Star Wars. Operacja Gwiezdny Blask [tom 2]

Star Wars. Operacja Gwiezdny Blask [tom 2]

15 listopada 2022 0 przez Monika Kilijańska

Z poprzedniego tomu wiemy już, że szyfr Sojuszu został złamany, a wszystkie rozkazy przechwytuje Imperium. Jedynym ratunkiem jest wymyślenie nowego sposobu komunikacji. Okazuje się, że Threepio ma pomysł jak tego dokonać, ale nie będzie to ani łatwe, ani przyjemne. Zwłaszcza dla Lobota, przyjaciela Lando.

Bohaterowie

Lando powoli pali się ziemia pod stopami. W tym momencie ludzie mu nie ufają, a on nie ufa Rebelii. Do końca nie wiemy po której stronie będzie ten bohater i pilnie przyglądamy się jego dość niejasnym poczynaniom.

Fabuła

Pierwsza historia obejmuje część kariery dowódcy Elliana Zahry z Imperialnej Marynarki Wojennej. Trenowała intensywnie pod okiem Tarkina, była nawet jego nadzieją, ale popadła w niełaskę tuż przed jego śmiercią na pokładzie Gwiazdy Śmierci. Vader, znając jej historię i lojalność, postanawia dać jej szansę rehabilitacji. Tak oto Zahra ma nową misję i jest nią właśnie rozbicie resztek Rebelii. Jednak wewnętrznie nie może ona znieść myśli, że problem z zadaniem znowu zniweczy jej karierę. Za wszystko obarcza więc Leię i gotowa jest nawet narazić misję na ryzyko, byle tylko dokonać zemsty.

Kreska

Grafika jest podzielona między Ramona Rosanasa, który moim zdaniem jest artystą dobry – nie świetnym, nie złym, po prostu absolutnie w porządku – i Janem Bazalduą, który nieco bardziej eksperymentujący w kadrowaniu. Wciąż przeważa dość prosta, solidna linia.

Podsumowanie

Komiks pokazuje nam, jak Lando przeszedł od bycia oszustem, którego poznaliśmy w „Imperium”, do bezinteresownego bohatera, którym stał się w Powrocie Jedi . Pokazuje jak Leia próbuje zebrać rozproszone siły rebeliantów po ich klęsce pod Hoth, jednocześnie zmagając się z osobistą utratą Hana. Wreszcie po prostu pozwala nam spędzać czas z Lukiem, który zbiera kawałki swojego roztrzaskanego siebie po porażce z ręki Vadera i zaczyna powoli zmierzać w kierunku przeznaczenia. Wszędzie tam widać, że Soule zna to uniwersum i wie jak jeszcze coś z niego ciekawego wycisnąć.

Oficjalna recenzja dla portalu portalu Secretum.pl.


Na szybko:

Komiks wydaje się, zarówno na poziomie fabuły, jak i projektu postaci, być tym, czego oczekują fani Gwiezdnych wojen. Angażuje i sprawia, że naprawdę pragną poznać koniec tej historii.

Moni zdaniem:

Fabuła: 8/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 8/10