Z każdego więzienia da się uciec. Tyler Cross Angola

Z każdego więzienia da się uciec. Tyler Cross Angola

19 lutego 2019 0 przez Monika Kilijańska

Więzienie Angola to nie miejsce do życia – to powolne umieranie. Osadzonych wykorzystują wszyscy, a jeśli jesteś nowy, jak Tyler Crosss, to jeszcze musisz znaleźć swoje miejsce w szeregu. Można to zrobić na wiele sposobów. Ale najlepiej w ogóle się stąd ulotnić…

Bohaterowie

Tyler Cross to ciekawy gość. Brutalny, ale z klasą. Nie wali pięściami w prawo i w lewo, woli rzucić dobrym tekstem, zaszantażować, zasiać niepewność czy namówić na współpracę. Nawet w więzieniu potrafi się na tyle urządzić, że nikt mu zanadto nie podskakuje. Nawet, jeśli to Angola. Nawet jeśli za broń ma tylko plastikowa łyżeczkę. Zwyczajnie wie komu może coś zrobić, by mieć fory u innego, kogo zaszantażować i czym. Nie lubi więziennego żarcia, ale chyba nie jest w tym odosobniony. Sprytny, wytrzymały, przebiegły i lojalny. Jak zawiązuje pakt, to trzyma się zasad bez względu na okoliczności.

Fabuła

Tyler trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze. Jako nowy ma z góry przechlapane, bo dopiero musi oznaczyć sobie swoje miejsce w więziennej hierarchii. Choć trzyma się raczej z mniej znaczącymi, oczywiście siedzącymi za niewinność, więźniami, to nie brakuje mu odwagi, by sięgnąć wyżej. Nie stosuje się jednak do rozkazów strażników, za co czeka go sroga kara. Czymże jednak jest izolatka, kiedy chodzi o życie: własne i cudze? Trzeba mieć honor i Tyler go ma aż nadto.

Jednak więzienie to nie SPA. Tu, w Angoli, ciężko się pracuje, by oddać państwu to, co zabrało się podczas popełniania przestępstw. Jednak czy państwo, a może raczej ci, którzy wiedzą jakie profity płyną z prawie darmowej siły roboczej, naprawdę jest sprawiedliwe i bierze tyle, ile powinno? Czy może odpłaca sobie z nawiązką? Na dłuższą metę jedynym wyjściem jest uciec z Angoli. Tyler nie jest pierwszym, który wpadł na ten pomysł, więc to może się udać!

Kreska

Czy mało realistyczna kreska, przedstawiająca więźniów niczym braci Daltonów, nie jest w tym mrocznym i przeznaczonym dla dorosłego czytelnika komiksie ułomnością? Kanciaste postacie, wyraźne kolory, odważna perspektywa – wszystko to daje efekt, któremu trudno jednak coś zarzucić. Rysunki są świetne, można cieszyć nimi oko oglądając je za każdym razem. Szczególnie kolorowanie, a dokładniej dobór palety w poszczególnych kadrach, jest tu pierwszorzędne. Choć kocham także mocno szczegółowe twory jak w Śmierci czy Uwerturze Gaimana, to takie przedstawienie świata pasuje do konwencji komiksu. I pasuje mi.

Ciekawostka

Wiezienie Louisiana State Penitentiary, zwane Angolą, Alcatraz Południa lub Farmą (The Farm), to jedno z najpilniej strzeżonych ośrodków penitencjarnych w Ameryce Północnej. Nazwano go Angola po dawnej plantacji, która zajmowała to terytorium, w której pracowali niewolnicy przywiezieni z Afryki (być może z Angoli). Plantacja Angola była własnością Isaaca Franklina i więźniowie zbierali tam przede wszystkim kapustę, kukurydzę, bawełnę, truskawki, okrę, cebulę, paprykę, soję, pomidory i pszenicę.

Louisiana State Penitentiary jest największym więzieniem o zaostrzonym rygorze w Stanach Zjednoczonych z 6300 więźniami i 1800 osobami nadzorującymi obiekt. Więzienie znajduje się pomiędzy starorzeczami rzeki Missisipi i jest otoczone z trzech stron przez wodę. Przez wiele lat było to miejsce terroru i do dziś prowadzone są dochodzenia w sprawie złych warunków czy przemocy służb nad więźniami. Obecnie znajduje się tu death row, specjalna sekcja tylko dla mężczyzn oczekujących na karę śmierci, oraz państwowa sala egzekucyjna w Bloku F, przeznaczona dla obu płci i dokonywane są kary śmierci.

Podsumowanie

Fabuła wciągająca nie mniej niż serial Skazany na śmierć czy nie mniej uniwersalna jak film Skazani za Shawhank. Więzienie i plan ucieczki. Co mogłoby się nie udać? Wszystko. Ale na szczęście komiks udał się znakomicie.

Inne recenzje komiksów z przygodami Tylera Crossa:

Tyler Cross Black Rock


Na szybko:

Dalsze przygody, dość poruszające i krwawe, Tylera Crossa. Złapany podczas ucieczki z heroiną trafia do Angoli, więzienia o złej sławie. To nie miejsce do życia – musi obmyślić plan jak uciec. Doskonały komiks dla dorosłego czytelnika.

Moni zdaniem:

Fabuła: 8,5/10
Kreska: 9/10
Bohaterowie: 8,5/10