i Śmiłce udaje się zebrać naprawdę potężną górę robali. Jednak w odróżnieniu od tradycji zebrali je w jednym miejscu, co skończyło się brutalną i bezprecedensową kradzieżą. Choć złodzieje zostali przyłapani na gorącym uczynku, nie jest łatwo odebrać im fantów. Żywia z Kosmaczem pomagają jak mogą, jednak nie są w stanie odebrać zrabowanego łupu. Jedynym sposobem na przeżycie musi być powrót do Królestwa Zębiełków dawnej księżniczki, Koriny. Stamtąd pochodzą rabusie i Korina musi wyjaśnić co takiego się stało, że jej dawno poddani parają się takim haniebnym fachem. Razem z Labhallanem i resztą ryjówek udaje się na wyprawę do swojej krainy. Czeka na nich mnóstwo niebezpieczeństw ze strony drapieżnych, ryjówkożernych zwierząt oraz przebicie się przez Morderczą mgłę. Czy spotkaną także Czarnego Nieprzyjaciela na swojej drodze?

Kreska

Samojlik jest mistrzem dziecięcego rysunku. Potrafi w prosty, ale niesamowicie sugestywny sposób ukazać cechy poszczególnych gatunków, odrobinę zantropomorfizowanych na cele scenariusza. Jego bohaterowie mają charakter, świetną mimikę twarzy oraz barwne stroje. Także szczegóły drugiego planu cieszą oko, bo rzadko możemy znaleźć puste tła.

Ciekawostka

Kim są zębiełki i czym różnią się od ryjówek? Choć te małe drapieżniki są dość podobne na pierwszy rzut oka, to jednak zębiełki mają cechy, dzięki którym można je odróżnić od ryjówek. Zębiełki zawdzięczają swoją nazwę od białej barwy zębów. Inne ryjówki mają czerwone końcówki zębów ze względu na wbudowane w nie związki żelaza. Mają krótsze ogonki, są wyraźnie dwukolorowe, a ich uszy wystają z futra. Latem często wykorzystują norki nornic czy kretów, zimą przenoszą się do nieogrzewanych zabudowań wiejskich.

Podsumowanie

Świetny komiks dla każdego dziecka, bo opowiada o dzielnych małych zwierzątkach. Świetny komiks i dla dorosłych, bo mamy sporo odnośników do współczesnej popkultury, sparafrazowanych kultowych tekstów czy wreszcie delikatną formę ekologicznej pogadanki na temat szkodliwości palenia byle czym w piecach i tworzenia smogu. Dla mnie bomba, tyle że jak zakochana jestem w ryjówkach od pierwszego tomu ich przygód.

Inne komiksy Samojlika: Ostatni żubr (w przygotowaniu), Ryjówka przeznaczenia, Norka zagłady, Bartnik Ignat i skarb puszczy, Umarły las, Nieumarły las (w przygotowaniu), Bardzo dzika opowieść. 1. Las Złamanych Serc.


Ten wpis powstał w ramach kampanii Kochanie przez czytanie organizowanym przez Magdę z bloga Save the magic moments. Kampania ta ma na celu uświadomienie rodziców, że czytanie dzieciom, poza zapewnieniem jedzenia i innych podstawowych rzeczy, jest najlepszym co może dać rodzic swoim pociechom.


Na szybko:

Kolejny, już czwarty tom przygód ryjówek w wielkim lesie, w którym człowiek stanowi nie małe zagrożenie. Czy tym razem jego działalność, a szczególnie palenie w piecu śmieciami, przyczyni się do zmian w lesie? Historia dla dzieci i dla dorosłych.

Moni zdaniem:

Fabuła: 8,2,/10
Kreska: 7,5/10
Bohaterowie: 8,5/10