Frigiel i Fluffy. Blok pierworodny [tom3]

Frigiel i Fluffy. Blok pierworodny [tom3]

7 czerwca 2021 0 przez Monika Kilijańska

Tym razem do rąk czytelnika trafia trzeci tom komiksowej serii o perypetiach Frigiela, jego dzielnego psa i kompanów.

Bohaterowie

Abel to najlepszy (zaraz po Fluffym) przyjaciel Frigiela. Towarzyszy mu od początku jego przygód. Jest niezwykle wykwalifikowanym rzemieślnikiem i budowniczym. Zmysł kreatywny pozwala mu nadrobić braki w odwadze i umiejętnościach walki. Jest niezwykle bojaźliwym młodzieńcem, jednak zawsze skorym do pomocy. Marzy o wielkiej sławie i wydaniu dzienników, opisujących jego podróże i przygody.

Fabuła

Frigiel, Abel, Alice i Fluffy to prawdziwi młodzi poszukiwacze przygód. Do tego tym razem zaczyna się ich przygoda tak jak w powieściach fantasy: w karczmie. Ba, nawet zaczynamy od lokalnego bajarza, który garstce słuchaczy opowiada o dawnych dziejach, przygodach i mitach. Jeden z naszych bohaterów, Abel, bardzo naiwnie wierzy w każde słowo opowiadającego. Jednak nasi poszukiwacze przygód otrzymują właśnie za zadanie zmienić pilnującego kopalni strażnika. Chcąc nie chcąc udają się na miejsce, choć Abel cały czas czuje, że to w tej kopalni znajdą legendarny blok pierworodny, o którym opowiadał bajarz. Blok pierworodny jest bowiem pierwszym blokiem, jaki kiedykolwiek powstał, a do tego posiada niesamowitą moc.

Ciekawostka

Wspomnienie o bloku pierworodnym jest jak strzelba Czechowa – skoro ktoś o nim wspomniał, musi istnieć. I nie dziwota, że nasi bohaterowie, a także banda złoczyńców, wpadają na jego trop Frigiel, Fluffy, Abel i złodziejka Alice wpadają w poważne tarapaty jak na serię przygodową przystało. Skąd jednak wzięło się powiedzenie o strzelbie Czechowa? Strzelba Czechowa jest sztuczką narracyjną, w której jakiś szczegół wprowadzany jest do fabuły wcześnie, ale jego znaczenie ujawnia się dopiero dużo później. Wprowadził ją Czechow w 1886 roku jako jedną z zasad pisania ciekawych historii. Według słów samego Rosjanina oznacza to, że twórca nie powinien wprowadzać do fabuły szczegółów bez znaczenia. Strzelba wygląda na taką, co wypali, choć może być pokazana raz, a potem odsunięta z widoku. Poprawnie użyty, trik ten pozwala na wprowadzenie do fabuły niespodziewanego rozwinięcia bez konieczności wyciągania go z kapelusza. A może też być fałszywym tropem.

Podsumowanie

Dla mnie, dorosłego czytelnika, zgrabnym posunięciem było wprowadzenie mechanizmu pętli czasowej. Bardzo lubię tak dobrze wprowadzoną inną linię czasoprzestrzeni jak w tym komiksie.

Zobacz pozostałe komiksy z serii Frigiel i Fluffy: Tajemnica zaginionych arbuzów [tom 1], Sami najlepsi [tom 2], Blok pierworodny [tom3], Lodowe królestwo [tom 4], Zaginiona wyspa [tom 5], Pałac Herobrine’s [tom 6]


Na szybko:

Niestety nie jestem targetem komiksu, bo raczej jest on przeznaczony dla młodszego czytelnika, więc nie w pełni mogę odebrać fabułę. O wiele lepsze będą do tego dzieci, zwłaszcza, jeśli kochają Minecraft. Jest to krótka, prosta czytelnicza przygoda i myślę, że właśnie im spodoba się bardziej niż mnie.

Moni zdaniem:

Fabuła: 9/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 8,5 /10