Nimona

Nimona

16 listopada 2023 0 przez Monika Kilijańska

Podchodziłam dość sceptycznie do tego komiksu. Okładka obiecywała mi przygodę i fakt, dostałam ją. Jednak nie samą przygodą fascynuje Nimona, a świetnym humorem, także sytuacyjnym, gagami, przemyśleniami na temat płynnej tożsamości seksualnej i akceptowana odmienności. Fantastyczny komiks o głębszej warstwie niż tylko to, co na pozór prosto przekazuje fabuła i grafika.

Bohaterowie

W rolach głównych występuje notoryczny, niezbyt nikczemny superzłoczyńca, Ballister Blackheart, i jego nowa, lekkomyślna, zmiennokształtna pomocniczka, Nimona. Nimona jest impulsywną młodą zmiennokształtną mającą talent do nikczemności. Główną misją młodziutkiej Nimony jest uczynienie z Ballistera lepszego superzłoczyńcy, aby mógł spowodować jak największe zniszczenia.

Z drugiej strony głównym celem Ballistera jest udowodnienie, że jego przyjaciel, który stał się nemezis, Sir Ambrosius Goldenloin, jest znacznie bardziej skorumpowany, niż się ludziom wydaje. W rzeczywistości Ballister jest przeciwny sianiu spustoszenia i stanowczo odmawia skrzywdzenia lub zabicia kogokolwiek. To człowiek nad wyraz prawy i rycerski, choć żądny zemsty.

Fabuła

Nimona to młoda zmiennokształtna, która ma skłonność do niegodziwości. Dlatego szuka Lorda Ballistera Czarnego Serca, arcyzłoczyńcy, by zostać jego pomocniczką. Oboje skutecznie sieją chaos, ujawniając korupcję w Instytucji Egzekwowania Prawa i Bohaterstwa. Jednak gdy zacięta bitwa wymyka się spod kontroli, Lord Ballister zdaje sobie sprawę, że zdolności Nimony to coś więcej niż tylko zmiennokształtność i może dodać więcej oliwy do ognia. Czy Czarnoserce jest naprawdę złoczyńcą? Czy Nimona jest po prostu psotną zmiennokształtną, czy może jest czymś straszniejszym, że ciągle ukrywa swoją przeszłość?

Kreska

Styl kreski jest kolorowy i komiczny, doskonale pasuje do tematów i tonu fabuły. Podobało mi się to, że ND Stevenson projektował swoje prace bardziej w formie szkiców, mniej skupiając się na dokładnych szczegółach. Sam tekst miał charakter pisma bardzo odręcznego i ładnie komponował się z ogólnym stylem.

Ciekawostka

Stevenson podczas projektowania postaci Nimony inspirowała się takimi bohaterami jak Zam Wesell, zmiennokształtny łowca nagród w Gwiezdnych wojnach: Atak klonów i Carrie Kelley z DC Comics, Hit Girl grana przez Chloë Grace Moretz w filmie Kick-Ass. Co ciekawsze Moretz została obsadzona w roli aktorki głosowej Nimony w angielskojęzycznym dubbingu filmowej animowanej adaptacji Nimony.

Podsumowanie

Historia jest doskonałą mieszanką momentów zabawnych i podnoszących na duchu, a także jest całkowicie wypełniona dowcipnym humorem. Fabuła była także głęboka i złożona, czego początkowo nie spodziewałam się uzyskać. Dla mnie wyglądało to na karykaturę tego typu historii, w których złoczyńcy nie są całkowicie źli, a rzekomi „dobrzy” nie są tak naprawdę bohaterami. Podobało mi się dziwne (ale udane!) połączenie nauki i magii w dziwnie zaawansowanym technicznie średniowiecznym otoczeniu.


Na szybko:

Smoki! Nauka! Symbolizm! Złoczyńcy! Zemsta! Rycerze! Wszystko to i jeszcze więcej czeka na Ciebie w tym wywrotowym i bawiącym się z eposu rycerskiego komiksie.

Moni zdaniem:

Fabuła: 9/10
Kreska: 9/10
Bohaterowie: 9 /10