Royal City. Krewni są czasem mocno nieznajomi [tom 1]

Royal City. Krewni są czasem mocno nieznajomi [tom 1]

12 stycznia 2019 0 przez Monika Kilijańska

Rodzina jednoczy się niezwykle rzadko i najczęściej w momencie przełomowym. Dla Pikeów takim był zawał ojca rodziny. Czy utracone przez lata więzi pomiędzy najbliższymi krewnymi da się jeszcze jakoś scalić, czy już za późno?

Bohaterowie

Royal City to jak do tej pory najambitniejszy i chyba najbardziej osobisty projekt Jeffa Lemire’a – jednego z najlepszych twórców współczesnego komiksu, autora m.in. Opowieści z Hrabstwa Essex, Łasucha czy Podwodnego spawacza. Można go więc porównywać nieco z Patrickiem Pike’m, który powraca do miasteczka, w którym dorastał. Patrick jest pisarzem, głęboko pogrążonym w kryzysie twórczym. On się wręcz topi, traci grunt pod nogami. Co rusz dzwoni do niego agent z ponagleniem, a na ekranie komputera napisał zaledwie kilka zdań. Poprzednie dwie książki też nie są bestsellerami. Choć w miasteczku powinien spotkać się z dawno niewidzianą rodzina, unika ich jak może. Z jedną tylko osobą dobrze mu się rozmawia – z Tommym. W tym jednak sęk, że Tommy w 1993 roku zginął.

Fabuła

Kiedy jeden z członków rodziny, mąż i ojciec rodu Pike, dostaje zawału zjeżdża się do miasteczka Royal City cała rodzina. Ponowne spotkanie jego członków do najłatwiejszych nie należy: siostra Tara parająca się deweloperką forsuje projekt głębokich zmian w Royal City, przez co cierpi jej małżeństwo. Brat Richie wpadł w nałóg i spore długi. Wiecznie niezadowolona matka nie szczędzi krytyki każdemu z nich, choć sama do świętych nie należy. Wreszcie Patrick, niespełniony i żądny sławy pisarz, który jednak cierpi na niemoc twórczą i dodatkowo ma problemy z porozumieniem się z własną żoną.

bty

Rodzina nie tylko zmaga się z problemem będącego w śpiączce staruszka, ale także własnymi demonami, które uosabiają zjawy z zaświatów. Każda z nich, choć mają różne formy, to ich dawno zmarły tragicznie brat. Jak bardzo będzie odciskał piętno na ich życiu zanim odejdzie? Jaki sekret kryje dziennik Tommiego?

Kreska

Niedbałe, brzydkie, a może nawet turpistyczne rysunki Jeffa Lemire’a nabierają lekkości po pokolorowaniu delikatnymi akwarelami. Obrazy są enigmatyczne i eteryczne niczym sama zjawa jaką jest Tommy. Dymy miejskiej fabryki, wędrujące po zaświatach duchy i fale radiowe łączą się w jedno, stanowią całość. Wszystko tu płynie. Jak życie.

Ciekawostka

Śpiączka, w którą zapada ojciec Patricka, jest stanem głębokiego zaburzenia świadomości i przytomności, związane z rozpadem cyklu czuwania i wzbudzenia. Często jest wynikiem urazu pnia mózgu, w tym przypadku spowodowanego zawałem. Typowymi objawami śpiączki są: brak reakcji na bodźce, brak spontanicznych ruchów, brak odruchów, brak kontaktu słownego, bezruch. Istnieją metody budzenia pacjentów w stanie śpiączki, take jak odwrócenie przyczyny śpiączki (np. wstrząs glukozowy, jeśli niski poziom cukru), podawanie leków w celu zatrzymania obrzęku mózgu lub wywoływanie hipotermii, jednak nie są one pewne. Śpiączka może trwać od kilku dni do kilku tygodni. W cięższych przypadkach śpiączka może trwać ponad pięć tygodni, a niektóre trwają nawet kilka lat. Po tym czasie niektórzy pacjenci stopniowo wychodzą ze śpiączki, niektórzy przechodzą do stanu wegetatywnego, a inni umierają.

Podsumowanie

Royal City to współczesna wariacja na temat powieści społeczno-obyczajowej. Ale przede wszystkim to opowieść o utracie: utracie dziecka, utracie miłości, utracie życia, utracie zaufania i utracie samego siebie. Piękna i nostalgiczna opowieść.


Na szybko:

Opowieść o rodzinie jak każda, mieście jak wszystkie na świecie, o zwykłych sprawach takich jak strata. Jednak jest na tyle magiczna i delikatnie narysowana, mimo niedbałej kreski, że aż chce się ją dalej poznać.

Moni zdaniem:

Fabuła: 9/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 7,5/10