Radio Silence

Radio Silence

25 kwietnia 2024 0 przez Monika Kilijańska

Szkoda, że nie przeczytałam Radio Silence jako nastolatka. Alice Oseman w delikatny i osobisty sposób opowiada historię o cieszeniu się kreatywnością i postrzeganiu życia jako dającego więcej możliwości niż tylko „pójście na studia”.

Bohaterowie

Frances twierdzi, że wie czego chce. Uwielbia się uczyć, przez co w towarzystwie uchodzi za tą nudną, mało rozmowną, mało życiową. Jednak to Frances “szkolna”. Jej “normalna” wersja samej siebie jest kreatywna. Kocha rysować, ma konto na Tumblr, jest wierną fanką, może nawet psychofanką podcastu Radio Silence. Nieświadoma zagrożeń ze strony internetu. Nieco naiwna. Lubi się dobrze bawić, ale czasem potrzebuje być sama.

Fabuła

Podążamy za Frances, dziewczyną, która jest zdecydowana studiować w Cambridge… choć wydaje się, że tak naprawdę nie rozumie, dlaczego w ogóle wybrała tę drogę, ani nie pamięta, dlaczego jest to dla niej tak ważne. Ot, uczy się dobrze, wiec wszyscy, łącznie z nią, zakładają, że będzie to normalna kolej rzeczy. Kiedy angażuje się w tworzenie ulubionego podcastu na YouTube, nawiązując znaczące relacje i doceniając sztukę w nowy sposób, zaczyna rozumieć, że nie ma jednej właściwej opcji. Ale jej dołączenie do podcastu nie tylko otwiera nowe drogi Frances, ale prowadzi do ujawnienia wrażliwych danych twórców, dotychczas anonimowych. To uruchamia lawinę nieoczekiwanych wydarzeń. Mamy tu też nawiązanie do wydarzeń znanych z Solitaire.

Ciekawostka

Serwis Tumblr, którego używa Frances, nie jest zbyt popularny w Polsce. To zaledwie niecały 1% użytkowników Social Mediów czy blogów. Bo Tumblr to skrzyżowanie mikrobloga i platformy mediów społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram. Daje użytkownikom możliwość tworzenia blogów i udostępniania ich obserwującym i znajomym. Minimalny wiek, by założyć konto na platformie to 13. Jednak użytkownicy w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii muszą mieć co najmniej 16 lat. Wśród młodzieży np. w Stanach jest to popularne miejsce zrzeszające ludzi o tych samych zainteresowaniach, z bardzo prężnie działająca społecznością LBGTQ.

Podsumowanie

Radio Silence porusza temat silnych więzi przyjaźni, które wydaje się mieć jedynie jako nastolatek, porusza niepewność młodych dorosłych, pilność i intensywność emocji, pokazuje, że nasz system edukacji jest daleki od doskonałości i że dobre oceny nie są wystarczające nie wszystko w życiu, pozostawia miejsce na indywidualizm i pokazuje, że rodzice mogą wpływać na swoje dzieci w najlepszy, ale i najgorszy możliwy sposób. Bawi się koncepcją Internetu jako medium, które może łączyć ludzi na całym świecie, ale także ilustruje, jak łatwo można zranić ludzi i ich prywatność. Myślę, że Alice Oseman była idealną osobą do napisania tej książki. Napisała ją jeszcze na uniwersytecie, w szkole, którą wybrała ze względu na jej walory akademickie, realizując przedmiot, który wybrała, ponieważ wydawał się mądrym przedmiotem do studiowania. Czytając, naprawdę czułam, że ona wyjątkowo rozumiała ten temat.


Na szybko:

Nie spodziewałam się tak realnej książki o dylematach związanych z dorastaniem. Czy przyjaźń między chłopakiem a dziewczyna może być tylko przyjaźnią? Czym jest anonimowość w sieci? Czy wiemy w wieku nastu lat co chcemy w życiu robić?

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Tematyka: 8/10
Bohaterowie: 7 /10