Czasem Odległe miejsce jest po sąsiedzku. Odrodzenie [tom 3]

Czasem Odległe miejsce jest po sąsiedzku. Odrodzenie [tom 3]

19 sierpnia 2019 0 przez Monika Kilijańska

Walentynki. Dzień randek, miłości, kolacji kończących się śniadaniami. Wszyscy szczęśliwi, weseli, ale co jeśli akurat tego dnia musisz sortować części ciała zmarłych? Albo interweniować w sprawie samospalenia zwłok? Lub unicestwiać stwory nie z tego świata? Czy taki świat nie jest przypadkiem zupełnie odległym miejscem?

Bohaterowie

Martha to dobra ciocia dla Coopera, taka sobie siostra dla Dany i czarna owca w rodzinie szeryfa Cypressa. Miała pecha, bo ktoś ją zamordował, i szczęście, bo akurat udało jej się być jedna z odrodzonych. W sumie trochę bawi ją stan, w którym jest: może skakać z mostu niczym patostreamerzy, bo wszystko, co sobie zrobi, będzie można znowu poskładać, kończyny się zrosną, rany zagoją, wydłubane oko można wsadzić z powrotem. Nawet zęby, które wypadły, odrastają. Ale czy to oznacza, że może zabijać? Czy ma monopol na śmierć? Przecież to, że nosi bluzę z czaszką i skrzydłami nie czyni z niej posłańca śmierci. Ona jest zwykła dziewczyną, uwikłaną w romanc, poranioną na duszy bardziej niż poraniło jej ciało szkło i kule…

Fabuła

Tak jak w poprzednich częściach Odrodzenia także i w Odległym miejscu mamy kontynuowany wątek nadnaturalnego wskrzeszenia zmarłych oraz prywatne problemy bohaterów. Najbardziej skupia się on tym razem na Danie Cypress, córce szeryfa, która została wyznaczona do prowadzenia śledztw w sprawach kryminalnych związanych z odrodzonymi. Przy okazji próbuje ona rozwikłać zagadkę śmierci własnej odrodzonej siostry, o odrodzeniu której nikt poza nimi dwiema nie wie. W całym tym bałaganie najbardziej cierpią dzieci, np. syn Dany Cooper czy mała odrodzona Jordan Borchardt, którzy na własny sposób próbują poukładać na nowo swój świat. Cooper rysuje proste komiksy, by uciec od rzeczywistości, Jordan pomaga jako wolontariuszka m.in. przy oznaczaniu porozrzucanych po autostradzie ludzkich resztek. Jak jednak wytłumaczyć fenomen zmartwychwstań dzieciom, skoro sami dorośli ich nie rozumieją? Do tego klimat zamknięcia niczym w getcie oraz coraz cięższe restrykcje m.in. dla hodowców bydła nie sprzyjają atmosferze w miasteczku, a tylko wzmagają brutalne zachowania.

Kreska

Stylistyka trzeciego tomu utrzymana jest w takiej samej konwencji, jak tomy poprzednie. Surowy klimat wykreowany przez Mike’a Northona tym razem jest jeszcze surowszy, bo zimowy klimat jeszcze mocnej pogłębia uczucie samotności, pustki i chłodu w jaki uwikłali się odrodzeni.

Ciekawostka

Joe odchodzi pogodzony ze światem, lecz jego odejście dalekie jest od konwencjonalnej śmierci. Raczej przypomina samospalenie. Czy rzeczywiście ciało ludzkie może spowodować samozapłon? Zjawiska tego nie udowodniono naukowo, dlatego należy do pseudonauki. Wprawdzie w tym przypadku możemy mówić raczej o czymś podobnym do samospalenia, gdyż według świadków samozapłon charakteryzuje się wysoką temperaturą palenia, niebieskim płomieniem, spopieleniem kości, gęsty dym i syk niczym ulatniający się gaz. Tych elementów nie było, z ciała Joego pozostały tylko kości i strzępki ubrań, nic w pomieszczeniu nie uległo zajęciu ogniem. Zwykle uważa się, że samospalenie nie jest samoistne, że to tylko zajęcie ciała ogniem z innych źródeł podsycane palącym się tłuszczem. Jednak Brian J. Ford zasugerował, że ketoza, prawdopodobnie spowodowana alkoholizmem lub dietą niskowęglowodanową, wytwarza aceton, który jest wysoce łatwopalny i dlatego może prowadzić do pozornie spontanicznego spalania. Samospalenie to jednak tak rzadkie przypadki, że nawet ciężko je zbadać.

Podsumowanie

Odrodzenie czyta się z naprawdę dużą przyjemnością. Timowi Seeleyowi udaje się podtrzymać zainteresowanie fabułą, a rysunki Mike’a Nortona pogłębiają ponury i enigmatyczny nastrój serii. Jeśli podobały się Wam poprzednie tomy – za ten też warto się zabrać.

Pozostałe recenzje serii Odrodzenie: Odrodzenie. Jesteś wśród przyjaciół [tom 1], Odrodzenie. Życie ma sens [tom 2]


Na szybko:

Odległe miejsce, trzeci tom serii Odrodzenie, to kontynuacja przygód sióstr Cypress w mieście objętym kwarantanną z powodu niewyjaśnionego powrotu kilkudziesięciu zmarłych do życia. Dużo tu wątków kryminalnych, czasem czających się już u sąsiada za płotem. A czy Ty wiesz co robi w swoim garażu Twój sąsiad?

Moni zdaniem:

Fabuła: 8/10
Kreska: 8/10
Bohaterowie: 8/10