Noc Muzeów 2019 z komiksem i kulturą japońską

Noc Muzeów 2019 z komiksem i kulturą japońską

15 maja 2019 0 przez Monika Kilijańska

Jest taka jedna noc w roku, kiedy prawie wszystkie muzea, galerie i instytucje kultury są dostępne do zwiedzania za darmo lub za drobną opłatą w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują specjalne atrakcje jak koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe, otwierane są obiekty zazwyczaj niedostępne itp. Jest to Noc Muzeów, która w większości miast będzie w tym roku 18 maja. Co związanego z komiksem, mangą i anime będzie można zobaczyć w wybranych miastach w Noc Muzeów?

Bydgoszcz

W Spichrzach nad Brdą 18 maja w godzinach 17:00 – 18:30 zorganizowany zostanie warsztat, w którym najmłodsi będą mogli stworzyć swój własny komiks. Uczestnictwo będzie symbolicznie płatne w ramach biletu eventowego za złotówkę. Bilet ten dodatkowo upoważnia do skorzystania ze wszystkich płatnych atrakcji Muzeum Okręgowego w Bydgodzczy. Spichrze będą dostępne w godzinach od 17:00 do 24:00.

Gdzie: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

Częstochowa

Muzeum Częstochowskie w tym roku zaprasza na ciekawe prelekcje dotyczące komiksu. O godzinie 20:00 w świat komiksu wprowadzi Krzysztofem Skrzypczyki, komiksolog na wystawie Historia Polski według komiksu, a o 21:00 rozpoczną się warsztaty scenariuszowo-rysunkowe dla początkujących.

Gdzie: Muzeum Częstochowskie – Pawilon Wystawowy, Park Staszica, Częstochowa

Gdańsk

Zwiedzający Muzeum II Wojny Światowej będą mogli odbyć niecodzienną „Podróż w czasie”. Zwiedzanie wystawy oraz budynku muzeum zostanie zorganizowane specjalnie przygotowaną ścieżką bohaterów komiksów wydanych przez Muzeum II Wojny Światowej – „Akcja Kopernik”, „Katyń”, „Jachna”, której bohaterami są eksponaty znajdujące się w Muzeum.

Gdzie: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, pl. Władysława Bartoszewskiego 1

Wystawy przygotowało też kilka pracowni Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK Gdańsk. Wstęp wolny na wszystkie atrakcje.

W programie:

19.00-20.00 – Japonia – kraj tradycji i nowoczesności
Pani Miko Ueyama oraz jej syn, pan Ken Ueyama, opowiedzą o swojej ojczyźnie. Na wstępie przedstawią japoński koncept wolności. Czy różni się od naszego, zachodniego spojrzenia na wolność? Następnie przejdą do japońskich tradycji oraz mitologii.

19.00-21.00 – Warsztat graficzny
Wiek uczestników 15+
Obowiązują zapisy: WYPEŁNIJ FORMULARZ
Wczesne techniki graficzne, czyli nieograniczone możliwości wyobraźni przy wykorzystaniu prostego warsztatu. Uczestnicy dowiedzą się, jakich metod używano w przeszłości i stworzą własne grafiki używając poznanych sposobów.

20.00-22.00 – Origami czyli cuda z papieru
Wyczarujecie zwierzęta i kwiaty dzięki uwielbianej przez Japończyków sztuce składania papieru. Uczy ona cierpliwości, poprawia koncentrację i sprawia wiele radości. Figury mają różne stopnie trudności, dlatego jest to zabawa dla osób w każdym wieku.

20:00-21:00 – Wykład „Świat wierzb i kwiatów – cała prawda o gejszach”
Gejsze od zawsze fascynowały ludzi Zachodu, jednak ich rola często była błędnie rozumiana. Dowiedz się, jak naprawdę wygląda ich życie. Wykład poprowadzi Barbara Drozd, studentka Wydziału Sztuki Nowych Mediów. Opowie zarówno o historii tego zawodu, jak też codzienności współczesnych gejsz, których w Japonii jest obecnie około tysiąca.

19.00-23.00 – Uwolnij książkę! Nocny bookcrossing
Książki kochają być czytane. Odkurz swoją biblioteczkę i powymieniaj się z innymi fanami literatury. Obowiązuje zasada książka za książkę. Gatunek nie ma znaczenia – każdy znajdzie swojego amatora. Prosimy o nie przynoszenie podręczników szkolnych, słowników, starych encyklopedii itd. Kto wie jakie mangi czy komiksy będą dostępne.

19.00-23.00 – Pokój Haiku
Jeśli chcecie uchwycić moment za pomocą słów, to nie ma lepszej metody niż stworzyć własny utwór haiku! To japońska forma poezji, która podkreśla ulotność chwili oraz piękno natury.

Gdzie: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Brzegi 55, Gdańsk

Kraków

W tym roku podczas Nocy Muzeów Muzeum Manggha zaprasza do zwiedzania trzech wystaw czasowych:

  • Niezwykłe historie z Polski i Japonii. W stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią
  • Koji Kamoji. Cisza i wola życia
  • Kodomo no kimono. Kimona dziecięce z kolekcji Kazuko Nakano

Ponadto, w programie:

19.00–19.45 Ikebana – warsztat (obowiązują zapisy na recepcja@manggha.pl, liczba miejsc ograniczona). Warsztaty dedykowane dzieciom od 6 roku życia.
19.00–19.45 Opowieść o Japonii – prelekcja (liczba miejsc ograniczona, obowiązuje pierwszeństwo przybycia)
19.00–19.45, 20.00–20.45 Kendama – stanowisko
19.00–19.45, 20.00–20.45, 21.00–21.45, 22.00–22.45 Origami – warsztat (liczba miejsc na warsztaty ograniczona)
19.00–23.00 Kaligrafia – stoisko z instruktażem
20.00–20.45 Sensoryczna opowieść o kuchni japońskiej – prelekcja (liczba miejsc ograniczona, obowiązuje pierwszeństwo przybycia)
20.00–20.45, 21.00–21.45, 22.00–22.45 Ceremonia herbaciana prowadzona przez Stowarzyszenie Senshinkai Chadou Urasenke Tankoukai
21.00-21.45 Furoshiki – warsztat (obowiązują zapisy na recepcja@manggha.pl, liczba miejsc ograniczona)
W ramach tegorocznej edycji tego wydarzenia wejścia do muzeów będą możliwe po zakupie biletu wstępu za 1 zł. Zgodnie tradycją wraz z biletem wstępu każdy uczestnik Nocy Muzeów otrzyma ozdobną, specjalnie wydaną na ten cel okolicznościową monetę.

Gdzie: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26, Kraków

Lublin

W Państwowym Muzeum na Majdanku kilka dni temu odbył się debiut komiksu Chleb wolnościowy. Będzie o nim także w Nocy Muzeów, ale… za dnia, bo o godzinie 12:00. Za to w godzinach 9:00 – 17:00 odbędzie się kiermasz książek. Książki sprzedawane w muzealnej księgarni stacjonarnej i internetowej będzie można kupić z rabatem 20%.

Gdzie: Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67, Lublin

Łomianki

Gratka dla wielbicieli polskiego komiksu. W CK w Łomiankach odbędzie się od godziny 19:00 wystawa prac Andrzeja Mleczki. Dodatkowo rpzewidziane także warsztaty z rysunku i karykatury z profesjonalnym rysownikiem.

Tematyka warsztatów:

  • Kreacja bohatera fikcyjnego 19:30 – 20:15
  • Karykatura 20:30 – 21:15
  • Rysunek satyryczny 21:30 – 22:15
  • Podstawy komiksu 22:30 – 23:15

Ilość miejsc w grupach warsztatowych jest ograniczona do 25 osób. Zapisy w recepcji.

Gdzie: Centrum Kultury w Łomiankach, ul. Wiejska 12a, Łomianki

Łódź

Noc Muzeów w Bibliotece przeniesie uczestników od tradycji do nowoczesności. Dla entuzjastów komiksu odbędzie się w Dziale Zbiorów Specjalnych od godziny 18:00 panel „Świat komiksów”, podczas którego będzie można zdobyć certyfikat „Znawcy Komiksów”, wziąć udział w quizach i zabawach, zrobić sobie zdjęcie na fotościance z Supermenem.

Gdzie: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Gdańska 100/102, Łódź

Warszawa

Dzielnicowy Ośrodek Kultury zaprasza w ramach Nocy Muzeów 2019 na oprowadzanie kuratorskie po trzech wystawach, w tym jedna dotycząca komiksu. W galerii „Środek Komiksu” odbędzie się komiksowy debiut na rynku skandynawskim Janusza Ordona. Będzie to pierwsza i jedyna szansa zobaczenia albumu „Fantom – zagubione plemię” w języku polskim.

Gdzie: Dzielnicowy Ośrodek Kultury, ul. Kajakowa 12b, Warszawa

W Muzeum dla Dzieci w PME Batman, Spiderman, Wonder Woman będą towarzyszyć w strefie chilloutu – przestrzeni, w której pośród animacji wykonanych przez Nunkę Stawieray, każdy znajdzie miejsce na chwilę relaksu. Przy tej okazji samemu można zamienić się w bohaterów – tutaj wszystkie moce dozwolone!

Gdzie: Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, ul. Kredytowa 1, Warszawa

Noc Muzeów w Centrum Kultury Koreańskiej także zapowiada się równie ciekawie.

Program wystawy – parter

  • 18:00-22:30 Wystawy: stała Witamy wiosnę oraz specjalna The show must go on
  • 19:00-20:00 Program seminarium: moderator Konrad Schiller (Kurator ‘CCA’), Nathalie Boseul Shin (Kurator ‘TOTAL Muzeum’ w Seulu), NOH Suntag (Artysta)
  • 20:20-21:40 Pokaz filmu Road Show – dokument o podróżach z koreańskimi artystami i kuratorem

Program warsztatów – 1 piętro

  • 18:00-18:50 Wykład specjalny – Tradycyjne koreańskie, żywe doświadczenia kulturalne i rzemieślnicze (Miotła, Malarstwo ludowe, Lustro)
  • 20:00-22:00 Doświadczenie kultury koreańskiej (Strój tradycyjny (Hanbok) i nakrycia głowy, wachlarz)

Gdzie: Centrum Kultury Koreańskiej Ambasady Republiki Korei Południowej, ul. Kruczkowskiego 8, Warszawa

Wprawdzie to nie w nocy, ale tego samego dnia i obecnie zbierane są zapisy na miejsca rezerwowe, ale warto wspomnieć o ciekawym wydarzeniu jakim jest Mangowe rysowanie. Kto chętny ten śle na adres wydarzenia@yatta.pl (w tytule: Mangowe rysowanie) swoje imię oraz nazwisko. Rysowanie ze zwyciężczynią ostatniego rysunkowego konkursu Halloween!

Gdzie: Yatta.pl : Centrum Popkultury, Hoża 19, Warszawa

Wydział Grafiki ASP w Warszawie przewidział na Noc Muzeów bardzo ciekawą wystawę komiksów Marka Oleksickiego. Jest to absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. W Polsce ukazały się trzy albumy z jego rysunkami – Odmieniec: Trzy, Ursynowska specgrupa od rozwałki. Metametal i Bradl. Jego prace można znaleźć w antologii o Powstaniu Warszawskim – Powstanie ’44. Tworzy głównie dla zagranicznych wydawnictw. Jego najbardziej znane komiksy to Frankenstein’s Womb (do scenariusza Warrena Ellisa), 28 Days Later (do scenariusza Michaela Alana Nelsona), a także The Darkness: Close Your Eyes i seria Zero (do scenariuszy Alesa Kota)

Gdzie: Wydział Grafiki ASP w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa

Japan by Night to propozycja Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, która nie zamyka 18 maja 2019 swoich podwoi. Pod osłoną nocy odbędą się pokazy prac rzeźbiarskich „Między rzeczywistością a fantazją”, projekcje filmów powstałych w czasie warszawskiego „Japanese week”, pokaz mappingu i videomappingu. Odbędą się warsztaty kaligrafii, kumihimo (technika wykonywania bransoletek) i modowe, w tym wiązania chust furoshiki i strojów zwanych yukatami. Dodatkowo będzie można obejrzeć interaktywne komiksy i opowiadania oraz posłuchać wykładu o japońskim stworku Tanuki. Dla nocnych poszukiwaczy dobrą zabawą będzie gra terenowa (sakura): uczestnicy będą szukać ukrytych kwiatów wiśni na terenie uczelni. Na najszybszych graczy czekają nagrody. Dla dzieci PJATK przygotowała warsztaty malowania na kartkach pocztowych onomatopei z odgłosami zwierząt oraz warsztaty robienia lalek – duszków z kawałków szmatek. Na kiermaszu do kupienia będzie japońska biżuteria, torby i jedzenie. Początek o 19:00.

Gdzie: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, ul. Koszykowa 86, Warszawa

Wrocław

Noc Muzeów 2019 komiksowo włącza się Galeria i Pracownia ArtBrut, która święci swoje 10-lecie działalności. Na wystawie zobaczyć będzie można prace twórców z lat 2009 – 2019. Galeria odkryje bogate zasoby swoich archiwów oraz zaprezentuje dzieła z tworzonej od lat Kolekcji. A jest ona ogromna: od rysunku, malarstwa, komiksu, grafiki, poprzez obiekty przestrzenne, po nowe media, fotografię cyfrową i eksperymenty wideoartu.

Program:

  • 18.00 Otwarcie Galerii i Pracowni Art Brut dla zwiedzających
  • 18.30 – 19.00 Wernisaż wystawy, pt. “ArtBrut in progress”
  • 19.00 – 20.30 Spotkanie z twórcami sztuki art brut i outsider art oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie z opiekunem artystycznym wystawy Jackiem Zachodnym
  • 20.30 – 23.00 Galeria i Pracownia otwarte do zwiedzania przez uczestników Nocy Muzeów
  • 23.00 Zamknięcie Galerii i Pracowni Art Brut

Gdzie: Galeria ArtBrut i Pracownia Aktywizacji Społecznej i Kulturalnej we Wrocławiu, ul. Ruska 46a, Wrocław

Znacie jeszcze jakieś warsztaty, wystawy czy spotkania związane z mangą, anime, komiksem czy szeroko pojętą kulturą azjatycką, szczególnie koreańska i japońską, które odbędą się w tegorocznej edycji Nocy Muzeów? Napiszcie w komentarzach!