KONKURS z książką Kwaidan

KONKURS z książką Kwaidan

29 maja 2023 0 przez Monika Kilijańska

Kwaidan składa się ze starożytnych japońskich horrorów, których Hearn słuchał i kompilował podczas pobytu w Japonii. Zawiera dwadzieścia opowiadań. Historie, z których część wywodzi się z kultury chińskiej. Dzisiaj, zamiast być przerażające, można je uznać za ludowe narracje i legendy, które możemy wyśledzić w japońskiej mitologii.

Budowa książki

Ta książka jest podzielona na 2 części, dłuższą zatytułowaną Kwaidan, co oznacza „dziwne opowieści” (jest ich 17) i krótszą część zatytułowaną Studia nad owadami, która składa się z 3 różnych esejów o motylach, komarach i mrówkach. Wszystkie pisma są z japońskiej perspektywy, chociaż Hearn wskazuje, gdzie tradycja jest jeszcze starsza i prawdopodobnie pochodzi z wcześniejszej chińskiej opowieści. Z tego, co udało mi się odkryć, żona Hearna, Setsu, opowiedziała mu wiele z tych opowieści.

Opowieści wpływające na popkulturę

Japońskie horrory są dość popularne, być może ze względu na swoja orientalność. Łatwiej je zrozumieć jeśli dowiemy się np. kim była Yuki-onna albo skąd to przerażenie w oczach kiedy widzi się kogoś bez twarzy, niczym po wymazaniu nosa, ust i oczu w programie do obróbki zdjęć.

Moja ulubiona historia

Chociaż wszystkie opowieści w tym zbiorze są doskonałe, jednak najbardziej pokochałam Rukoru-Kubi, historię wysokiego rangą samuraja, który został wędrownym kapłanem po tym, jak dom jego pana został pokonany w toczącej się wówczas wojnie, a dom upadł. Kwairyō (kapłan) ma zwyczaj sypiać na dworze, ale przyjmuje ofertę schronienia od skromnego drwala. Bezsenność bierze górę nad nim, a on dosłownie wpada na ściśle skrywaną tajemnicę, która dosłownie pozostanie z nim przez jakiś czas.

Spodobał mi się także nieco filozoficzny esej o mrówkach i ich podziale społecznym. Hearn nie przyrównuje dosłownie mrowiska do Japonii, ale wdać, że właśnie miał taki zamysł. Tu – w mrowisku i Japonii – nie jednostka jest ważna, lecz cała społeczność. Każdy ma swoje określone zadanie już od urodzenia. Na swój los nie narzeka, lecz spokojnie się z nim godzi dla dobra ogółu. Ale mimo to każde życie ma sens i cel.

Podsumowanie

Horrory są skarbem kultury. Podobnie jak mity, baśnie i legendy. Mistyczne plemienne historie Afryki, zorientowane na diabła historie Europy, które rozwinęły się wraz z chrześcijaństwem i umocniły się w średniowieczu, magiczne historie świata muzułmańskiego wspierane przez Koran, epickie i niepokojące historie Skandynawów oparte na na ich mitologii, itp. Taka krótka historia jest doskonałym źródłem informacji, aby dotrzeć do korzeni i zrozumieć przeszłość.

KONKURS

Do wygrania wspaniała książka Wydawnictwa Replika Kwaidan, której recenzję właśnie przeczytaliście.

Co trzeba zrobić?

Napiszcie pod postem konkursowym na fanpage (link: https://www.facebook.com/monimepl/) swoją “dziwna historię”. Autorów dwóch najciekawszych pomysłów czeka niespodzianka. Konkurs trwa do 11.06.2023 włącznie.

Konkurs t̲y̲l̲k̲o̲ dla fanów tego fanpage. 👍👍👍
Warto dodać znajomych w komentarzu. 👫👫👫

Regulamin:

  1. Konkurs trwa od 29.05.2023 do 11.06.2023 włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  2. Prace zamieszczane pod postem na Facebooku powinny spełniać następujące wymagania:
    – Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie, nie przez AI. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione.
    – Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
    – Dodatkowe elementy takie jak udostępnienie postu konkursowego, polubienie fanpage, oznaczenie w treści osób trzecich bądź dodawanie grafik z zachowaniem ich praw autorskich jest dozwolone.
  3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w osobnym poście konkursowym na fanpage bloga Monime.pl do dnia 14.06.2023. Zwycięzców wybiera autorka bloga Monime.pl. Termin może ulec zmianie.
  4. Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do doby od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie autorka bloga Monime.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody. Dane osobowe zwycięzcy (imię, nazwisko, adres korespondencyjny, e-mail i numer telefonu) przetwarzane będą przez autora w celu przeprowadzania konkursu oraz wysyłki nagród. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w mojej Polityce prywatności.
  5. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany. Facebook nie ponosi odpowiedzialności za przeprowadzenie konkursu.
  6. Sponsorem nagrody jest Wydawnictwo Replika.