Frigiel i Fluffy. Lodowe królestwo [tom 4]

Frigiel i Fluffy. Lodowe królestwo [tom 4]

14 czerwca 2021 2 przez Monika Kilijańska

Powieści czy komiksy na podstawie gier komputerowych stają się faktem. Już nie możemy powiedzieć, że gra to medium, które absolutnie nie wpływa na kulturę. To medium, które zaczęło być inspiracją dla produktów kultury.

Bohaterowie

Tym razem bohaterem jest dziadek Frigiela. Może nie głównym, ale to on napędza fabułę komiksu. To spokojny mądry staruszek, który bardzo dba o wioskę. Jest bardzo zabiegany i zna wiele zaklęć. Jego drogocennym skarbem jest warsztat czarodziejski. W jego oczach dalej błyska dawna żądza przygód.

Fabuła

Choć opady śniegu to nic dziwnego w grze Minecraft, to jednak bohaterów komiksowej serii tego uniwersum pt. Frigiel i Fluffy bardzo dziwią płatki śniegu w ich mieście. Wszak Lanniel to miasto dość ciepłe i zima tu raczej z tych bezśnieżnych. Okazuje się, że śniegu staje się coraz więcej i nie jest to wyłącznie kaprys pogody, a raczej wynik podstępnej działalności niejakiego Lodowego Króla. Ów gotowy jest ocieplić kontakty z miastowymi, o ile łzy po śniegu otrze wózkiem złotych sztabek. Do tego znowu ktoś w okolicy kradnie płody rolne, a nawet warsztat magiczny dziadka Frigiela gdzieś wyparował.

Dziadek także jest jakiś nieswój. Frigiel nie ma jednak czasu, by się martwić. Bohaterowie, jakimi stali się on i jego kompani, mają w tym zeszycie za zadanie eskortowanie okupu do zamku Lodowego Króla. Rzeczywistość zaskakuje ich jednak mocniej niż wojownicze bałwany strzegące lodowej twierdzy. Będziemy tu świadkami nie tylko porządnej bitwy, niekoniecznie na śnieżki, ale także dość ciekawego kryminalnego wątku.

Kreska

Tak jak w przypadku poprzednich częściach, tak i tu mamy do czynienia z adaptowanym scenariuszem książki Frigiela i Jeana-Christophe Derriena oraz rysunkami Minte. Graficznie jest to całkiem udane odwzorowanie uniwersum Minecrafta, z takimi niuansami jak choćby, że bałwany mają głowę dyni, a nie kuli śnieżnej, a miecze mogą być zaczarowane (mówiąc minecraftowo: enchantowane).

Ciekawostka

Lód jako materiał do budowy istnieje w Minecrafcie od wersji 1.0.4. Nie jest jednak go łatwo wytworzyć, bo o ile śnieg, zbierany łopatą, tworzy śnieżki, to lód zwykle możemy tylko niszczyć (ręką czy kilofem). Zebrać jako bryłę lodu można go jedynie przy użyciu narzędzia zaklętego na Jedwabny Dotyk. Naturalnie występuje w biomach ośnieżonych w zamarzniętych rzekach, jeziorach i oceanach. Można go znaleźć również w igloo. Jak w prawdziwym życiu, także i Minecrafcie na lodzie można się ślizgać.

Podsumowanie

Choć jako dorosły czytelnik nie jestem raczej targetem tej książki, uważam, że dzieci, zwłaszcza te zauroczone grą Minecraft, będą zadowolone z lektury.

Zobacz pozostałe komiksy z serii Frigiel i Fluffy: Tajemnica zaginionych arbuzów [tom 1], Sami najlepsi [tom 2], Blok pierworodny [tom3], Lodowe królestwo [tom 4], Zaginiona wyspa [tom 5], Pałac Herobrine’s [tom 6]


Na szybko:

Lodowe królestwo to czwarty zeszyt przygód w Minecrafcie wesołej trójki przyjaciół Abla, Alice, Frigiela i jego psa. Czy to oznacza, że czytelnik powinien zacząć od pierwszego tomu? Niekoniecznie, choć pierwszy pt. Tajemnica zaginionych arbuzów byłaby wystarczającą częścią, która odpowie na każde pytanie oraz nada odpowiednie wprowadzenie w temat tej przygodowej serii.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 6 /10