Kiedy tajemnice są schowane głęboko w trawie. Grass Kings [tom 2]

Kiedy tajemnice są schowane głęboko w trawie. Grass Kings [tom 2]

22 maja 2019 0 przez Monika Kilijańska

Niema to jak położyć się na trawie, posłuchać szumu wiatru, cykania świerszczy i pasikoników, przyglądać się chodzących po źdźbłach biedronkach. Takie właśnie jest Królestwo Traw. Ale w głębi może czaić się coś, czego się nie spodziewamy: wąż, żmija. Czają się, są ciche i niezauważalne. Zawsze z tyłu głowy słyszysz ich syczenie, a nie widzisz. Przeszkadza ci to. Takie jest właśnie Grass Kings ze swoimi tajemnicami.

Bohaterowie

Choć nie pojawia się wśród mieszkańców Grass Kings, o których czytamy w komiksie, ale jest ciągle obecna: pani Handel. Ta młoda nauczycielka była chyba do każdego dobrze nastawiona. Potrafiła rozmawiać z dzikim i nieokiełznanym Pike’m, z którym w końcu zaczęła być. Jednak to nie on był jej wybrankiem życia. Miała kogoś, kto całkowicie wypełniał jej serce, ale z kim być nie mogła. Żadne inne uczucie nie mogło się w nim jeszcze zmieścić. Jednak zakazana miłość spowodowała tragedię: Handel zmarła w swojej przyczepie kempingowej, w której mieszkała. Przyczepa spłonęła z jej ciałem wiszącym na sznurze. Czy to jednak samobójstwo czy morderstwo?

Fabuła

Każda rodzina czy społeczność ma trupa w szafie, który wypada z niej w najmniej odpowiednim momencie. Takim trupem, jest sprawa ulotnego mordercy, który grasował lata temu w Grass Kings i śmierci pani Handel. Obydwie nie zostały nigdy rozwiązane, morderstwa ustały, ale śledztwo nadal trwa. Śledztwo i w Królestwie Traw i w Cargill.

Szeryfowi Humbertowi nie bardzo pasuje wolność panująca na terenie mu niepodległym, ale bliskim jego rewirowi, robi więc wszystko, by nawet po latach winowajca zbrodni się znalazł. Każdy mieszkaniec, którego pokręcone życiorysy poznajemy w tym tomie komiksu, jest podejrzany i ma coś na sumieniu. Nie bez przyczyny znalazł się w tym miejscu, którego prawo nie obejmuje. Kiedy więc zdarzył się wypadek, czyli spalenie się pani Handel, pod niektórymi nogami zaczęło się palić. Czy ogień obejmie wszystkich w Królestwie Traw?

Kreska

Nadal jestem pod wrażeniem artyzmu prac Tylera Jenkinsa. Dość rysowane od niechcenia szkice, pięknie malowane akwarelą, co możemy podziwiać na ostatnich stronach komiksu, w których pokazana jest pracownia artysty, są dla mnie naprawdę czymś pięknym. Świetnie operuje on światłem i cieniem, a jeszcze lepiej potrafi uchwycić piękno zwierząt i drzemiąca w nich drapieżną, dziką naturę.

Ciekawostka

Czy wilka można udomowić jak zrobił to Pike z Grass Kings? Udomowić niekoniecznie, ale już oswoić tak. Jaka jest różnica? Nie każde zwierze mieszkające w domu jest udomowione, Udomowione bowiem zwierze rodzi kolejny miot, który także jest udomowiony i od razu nie boi się człowieka. Oswojone dzikie zwierzęta nie rodzą oswojonego potomstwa. Rosyjski badacz prof. Dimitrij Bielajew postanowił sprawdzić, czy tak jak kiedyś udomowiono psa czy kota, tak można by było udomowić lisy. Wybierał więc te spokojniejsze osobniki, mniej rzucające się z zębami na człowieka. Po wielu latach kolejne generacje lisów zaczęły się zmieniać w wyglądzie i zachowaniu: futro było krótsze i bardziej miękkie w dotyku, zmienił się kształt czaszki, nawet małe lisy nie bały się ludzi, a dorastając zaczęły szczekać jak psy czy reagować na imiona. Obecnie eksperyment trwa nadal, nieprzerwanie od 1959 roku i Nowosybirsk, gdzie lisy są udomawiane, a nie tylko oswajane, to pierwsze miejsce na ziemi, gdzie można kupić udomowionego lisa. Jednak wykształcenie gatunku lis domowy może trwać tak jak w przypadku psa czy kota wiele, wiele wieków.

Podsumowanie

Nie ma to jak plotki, ploteczki, ciche grzeszki, głośne morderstwa i zatajanie prawdy. Kocham takie klimaty! Jeśli do tego dodać przepięknie malowane akwarelą rysunki, pełne głębi i subtelności, to mamy komiks, od którego nie można się oderwać.

Pozostałe recenzje serii Grass Kings: tom 1


Na szybko:

Przepiękne rysunki i kolorowanie, tajemnicza historia do rozwikłania, która jest przy okazji także historią miłosną. Tajemnice, które odkrywamy zaledwie po małym kawałeczku. Tak jakby się schowały w głębokiej trawie. Taki jest drugi tom Grass Kings.

Moni zdaniem:

Fabuła: 9/10
Kreska: 9,5/10
Bohaterowie: 9/10