Inwestygatory i Pełne zanurzenie

Inwestygatory i Pełne zanurzenie

1 sierpnia 2023 0 przez Monika Kilijańska

W parach detektywistycznych najlepiej sprawdza się forma: poważny i roztrzepany detektyw. Można to prześledzić w wielu serialach i filmach telewizyjnych czy choćby mandze Bungou Stray Dogs. Tym razem otrzymujemy parę nietypową, bo zwierzęcą, której przygody i poczucie humoru pokochają dzieci.

Bohaterowie

Kim są Inwestygatory? Bohaterowie serii to para aligatorów, która pracuje dla Tajnego Resortu Oddziału Policji. Mango i Brash od niedawna pracują w parze. Brash ma już doświadczenie, które zdobywał u boku innego, doświadczonego detektywa. Niestety, dziś nie może już z nim pracować, a z nieco rozkojarzonym Mango praca ma zupełnie inny charakter. Czy przypadkiem para detektywów nie przypomina Tango i Casha? Nieeee, to na pewno zbieg okoliczności.

Inwestygatory [tom 1]

W pierwszej części John Patrick Green zapoznaje nas z komisarzami tajnej organizacji T.R.O.P., Ich pierwsza wspólną sprawą ma być odnalezienie szefa kuchni, restauratora i mistrza babeczek Gustawa Wąsiora. Zaginął tuż przed ujawnieniem swojej najnowszej receptury na ciastka. Aligatory mają cały arsenał przebrań i gadżetów. A to dopiero początek dziwnych zdarzeń, bo okazuje się, że na konwencie naukowym dochodzi do eksplozji, pojawia się Houdino (triceratops iluzjonista), chirurg-helikopter i wiele, wiele innych nieprawdopodobieństw!

Inwestygatory. Pełne zanurzenie [tom 2]

Mango i Brash, duet detektywów aligatorów, powracają, aby ustalić, dlaczego w całym mieście średnio pasujące do siebie rzeczy się ze sobą łączą na stałe np. hydraulik i wąż, naukowiec i banany, naukowczyni i sałatka. Na domiar złego Krakerdyl (krokodyl krakersowy) jest na wolności, próbując włamać się do siedziby T.R.O.P. Niestety tym razem Inwestygatorzy dają plamę i ich drużyna A (jak aligatory) zostaje odsunięta od sprawy, a zajmie się nią drużyna B (jak borsuki). Jednak sprawa jest rangi S (jak specjalna). Czy drużyna A lub B może samodzielnie rozwiązać sprawę, czy też muszą współpracować? Kolejna zabawna książka, wypełniona zabawą słowną, odrobiną kibelkowego humoru.

Kreska

Za rysunki odpowiada John Patrick Green, który na swoim koncie ma już kilka zwierzęcych czy kulinarnych komiksów dla dzieci. Jego kreska cechuje się przede wszystkim prostotą. Wyraziste kolory to dzieło Christine Brunson i Bobby’ego Fasela.

Ciekawostka

Na końcu każdej z książeczek mały czytelnik znajdzie dodatki. W pierwszym tomie będą to instrukcje rysowania bohaterów czy wyjaśnienie trudnego słowa.

Podsumowanie

Niech za podsumowanie służą słowa moje 9-letniej córki: To takie zabawne! Tyle się dzieje, co sprawia, że jest to trochę zagmatwane, ale przede wszystkim mi się podobało. Zawsze, gdy nie mogę spać, czytam Inwestygatory i nigdy nie mam tego dość!


Na szybko:

Podobnie jak Dog Man lub Kapitan Majtas Dava Pilkeya, tak i Inwestygatory z pewnością zaciekawią dzieci.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 7 /10