Ptaśka

Ptaśka

16 kwietnia 2024 0 przez Monika Kilijańska

Dostałam zlecenie od córki, by poszukać komiksów o emocjach i związkach, skierowanych do nastolatek. I szczerze mówiąc, jest posucha. O ile mangi obfitują w romanse czy szkolne życie, o tyle pozostałe komiksy dostępne na naszym polskim rynku nie rozpieszczają w tej materii młodocianych czytelników. Jednym z takich, które jednak to robią, jest Ptaśka.

Bohaterowie

Choć Ptaśka jest tu ważna bohaterką, to jednak nie poznajemy jej tak bardzo jak narratorki. Raquel to nastolatka, która mieszka w małym, portugalskim miasteczku, gdzie każdy każdego zna. Dziewczyna jest dość krnąbrna i już na początku historii została zawieszona w prawach ucznia. Przed gabinetem dyrektora poznaje Ptaśkę i od tego czasu wydaje jej się, że jest ona zawsze gdzieś w pobliżu. Widzi ją, gdy spotyka się ze znajomymi, chłopakiem czy w kółku teatralnym.

Fabuła

Czasem jedno spotkanie wywraca cały świat do góry nogami. Tak było w przypadku Raquel, która dopiero co została zawieszona w prawach ucznia. Czekając na rozmowę z dyrektorem szkoły spotyka starszą od siebie uczennicę, Ptaśkę. Jej artystyczna dusza mocno interesuje Raquel. Na tyle, że daje się wciągnąć do kółka teatralnego. Dziwnym zbiegiem okoliczności Ptaśka pojawia się tam, gdzie Raquel. Ale dziwniejsze dla Raquel jest to, że nie do końca wie co czuje do tej dziewczyny. Bo chyba coś więcej niż przyjaźń.

Kreska

Joana Estrela tworzy używając dość grubej, prostej kreski. To komiks w jednym kolorze, jednak przeplatanie kadrów całostronicowych z mniejszymi ilustracjami sprawia, że nie ma tu nudy. Sceny są bardzo różnorodne, czasem skupiają się na jakimś elemencie tła, jak przechodząca postać, dłoń, cień. Czasem rysowniczka wręcz każe czytelnikowi spojrzeć poza ramkę, domyśleć się, że kogoś wzrokiem poszukuje narratorka. Podsyca tym ciekawość w tej dość niespiesznie opowiedzianej historii.

Ciekawostka

Rzeka Tag jest najdłuższą rzeką Półwyspu Iberyjskiego. Pierwsze 816 kilometrów Tagu przepływa przez Hiszpanię. Pod miastem Alcántara dociera do granicy z Portugalią, gdzie na odcinku kilkudziesięciu kilometrów stanowi granicę państwową pomiędzy Hiszpanią a Portugalią. W Lizbonie, gdzie uchodzi w formie estuarium, znajduje się na Tagu najdłuższy most w Europie – Most Vasco da Gama, który ma 17 km długości.

Podsumowanie

Ptaśka to niezwykle urocza pozycja, wręcz idealna dla młodzieży. Czytelnik towarzyszy głównej bohaterce w odnajdywaniu siebie, dojrzewaniu i zrozumieniu swoich uczuć. Niespiesznie budujemy z masy domysłów obraz życia pośród portugalskich nastolatków. Życia bohaterki niby normalnego, ale z kryjąca się gdzieś w jej głębi niewypowiedzianą jeszcze tajemnicą. Warstwa po warstwie odkrywamy ją, z równym zdziwieniem jak ona. Podobało mi się ukazanie właśnie tego dojrzewania, dochodzenia do samozrozumienia, bez takiego “przywalenia” od razu zaakceptowanymi emocjami zupełnie znienacka, które tak rzadko przecież nas spotyka.

Na szybko:

Ptaśka to spokojna opowieść komiksowa o dojrzewaniu i odnajdywaniu siebie. Stanowi niejako graficzny pamiętnik nastolatki.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 7 /10