Czy będzie kontynuacja Acid Town? Recenzja mangi [tom 1-4]

Czy będzie kontynuacja Acid Town? Recenzja mangi [tom 1-4]

25 czerwca 2020 0 przez Monika Kilijańska

Nie mam za dużo niedokończonych serii mang, bo lubię zbierać je do końca. Nie licząc te, które obecnie wychodzą, mam tylko jedną, która nie jest skończoną serią. Jeszcze niedawno do tych niedokończonych należało Gangsta czy Silver Spoon, jednak udało się autorom poprowadzić dalej historie, a wydawcy je wydać. Dziś przedstawiam jedną z tych dwóch: mangę shōnen-ai Acid Town.

Bohaterowie

17-letni Yuki to młody małomówny chłopak z nie najszczęśliwszą przeszłością. To dzięki niej dziś jest tak silny. Cały czas martwi się o młodszego brata, który poddawany jest drogiemu leczeniu. Żeby opłacić rachunki sam o siebie raczej nie dba: pieniądze zdobywa bezprawnie, wikła się w podejrzane interesy, mieszka w slumsach. Byle oszczędzić na lekarza. Na szczęście może zawsze liczyć na swojego przyjaciela, Tetsu.

Fabuła

Historia rozgrywa się w niedalekiej przyszłości dystopii prowadzonej przez yakuzę. Yuki i jego przyjaciel Tetsu są zdeterminowani, by zrobić wszystko, aby pokryć rachunki medyczne młodszego brata. Handlują więc podrabianymi prochami. Rachunkki jednak rosną. Wydaje im się, że włamanie do siedziby yakuzy jest dobrym pomysłem. Ale nie udaje się, Yuki zostaje złapany. Jednak Hyôdô, przywódca Seidôkai, jest zaskakująco chętny, aby pozwolić im odejść bez kary, a ponadto oferuje nawet opiekę nad rachunkami szpitalnymi. Ma tylko jeden warunek: Yuki, bez wątpienia, musi pojawiać się w biurze raz w tygodniu. Nie jest to jednak praca biurowa jak myślał. Okazuje się, że Hyôdô ma nie tylko przyjaciół w świecie yakuzy i zanim Yuki się o tym dowie, zostaje wciągnięty w skomplikowaną wojnę. Jakby tego było mało w życiu Yukiego pojawiają się demony z przeszłości, od których cały czas uciekał…

Fabuła Acid Town czasami przypomina trochę nierozstrzygniętą łamigłówkę, w której łatwiejsze do odróżnienia elementy są już zgrupowane, ale nie dają jeszcze pełnego obrazu. Podejrzewam, że po zakończeniu będzie to miało wielką wartość ponownego odczytu. Jednak manga nadal nie jest zakończona. Od wydawcy jednak mamy zapewnienie, że kolejne dwa tomy już latem 2020 będą na polskim rynku.

Muszę dodać tu jeszcze jedna informację: to manga dla dorosłych z elementami homoseksualnymi, choć w tych czterech tomach niełatwo znaleźć centralnej historii miłosnej, a nawet podtekstów jest mało. Ale są. Nie jest to jednak manga do przeczytania dla tych, którym marzy się konkretny męski romans. Jest za to seksualność to tu przemocowość, choć sporo też uwagi zwraca się na uczuciowość, kontrastując je jeszcze bardziej z upodlającą często cielesnością. Jest to ściśle nakreślona, misternie opracowana historia miłości pomiędzy mężczyznami.

Kreska

Kyugo raczej skupia się na przedstawianiu postaci niż pokazaniu dystopijnego miasta. A najbardziej na ich uczuciach, dlatego tak ważna jest tu mimika bohaterów. Kadry często są dosyć puste. Na uznanie zasługują wszelkie wątki retrospekcyjne oraz dość mroczne myśli bohaterów jak choćby reakcja Yuki na postać z przeszłości, która znowu miesza się w jego życie. Warto dodać, że polskie wydanie ma bardzo kolorową i przyciągającą obwolutę, zaś pod nią okładka jest czarna z napisem i niewielkim wzorem na każdym z tomików. Wygląda to jakby kolorowy kwas (acid) przeżarł obwolutę i wytrawił wzór na okładce. Świetny pomysł.

Ciekawostka

Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest yaoi czy shōnen-ai, zapraszam do tego tematu. Jeśli jednak znasz ten termin to pewnie rzuciło Ci się w oczy, że w mangach boys love marginalizuje się kobiecą obecność. A kiedy kobiety już są, są to zazwyczaj w bardzo stereotypowych, podrzędnych rolach. Tak jest i tutaj. Na rękach jednej ręki można policzyć damskie bohaterki.

Podsumowanie

Acid Town to intrygujący dramat, który dostarcza polskiemu czytelnikowi shounen ai/yaoi nie tylko wizualnej rozkoszy, ale i wielowątkową fabułę sensacyjną. Manga nie jest typowym romansem, a czymś, co wykracza poza ramy gatunku. Ciekawi mnie jak rozwinie się historia, a Studio JG zamierza wydać kolejne dwa tomiki mangi po kilku latach przerwy wydawniczej. Super!


Na szybko:

Dobrze prowadzone pierwsze trzy tomiki mangi Acid Town skupiają się na historii zakochanego w Yuki Tetsu. Na drodze ich związku stoi jednak mroczna przeszłość Yukiego i mroczne miasto, w którym żyją. Czwarty tomik skupia się na postaciach pobocznych, jednak losy wszystkich tych bohaterów wiążą się ze sobą.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 8/10
Bohaterowie: 8/10