Nick i Charlie, powieść Alice Oseman

Nick i Charlie, powieść Alice Oseman

27 sierpnia 2023 0 przez Monika Kilijańska

Ta wersja Charliego i Nicka nie była słodka i niewinna jak w Heartstopper. Dorosłość okazała się dla pary zakochanych mocno przytłaczająca, mocno mieszając w ich związku.

Bohaterowie

W Hearstopper miłość pomiędzy Nickiem i Charliem jest tak czysta, że aż nierealna. Przez to sami zakochani też stwarzają wrażenie wyidealizowanych. W tej noweli zdecydowanie dostajemy stuprocentowo realnych bohaterów. Charlie miewał już problemy ze sobą, zamykając się przed innymi. Teraz zaczyna nieco nadinterpretować radosne oczekiwanie na wyprowadzkę Nicka na studia. Topi swoje smutki w alkoholu. A po procentach robi głupie rzeczy.

Fabuła

Właściwie podążamy za historią z komiksów z serii Hearstopper i nowelki This winter. Nick ma wkrótce wyjechać na uniwersytet, ale Charlie martwi się, jak wpłynie to na ich związek. Tym bardziej, że Nick niesamowicie cieszy się już samymi przygotowaniami do wyjazdu, zostawiając niejako Charliego samego sobie (przynajmniej w jego mniemaniu). Sytuację potęgują rozstania wśród znajomych, spowodowane jedynie przyszłym fizycznym rozdzieleniem. Czy bohaterom uda się dojść do porozumienia i kontynuować już wieloletni związek, czy odległość jednak ich złamie?

Ciekawostka

W 2022 roku powstał serial telewizyjny na bazie książek Alice Oseman. Producent wykonawczy Patrick Walters pierwotnie wspierał kampanię Alice Oseman na Kickstarterze, mającą na celu wydanie pierwszego tomu Heartstopper w formie powieści graficznej w 2018 r. Po przeczytaniu komiksu przekazał serial kierownictwu See-Saw Films, a oni zwrócili się do Oseman z prośbą o scenariusz. Serial dystrybuuje Netflix.

Podsumowanie

Nieporozumienia są kluczowe dla tej historii. Podoba mi się, jak Oseman pozwala, by było to smutne i frustrujące, ponieważ wydaje się prawdziwe. Bohaterowie przyjmą złe założenia z powodu własnych uprzedzeń i niepokoju w ich życiu wewnętrznym. Problemem tez jest brak komunikacji pomiędzy nimi.


Na szybko:

Nick i Charlie to krótka nowela, która stanowi przyjemną lekturę na popołudnie. Tym razem nasi bohaterowie będą zmagali się z widmem związku na odległość.

Moni zdaniem:

Fabuła: 6/10
Bohaterowie: 6 /10