Gigant Poleca (nr 228): W krainie pingwinów

Gigant Poleca (nr 228): W krainie pingwinów

26 kwietnia 2021 0 przez Monika Kilijańska

Gigant to rzeczywiście gigant! Nie dość, że seria wydawana jest już szmat czasu, to są one dość grube. Każdy z nich zawiera po kilka zeszytowych historii. Ale to nie wszystko. Ustawiając całą serię tomik obok tomiku pasują do siebie grzbietami, tworząc kolorowy obrazek z uniwersum Kaczora Donalda. Tym razem do rąk trafił mi numer 228.

Co znajdziemy z numerze 228 pt. „W krainie pingwinów”? Będzie to dziesięć odrębnych historyjek, będących kopią niemieckiego wydania ze stycznia 2021 z cyklu Lustiges Taschenbuch. Znajdą się tu m.in. Niebieskie berety, Nowe obrazy cesarza, Świat na opak, Mgławica szczęścia, Nieautoryzowana biografia, Wielki puchar, Pułapka na złodzieja, Ziemia z gwiazd, Ty za mnie, ja za ciebie oraz Złoto korsarza będące częścią serii Zdumiewający Kwantomas.

Bohaterowie

To zeszyt komiksowy poświęcony postaciom Kaczora Donalda i Myszki Mickey. Jednak poza ich sympatiami, Daisy i Minie, znajdziemy tu dość sporą plejadę innych postaci jak choćby Goguś czy Sknerus i Bracia B. Kaczor Donald nadal nie ma szczęścia do pieniędzy, Daisy jest nieufna i przewidująca, Goguś to chłopak w czepku urodzony, a Sknerus jak zwykle jest sknerą.

Fabuła

Pierwsza, tytułowa przygoda przenosi nas na zimną Antarktydę. Trochę skorelowało się to ze styczniową pogodą za oknem. To w antarktycznej bazie Kaczor Donald i Daisy wpadają na pomysł, by sprzedawać ciepłe, wełniane czapki w Kaczogrodzie. Wszystko zaczęło się jednak od Kaczego Obserwatorium Astronomicznego i pewnego znudzonego ale cwanego obserwatora, jej pracownika. Wpada on na wzmiankę, że na Antarktydzie spadł nietypowy, bo pokryty złotem meteoryt. Szybko znajduje pogrążonego w depresji, bezrobotnego Donalda i proponuje mu niesamowitą umowę o pracę. Jednak Daisy wietrzy podstęp, co, jak w końcu się okazuje, jest prawdą. Na szczęście mieszkające na Antarktydzie pingwiny okazują się być bardzo przyjazne kaczkom!

Mnie, nieco starszego czytelnika, szczególnie zaciekawiły dwa komiksy. Pierwszym był 24-stronicowy Świat na opak, drugim zaś Mgławica szczęścia. W obydwu pojawia się Goguś, kaczor z niesamowitym fartem. Choć w pierwszym z tu wymienionych komiksów jest tylko pobocznym bohaterem, stanowi pierwszy znak, że coś jest nie tak. Świat na opak opowiada bowiem historię, gdzie wszystko jest odwrotne do normalnie wyglądającego życia w Kaczogrodzie: Goguś ma pecha, Sknerus chce zrobić wszystko, by pozbyć się kasy, a Bracia B wrobić Sknerusa w jej posiadanie! W tym wszystkim jest zupełnie zdezorientowany Donald.

Mgławica szczęścia tym razem mianuje Gogusia jako głównego bohatera. Okazuje się, że jego niesamowity fart może być skutecznym środkiem na odzyskanie przez jedną z dalekich planet mgławicy zapewniającej jej mieszkańcom szczęście. Wiecznie szczęśliwi kosmici nie potrafią działać już bez fuksa. Jednak czy na takiej pozbawionej szczęścia planecie Goguś nie straci i swojego farta?

Ciekawostka

Seria Gigant ukazuje się na polskim rynku od 2001 roku i niezmiennie bawi młodego czytelnika oraz nostalgicznie wzrusza tego większego, znającego jeszcze starszą serię z Kaczorem Donaldem czyli Komiks Gigant.

Kreska

Choć nr 228 Giganta to praca zbiorowa, w samych rysunkach nie widać za bardzo odstępstw od pewnego kanonu, jaki wyrobiła sobie ta marka. Rysownicy Andrea Ferraris, Giorgio Cavazzano, Paolo Mottura, Marco Gervasio, Alessandro Gottardo, Alessandro Del Conte, Claudio Panarese, Marco Mazzarello, Roberto Marini, Lino Gorlero potrafili dobrze odwzorować charakterystyczną kreskę Carla Barksa oraz Dona Rosy. Choć powiedziałabym, że jednak ją dosyć uprościli, bo stare zeszyty były jednak bardziej szczegółowe. Jednak nie mogę narzekać, bo mam tu dziesięć historyjek o bardzo rożnym klimacie. Jest mroźna Antarktyda, dziewiętnastowieczna Wenecja, odyseja kosmiczna, superbohaterska przygoda. Wszystko najczęściej w żywych kolorach, z odpowiednią dynamiką. Coś co polubi każdy fan serii.

Podsumowanie

Jak widać komiksy są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy tu zarówno historie z morałem, przez kryminalne zagadki i korsarskie opowieści o skarbie, po kosmiczne odyseje. Ten, jak i inne komiksy, które w serii „Gigant Poleca” ukażą się w 2021 roku na polskim rynku, można zamówić w prenumeracie. W tym roku czeka nas jeszcze pięć tomików, a wszystkie składające się w ciekawy obrazek jeśli złączymy ich grzbiety na półce.


Na szybko:

Stary poczciwy Kaczor Donald i przyjaciele. Większość komiksów zawartych w tym cyklu, kierowana jest do młodszego czytelnika, rozpoczynającego przygodę z podstawówką. Zwrócę jednak uwagę, że dość mały druk może być przeszkodą u tych, którzy dopiero rozpoczynają naukę czytania.

Moni zdaniem:

Fabuła: 6/10
Kreska: 6/10
Bohaterowie: 7 /10