Frigiel i Fluffy. Zaginiona wyspa [tom 5]

Frigiel i Fluffy. Zaginiona wyspa [tom 5]

16 lipca 2021 0 przez Monika Kilijańska

Komiks dla dzieci często ma dość uproszczone rysunki. Tu, w serii Frigiel i Fluffy, muszą być one uproszczone, bo cała przygoda rozgrywa się w wokselowym świecie gry Minecraft. Gry, w której nawet ray tracing (RTX, algorytm śledzenia światła, nadający grom sporo więcej realizmu) nadal uwydatnia przede wszystkim prostotę uniwersum czy toporność mobów.

Fabuła

Tym razem wraz z Frigielem, psem Fluffy, Ablem i Alice udamy się do Farlandii. Pewnie by nie doszło nawet do całej wyprawy, gdyby nie zbytnia pyszałkowatość Abla, który na spotkaniu z fanami bohaterów oznajmił, że oni potrafią wszystko. Czymże jest jednak Farlandia, że każdy się boi tam zapędzać? Jak nazwa mówi, to kraina, której jeszcze nikomu nie udało się odnaleźć. Nie dość, że trzeba w tym celu przemierzyć morze, na co właściwie nikt nie chce przystać, to jeszcze port Wodoville jest dopiero początkiem podróży. Z drugiej strony będą tam zmierzali bohaterowie niejednej przygody. Co może pójść nie tak?

A owszem, sporo może. Przykładowo mogą zaufać, co jest mało rozsądne, piratom. Ale mogą także zjeść, co jest jeszcze mniej rozsądne, nieznane rośliny, które wywołają dość niepokojące skutki uboczne. Na szczęście w grupie siła. Ale… co będzie, kiedy zostaną rozdzieleni i morze wyrzuci ich na jakiejś niezamieszkałej wyspie? Czy samodzielnie mają szansę na przetrwanie?

Kreska

Rysunki Minte jak zwykle dobrze pasują do koncepcji graficznej samego świata gry. Mamy zachowaną wokselową panoramę czy architekturę, odbiegając nieznacznie w przypadku projektów postaci, które mają rozwiane czy kręcone włosy/sierść. Całość jest niesamowicie kolorowa i przyjazna dla młodego czytelnika.

Ciekawostka

Bezludne wyspy to wcale nie fikcja literacka. O ile dawniej, w czasach sprzed epoki przemysłowej, sporo wysepek na morzach i oceanach było niezamieszkałych, o tyle dziś raczej są nimi tylko małe wyspy, atole czy archipelagi. Jednak mamy i w Europie takie. Są to m.in. Cominotto, wyspa blisko Malty, słynąca z przepięknej Błękitnej Laguny, hiszpańska Alegranza, z kraterem wulkany na połowie swojej powierzchni, Montecristo, rozsławiona w powieści Hrabia Monte Christo. Wiele z nich jak Lamb Holm w Szkocji czy Kufonisi w Grecji kiedyś była zamieszkała i dziś możemy podziwiać zabytki z okresów ich świetności.

Podsumowanie

Komiks jest całkiem ciekawy dla każdego, kto kiedykolwiek grał czy interesował się światem Minecrafta. Nie dość, że pełen jest poczucia humoru i przygód, to jeszcze uczy bardzo ważnej rzeczy: że przyjaciele to skarb. Choć każdy tomik można czytać oddzielnie, to jednak znajomość poprzednich części pozwoli zrozumieć bardziej postępowanie bohaterów oraz ich obecną popularność wśród mieszkańców Lanniel, minecraftowego miasta.

Oficjalna recenzja dla portalu portalu Secretum.pl.


Na szybko:

Podróż bohaterów rysowanych i wymyślonych przez Frigiela, czyli właśnie Frigiela i Fluffiego, do Farlandii, krainy, gdzie nie było jeszcze żadnego bohatera, trwa nadal. To przygoda, która spodoba się zwłaszcza tym, którzy lubią grę Minecraft oraz komiksy z lekką dozą humoru.

Moni zdaniem:

Fabuła: 6/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 7 /10

Zobacz pozostałe komiksy z serii Frigiel i Fluffy: Tajemnica zaginionych arbuzów [tom 1], Sami najlepsi [tom 2], Blok pierworodny [tom3], Lodowe królestwo [tom 4]


Na szybko:

Moni zdaniem:

Fabuła: 9/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 8,5 /10