Jak oglądać serię JoJo?

Jak oglądać serię JoJo?

20 lutego 2020 1 przez Monika Kilijańska

JoJo’s Bizarre Adventure stało się kultowym fenomenem w świecie anime. Pierwsze trzy części zostały wyemitowane w bloku Toonami Adult Swim, który obecnie nadaje część 4. Część 5, wciąż emitowana w Japonii, przyciąga tłumy na Crunchyroll, a ostatnio zdobyła nagrodę za najlepszy projekt postaci na Crunchyroll Anime Awards. Tymczasem Viz publikuje oryginalną mangę, w Polsce także zaczynamy naszą przygodę z JoJo, bo JPF ma już licencję na JoJo’s Bizarre Adventure, której pierwszy tom ukazał się w Japonii w 1987 roku. Kolejne części zostaną wydane w formie 2w1, w miękkiej lub twardej oprawie, w formacie A5. A do tego od 1 marca 2020 Netflix będzie miał JoJo w swojej ofercie!

Dlaczego Jojo jest takie kultowe?

Jojo zarówno porywa, jak i onieśmiela. Porywa, bo to niezwykle zabawna i pomysłowa seria; ale onieśmiela, bo ponad 132 odcinki anime na ten czas i jeszcze większą liczbą chapterów mangi, jest tak znaczną inwestycją czasową, że nowych widzów to czasem przerasta (jakby Naruto, One-Piece czy Gintama kogoś nie przerastała… no w sumie mnie nie!). Na szczęście każda część ma nowe postacie oraz inny styl, co pozwala na kilka potencjalnych punktów do rozpoczęcia zabawy z serią. Jeśli chodzi o to, gdzie najlepiej zacząć oglądać anime JoJo, będzie to zależeć od tego, co Cię interesuje, ponieważ każda część ma swoje lepsze i gorsze momenty, a nie wszystkim wszystko się podoba. Więc jak oglądać JoJo’s Bizarre Adventure?

Po pierwsze: JoJo’s Bizarre Adventure

Jeśli chcesz mieć pełne doświadczenie z JoJo, możesz zacząć od początku, ale pamiętaj, w co się pakujesz. Pierwszy sezon JoJo, czyli JoJo’s Bizarre Adventure został podzielony na dwie części: część pierwsza obejmowała chaptery mangi 1–9, a część druga 10–26.

1/2: Phantom Blood

Phantom Blood rozgrywa się w Liverpoolu w Anglii w 1880 roku i opowiada o przygodach młodego mężczyzny o imieniu Jonathan Joestar, znanego jako JoJo, żyjącego w majątku bogatego ojca George’a. George przyjmuje bezdomnego chłopca, Dio Brando, który znęca się nad niewinnym Jonathanem, planując zostać jedynym spadkobiercą fortuny Joestar. Jednak jego próby są udaremnione, a on ucieka się do użycia starożytnej Kamiennej Maski, która przekształca go w wampira nastawionego na dominację nad światem.

2/2: Battle Tendency

Battle Tendency to kolejny film JoJo. Tu historia rozgrywa się pięćdziesiąt lat później, czyli w 1938 roku. Wnuk Jonathana, Joseph Joestar dostaje informaję o pozornej śmierci Speedwagona podczas wykopalisk, a kiedy prowadzi dochodzenie, uwikłany zostaje w odrodzenie starożytnych humanoidów o niemożliwej mocy, związanych z tworzeniem Kamiennej Maski. Razem z innymi sprzyjającymi mu ludźmi próbują powstrzymać humanoidy pod wodzą Karsa i Esidisi przed zdobyciem mistycznego artefaktu, który zapewni im całkowitą nieśmiertelność i koniec świata. Trochę jak czuć tu klimat Indiana Jones’a.

Po drugie: Sturdust Crusaiders

To najdłuższa cześć JoJo, którą stanowi 2×24 epizodów (w tym OVA). Akcja serii rozgrywa się w 1987 roku, a jego bohaterami są Jotaro Kujo i jego towarzysze, którzy rozwinęli tajemnicze moce zwane Standami. Jotaro, jego dziadek Joseph Joestar i ich sprzymierzeńcy, podróżują do Egiptu w poszukiwaniu złego i nieśmiertelnego wampira Dio Brando, znanego obecnie wyłącznie jako „DIO”, aby ocalić matkę Jotaro, Holly, której Stand przebudził się i grozi jej spożyciem w ciągu 50 dni. Oczywiście DIO robi co może, żeby do spotkania nigdy nie doszło. Jest często uznawana za najlepszą i to na niej opierają się gry Segi.

Po trzecie: Diamond Is Unbreakable

To bardziej, powiedziałabym, zrelaksowana część JoJo, choć liczy aż 39 odcinków. Akcja rozgrywa się w 1999 roku, 12 lat po wydarzeniach z Stardust Crusaiders. Jotaro Kujo tropi Josuke Higashikata, nieślubnego syna Josepha Joestara, który pomaga mu znaleźć magiczny łuk i strzały, które dają ludziom moc Stand. Po drodze Josuke i jego przyjaciele odkrywają, że seryjny zabójca używający Standu jest na wolności w rodzinnym mieście Morioh i postanowili go zatrzymać.

Po czwarte: Golden Wind

Jesteśmy coraz bliżej dobrze nam znanych czasów, bo już w XIX wieku! Akcja rozgrywa się w 2001 roku, dwa lata po tym, jak wydarzenia z Diamond Is Unbreakable. Koichi Hirose zostaje wysłany do Włoch, gdzie Jotaro Kujo zleca mu poszukiwania Giorna Giovanny, aspirującego gangstera mafijnego, który jest synem Dio Brando. Seria podąża za Giorno, gdy dołącza do organizacji mafijnej Passione, awansując w jej szeregach z zamiarem zostania jej szefem, aby poprawić życie we Włoszech. Dramat gangsterski w 39 epizodach.

Po piąte: czytaj mangi i czekaj

Mangi, które nadal czekają na adaptację:

  • – Stone Ocean (anime zapowiadane na prawdopodobnie 2021 rok)
  • – Steel Ball Run
  • – JoJolion (manga nadal wydawana w Japonii)