Sadysta Jason. Tokyo ghoul [tom 7]

Sadysta Jason. Tokyo ghoul [tom 7]

6 stycznia 2019 1 przez Monika Kilijańska

Co może być bardziej przerażające od ghoula? Ghoul-sadysta. Co może być gorsze od utraty części ciała? Odrastająca wciąż na nowo część ciała, którą sukcesywnie się odcina. Takie rpzeżycia mogą spowodować nie tylko siwiznę, ale i utratę zmysłów. Czy jest jeszcze szansa dla torturowanego Kanekiego?

Bohaterowie

Jason z 13. Dzielnicy, czyli Yakumo Oomori to jeden z największych sadystów należących do Drzewa Aogiri, organizacji ghouli, która chce przejąć władzę nad całym miastem. Yamori był bardzo masywnym mężczyzną gładkimi jasnymi włosami i bystrymi oczami, podobnymi nieco do oczu jaszczurki. Ma nieprzyjemne przyzwyczajenie strzelania palcami podczas torturowania innych. Nabył je podczas odsiadywania kary i brutalnych przesłuchań w areszcie. Swoje sadystyczne żądze zaspokajał w specjalnie zaprojektowanym pokoju tortur, w którym zabawiał się ze słabszymi ghoulami czy też ludźmi. Gatunek zabawek nie był dla niego ważny – liczyła się satysfakcja z zadawania cierpienia innym na różne sposoby. Ma nietypowe hobby – zbiera narzędzia tortur.

Fabuła

Misterny plan ucieczki Banjou spalił na panewce. Wszystkie ghoule trafiają do więzienia Drzewa Aoghiri, a sam Kaneki do pokoju tortur Yakumo. Dzieja się tu takie rzeczy, że Kanekiemu aż włosy bieleją z bólu i przerażenia. W całej tej sytuacji pomaga mu myśl o matce i pojawiająca się w wizjach Rize.

Ghoulka jednak nie jest w wizjach po to, by pogłaskać Kanekiego po główce i dać ukojenie, a raczej by wyzwolić drzemiące w nim siły, ukryte zło, które tyle lat było zagłuszane przez książki i wychowanie. Kaneki jednak i w realnym świecie nie jest sam: na odsiecz idą mu kompani z Kawiarni Anteiku. Z drugiej strony barykady stoją inspektorzy BSG, którzy chcą zdusić w zarodku organizację ghouli i oczyścić dzielnicę z niebezpiecznych elementów. Nie będzie to jednak łatwe zajęcie, gdyż w okupowanych przez ghoule budynkach znajdują się najtwardsze sztuki. Będzie to walka na śmierć i życie. Będzie to też walka z samym sobą.

Kreska

Coraz szybsza akcja wymaga dynamicznej kreski. Tu zaczyna ona być wręcz szaleńcza, ale jaka powinna być, jeśli mamy walki z nadludzko silnymi istotami, wielkie halabardy, pancerze wgryzające się w ciało czy też sadystycznych uczestników walki po obu stronach? Świat jest naprawdę zwariowany – i ta kreska też.

Ciekawostka

Yakumo zwany jest Jasonem z 13. Dzielnicy nie tylko przez sadyzm, ale także charakterystyczną maskę, przypominająca maskę hokejową. Jest to znany w świecie popkultury atrybut innego sadystycznego potwora, Jasona Voorheesa. Wystąpił on w dwunastu filmach pełnometrażowych, w tym najbardziej znanej serii Piątek, trzynastego, licznych dokumentach. Pierwszy slasher z Jasonem omal by go nie zabił. Jason był przyczyną, dla której Pamela Voorhees, negatywna bohaterka pierwszej części serii mordowała niewinnych nastolatków. Utonął on w miejscowym jeziorze i jego śmierć była powodem do zemsty. Jednak w ostatnich scenach filmu młody Jason wyskakuje z wody i wciąga jakąś dziewczynę do jeziora. Scena ta była na tyle wyrazista, że w kolejnej części przywrócono Jasona do życia. Dopiero w piątej części Piątku, trzynastego zyskał za to swój dziś, zdawałoby się, nieodłączny atrybut: maskę hokejową. Wcześniej nosił worek na głowie.

Podsumowanie

Każdy ma jakąś walkę do wygrania. Jedni walczą o innych, drudzy walczą o porządek w mieście, jeszcze inni o władzę czy samego siebie. Ghoule i inspektorzy z BSG spotykają się wreszcie na jednym polu bitwy, ale wcale nie są podzieleni na dwa fronty. Nie każdy wyjdzie cało z tej walki.

Pozostałe recenzje serii Tokyo ghoul

Tokyo ghoul [tom 1]
Tokyo ghoul [tom 2]
Tokyo ghoul [tom 3]
Tokyo ghoul [tom 4]
Tokyo ghoul [tom 5]
Tokyo ghoul [tom 6]


Na szybko:

Pierwsza faza bitwy o wszystko: o miasto, o siebie, o osoby, które się kocha. Mnóstwo akcji, krwi i wnętrzności. Zadowoleni będą zarówno fani sadyzmu, jak i ckliwych historyjek czy retrospekcji.

Moni zdaniem:

Fabuła: 8,5/10
Kreska: 8,5/10
Bohaterowie: 7,5/10