Chateaux Bordeaux. Posiadłość [tom 1]

Chateaux Bordeaux. Posiadłość [tom 1]

24 marca 2024 0 przez Monika Kilijańska

Z winem jest nieco dziwnie. Zaczynasz je lubić w wersji słodkiej, by po latach zmienić na wytrawne. Jakby słodycz zabijała ten właściwy smak. Podobnie jest w przypadku Alex, która odziedziczyła winnicę. Niby ma początku wszystko wydaje się być piękne, ale im dalej, tym więcej problemów.

Bohaterowie

Alexandra opuszcza Stany Zjednoczone i wraca do Bordeaux po śmierci ojca. To kobieta z charakterem i marzeniami. Szybko zdaje sobie sprawę, że współpracownicy wykorzystywali naiwność i ufność jej ojca. Potrafi dobrze liczyć i wyciągać wnioski. Nieustępliwa i bardzo zdeterminowana. Wie jak postawić na swoim i potrafi otaczać się właściwymi ludźmi.

Fabuła

Po śmierci ojca troje dzieci Baudricourtów odziedziczyło rodzinny biznes winiarski, rozległą posiadłość położoną w sercu Médoc. Obaj bracia zamierzają szybko oddzielić się od majątku i długów, którymi jest on obciążony. Jednak ich decyzję natychmiast podważa determinacja ich siostry Aleksandry, która widzi w tym spadku szansę na odbudowanie swojego życia na ziemi dzieciństwa. Zdeterminowana, by odzyskać kontrolę nad winnicą ojca, Aleksandra szybko trafia pod mur. Z jednej strony spotyka się z wrogością otoczenia, z drugiej wie, że aby odnieść sukces, będzie musiała się wszystkiego nauczyć, bo zrobienia wielkiego finału nie można improwizować. Z pokorą i odwagą Alexandra całkowicie poświęca się swojemu nowemu światu, który z czasem stanie się jej pasją.

Kreska

Rysunki Espe są bardzo precyzyjne, ale pozbawione zbytniej szczegółowości, która utrudniałyby czytelnikowi czytanie. Na szczególną uwagę zasługują kadry związane z budynkami i otaczającymi je winnicami. Można dosłownie poczuć słodki zapach unoszący się po wzgórzach porośniętym winoroślą w pełnym słońcu.

Ciekawostka

Myślę też, że udostępnienie mapy Francji i regionu byłoby dużym plusem dla czytelników spoza tego regionu. Médoc jest regionem winiarski w północno-wschodnim regionie Bordeaux, znajdujący się na półwyspie. Granicą Médoc jest od wschodu rzeka Żyronda, z zachodu Ocean Atlantycki. Winorośle rosną na wąskim pasie półwyspu, chronione przed chłodem oceanu lasem Lalande. Region jest słynny z produkcji wina, zwłaszcza Chateau. Jest tu ponad 1500 plantacji winorośli. Produkuje się tu rocznie 300,000 hektolitrów czerwonego wina.

Podsumowanie

Już od pierwszych stron czujemy, że są to przede wszystkim historie kobiet i mężczyzn. Autorzy od początku położyli nacisk na bohaterkę, Aleksandrę, silną kobietę, która przejmuje podupadający majątek winiarski i pragnie dać mu nowe życie. Ale to nie wszystko, bo wokół nich kręci się mnóstwo postaci o skomplikowanych profilach, które nie pozwalają, aby historia toczyła się liniowo.


Na szybko

Dość ciekawie zapowiadająca się historia przejęcia podupadającej winiarni przez niedoświadczoną dziedziczkę.

Moni zdaniem:

Fabuła: 6/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 6/10