W poszukiwaniu ptaka czasu. Cykl 1 [tom 1-2]

W poszukiwaniu ptaka czasu. Cykl 1 [tom 1-2]

28 lipca 2021 1 przez Monika Kilijańska

Cykl W poszukiwaniu ptaka czasu to klasyczna opowieść fantasy. Bohater, początkowo zakochany młodzieniaszek, opuszcza nudne codzienne życie i wyrusza w poszukiwanie wielkiej przygody. Pierwsze cztery zeszyty stanowią prequel historii napisanej przez Le Tendre i Loisel jeszcze w latach 80-tych poprzedniego wieku.

Fabuła i bohaterowie

Przyjaciel Javin to tom otwierający pierwszy cykl komiksów W poszukiwaniu ptaka czasu. Jest historią o początkach, opowiadającą o spotkaniu młodego i naiwnego Bragona z młodą i złośliwą księżniczką Marą. Rdzeniem opowieści jest rodząca się przyjaźń między dwoma poszukiwaczami, różniącymi się jak ogień i woda, Bragonem i Javinem. Ich przemyślenia nad sensem i ceną życia w przygodzie, stanowią wnikliwy komentarz do zwrotów akcji. Całkiem ciekawy jest też wątek terrorystycznych ataków Zakonu Znaku na ojca Mary.

Drugi zeszyt, Księga Bogów, pozwala nam poznać lepiej Marę. Nie jawi się już ona jako rozkapryszona księżniczka. Dziewczyna zdążyła dorosnąć, ma swoje obowiązki związane z władzą, jaka może jej w przyszłości przypaść. Do tego otrzymuje zadanie odnalezienia Księgi Bogów. Bez niej nie uda się ponownie zapieczętować groźnego boga Ramora w jego muszli. A jego przebudzenie oznaczać będzie śmierć i chaos dla całego królestwa.

Także młody Bragon dalej się rozwija i dorasta. Na tyle podszkolił się u nadwornego fechmistrza Szczecino, że przerósł mistrza. Obecnie rozwój może zapewnić mu tylko Łowca z . Lecz gdzie go znaleźć wie tylko Kandor, dość nieprzyjemny organizator walk gladiatorów z dalekiego Vaguamare. Tak i Mara, i Bragon wyruszają na poszukiwania, początkowo oddzielnie, ale szybko ponownie na siebie trafiają.

Ciekawostka

Mara bardzo szybko się starzeje. Czy w naturze także jest to możliwe? Niestety tak. Tą chorobą jest progeria, zespół przedwczesnego starzenia się, do której należą takie choroby jak zespół progerii Hutchinsona-Gilforda (przede wszystkim), ale i zespół Wernera, zespół Blooma, zespół Cockayne’a, xeroderma pigmentosum, zespół Downa, zespół Wiedemanna-Rautenstraucha, zespół de Barsy’ego. Choroba ma podłoże genetyczne. Pierwsze objawy progerii można dostrzec u dzieci powyżej 2 roku życia. Zwykle jeden rok takiej choroby odpowiada 8-10 latom zdrowej, dlatego też osoby te umierają raczej młodo. Najstarszy chory dożył 26 roku życia.

Kreska

Dość interesującą decyzją okazało się zatrudnienie przy każdym z zeszytów innego rysownika. Pierwszy tom jest dziełem Lidwine, drugi Aoumari. Trochę mnie to dziwi, gdyż Lidwine bardzo ujął mnie świetną mimiką twarzy bohaterów oraz czytelniejszymi tłami niż rysował Aoumari. Być może dlatego, że nad projektem graficznym pierwszego tomu czuwał Loisel. Rysunki są piękne, szczegółowe, postacie ujmujące, choć czasami trochę niewyraźne ze względu na cieniowanie, wszechświat bogaty. Szczególnie ulubiłam sobie wszelkie zwierzątka i stworki, bo są takie wręcz idealne do głaskania.

Podsumowanie

Po przeczytaniu zeszytu pierwszego (Przyjaciel Javin) i drugiego (Księga Bogów) stwierdzam, że ta dość prosta fabuła bardzo mnie zadowoliła. Czuję, że będzie to kolejny komiks, który nie zmieni oblicza świata, ale który być może będzie bardziej znany, bo da radość czytania.

Oficjalna recenzja dla portalu portalu Secretum.pl.


Na szybko:

“W poszukiwaniu ptaka czasu” to kultowy cykl komiksów. Zobacz jakie przygody miewa w swoim życiu poszukiwacz przygód Bragon. Bardzo przyjemna, także, a może nawet przede wszystkim, wizualnie przygoda.

Moni zdaniem:

Fabuła: 8/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 8 /10