Jak oglądać Fate: chronologiczne czy…

Jak oglądać Fate: chronologiczne czy…

18 września 2019 0 przez Monika Kilijańska

Pytanie nie brzmi czy oglądać – Fate oglądać warto, ale już nie każdą serię i nie w byle jakiej kolejności. Jak oglądać Fate: chronologicznie czy może może w inny sposób? Wszystko zależy czego tak naprawdę szukasz…

Dlaczego trudno określić w jakiej kolejności oglądać Fate?

Już historia opowiedziana w Fate/Stay Night ma 3 różne alternatywne zakończenia oraz prequel. Anime bazuje na powieści wizualnej (z ang. visual novel) o tym samym tytule. W grze tej gracz wciela się w Shirou Emiyę, by podjąć się walki o Świętego Graala. Zgodnie z wyborami możemy podążyć jedną z trzech ścieżek fabularnych. I wygrać może tylko jedna osoba. Podobnie jest z anime.

O czym jest Fate?

O Wielkiej Wojnie o Świętego Graala, artefakt, który spełni każde życzenie. Ale każda z serii opowiada o innych postaciach i czasem innych wojnach!

Fate/Stay Night

Pierwsza seria, 25-odcinkowe Fate/Stay Night z 2006 roku, opowiada historię Shirou oraz jego sługi Szermierza. Posiadając moce magiczne Shirou może przyzywać Szermierza, który okazuje się jednym z dawnych bohaterów wojennych – w tym przypadku Królem Arturem. Razem będą dążyć do zdobycia Świętego Graala, naczynia, które potrafi spełnić dowolne życzenie. Walka staje się tu jednak równie ważna co ukazanie wzajemnej relacji chłopaka z Szermierzem.

Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works

W 2010 roku wydano 1,5-godzinny, film kinowy Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works, który był adaptacją drugiej ścieżki fabularnej. Tutaj równie ważną rolę gra inna zawodniczka turnieju i przy okazji koleżanka Shirou, Rin Tohsaka wraz ze swoim sługą Łucznikiem. Jeśli komuś nie podobała się powolna droga Shirou do bycia potężnym zawodnikiem, to tutaj mamy o wiele krótszą ścieżkę oraz dynamiczniejszą akcję. Lepsze są także animacja i muzyka. W 2014 roku powstałą serialowa wersja, zawierająca łącznie 25 odcinków. Pokazano w niej wątki, które nie ukazały się wcześniej w filmie.

Fate/Stay Night: Heaven’s Feel

W drodze powrotnej do domu Shirou i Rin spotykają dziecko o imieniu Illyasviel von Einzbern, które atakuje Saber swoim Sługą Berserkerem. Shirou Emiya, który przeżył tę tragedię, dąży do zostania bohaterem sprawiedliwości, podobnie jak wcześniej Kiritsugu Emiya. Pomimo tego, że jest tylko studentem, Shirou zostaje wrzucony w Piątą Wojnę o Świętego Graala, gdy przypadkowo widzi bitwę między sługami w szkole i przywołuje własnego sługę, Szermierza. Potem łączy się jeszcze z Rin Toosaką. Jednak główna osią całej historii są mroczne, ale nie aż tak mocno, sekrety rodziny Sakury Matou, która nieźle namieszała w wojnie o Świętego Graala. Seria, która obecnie liczy dwa odcinki (z 2017 i 2019 roku) będzie trylogią.

Fate/Zero

Jest to moja ulubiona seria, którą w 2011 roku zekranizowało Studio Ufotable. Jest to 25-odcinkowy prequel opowiadający o poprzedniej wojnie o Świętego Graala w mieście Fuyuki. Tu bohaterem jest ojczym Shirou i ojciec Illyasviel von Einzbern (poznamy ja blizej w kolejnej serii), Kiritsugu Emiya. Jest on zabójcą magiem działajacym na zlecenie i nie cieszy się za dobrą opinią. Jednak jest ostatnią deską ratunku, by po porażce w trzech kolejnych wojnach o Świętego Graala rodzina Einzbern w końcu wygrała. Zakończenie tej wersji różni się od Fate/Stay Night.

Fate/Grand Order

Ten ponad godzinny film z 2016 roku opowiada o próbie zmiany przyszłości przez organizację Caldea, obserwującą za pomocą magii losy świata. Okazuje się, że mimo przewidywań nagle w 2017 roku ludzkość wymrze i ma to związek z kolejną Wojną o Świętego Graala. Prawdopodobna przyczyna zmierzchu ludzi została odnaleziona w 2004 roku w japońskim mieście Fukuoka. Organizacja wydaje Wielki Rozkaz (tytułowy Grand Order), rozkazując dwóm śmiałkom, Ritsuce Fujimaru i Mash Kyrielight wyruszyć w przeszłość na ekspedycję ratunkową.

Fate/Apocrypha

Najsłabsza moim zdaniem część, z 2017 roku. Historii nie ma tu zbytnio żadnej, jest tylko pięknie zanimowana walka. Po Trzeciej Wielkiej Wojnie o Świętego Graala relikt zniknął, a zakończenie całego konfliktu nie do końca było rozwiązane. Wiele lat później klan magów Yggdmillennia ogłasza posiadanie Świętego Graala i zamierza opuścić Stowarzyszenie Magów. Stowarzyszenie nie jest w ciemię bite i próbuje odbić Graala, dlatego w tej serii będziemy mieli z tylko dwoma stronami konfliktu. Jedyne, co mnie trzymało w tej części, to komediant Astolfo.

Fate/Extra

Jedna z nowszych, bo z 2018 roku, serii dotyczących Fate. I chyba najdziwniejsza, bo dziejąca się w świecie wirtualnym. Właśnie w nim odbywać się będzie kolejna Wojna o Świętego Gralla. Uczestniczyć w niej będą projekcje dusz ludzi, którzy w rzeczywistości mieliby najmniejsze szanse na zostanie mistrzem. Zostaną oni wybrani spośród 256 osobników. Ci, którym się nie uda, zostaną wyeliminowani. Tak jak Hakuno Kishinami, który jednak jest na tyle silny, że nie tylko przyzywa własnego sługę, ale i rozpoczyna podróż do rdzenia komputera sterującego tą rzeczywistością.

Fate: Kailed Liner Prisma Illya i Carnival Phantasm

Te dwie serie to parodie w zupełnie innym klimacie, rozgrywające się innym uniwersum, ale wykorzystaniem postaci z Fate. Są to moje pierwsze dropy, więc ogólnie polecam zupełnym miłośnikom Fate, którzy bardzo, ale to bardzo kochają parodie. Z Carnival Phantasm powiązana jest jeszcze seria Shingetsutan Tsukihime.

W jakiej kolejności oglądać?

Można na dwa sposoby:

A. chronologicznie, czyli

  1. Fate/stay night, Fate/stay night: Unlimited Blade Works (film)
  2. Carnival Phantasm
  3. Fate/Zero
  4. Fate/Prototype (OVA)
  5. Fate/kaleid liner PRISMA☆ILLYA, Fate/kaleid liner PRISMA☆ILLYA 2wei!
  6. Fate/stay night Unlimited Blade Works (serial)
  7. Fate/kaleid liner PRISMA☆ILLYA 2wei! Herz, Fate/kaleid liner PRISMA☆ILLYA 3rei!!
  8. Fate/Grand Order -First Order-
  9. Fate/Apocrypha
  10. Fate/kaleid liner PRISMA☆ILLYA Oath of Snow
  11. Fate/stay night Heaven’s Feel: I. Presage flower
  12. Fate/Grand Order, Fate/Grand Order -Moonlight/Lostroom
  13. Fate/Extra Last Encore
  14. Lord El-Melloi II Case Files -Rail Zeppelin Grace Note-A Grave Keeper, a Cat, and a Mage (odc. specjalny)
  15. Fate/stay night Heaven’s Feel: II. Lost Butterfly
  16. Lord El-Melloi II Case Files -Rail Zeppelin Grace Note- (odc. specjalny)
  17. Fate/Grand Order -The Absolute Demon Battlefront Babylonia-Initium Iter , Fate/Grand Order -The Absolute Demon Battlefront Babylonia, Fate/Grand Order-The Sacred Round Table Realm Camelot- Wandering; Agateram (film), Fate/Grand Order-The Sacred Round Table Realm Camelot- Paladin; Agateram (film)
  18. Fate/stay night Heaven’s Feel: III. Spring Song

B. według wydarzeń, czyli

Zaczynasz oglądać od Fate/Zero, bo jest to prequel do Stay/Night. Potem Fate/ Stay night, Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works i filmy Fate/Heaven’s Feel. Całą resztę tj. Apocrypha, Carnival phantasm, Illya Prisma itd. można oglądać dowolnie, gdyż są luźno ze sobą związane.

Czy możemy spodziewać się kolejnych części?

Oczywiście. Nie zostawia się kury znoszącej złote jajka! Tym bardziej, że kolejne części gry są cały czas wydawane, więc materiałów źródłowych jest aż nadto.