Bad guys. Ekipa złych. Misja koło pióra  [tom 2]

Bad guys. Ekipa złych. Misja koło pióra [tom 2]

13 września 2019 1 przez Monika Kilijańska

Jeśli lubicie komiksy z akcją niczym Mission Impossible czy Szklana pułapka oraz dużą dawkę humory, to nie możecie przejść obojętnie obok drugiej części Bad guys. Ekipa złych, czyli Misji koło pióra. Tym razem ekipa straszno-śmiesznych zwierząt będzie próbowała dowieść swojej dobroci poprzez uratowanie kurczaków z chowu klatkowego. Cel dobry, ale czy środki zaplanowali odpowiednie?

Bohaterowie

Czego może brakować, poza znajomością tematu, Wilkowi, Rekinowi, Piranii i Wężowi, by być dobrym hackerem? Palców do pisania na klawiaturze! A taka tarantula ma odnóża wielkości palców, więc idealnie nadaje się do tego fachu. Zwą go Nóżka i jest słodki, futrzastym ptasznikiem. Takim, który idealnie nadaje się do włamania do silnie strzeżonego budynku. Nie tylko odnajdzie plany pomieszczeń czy lokalizację systemów alarmowych, ale także wyłączy je w odpowiednim momencie. Czy z takim kolegą nasza ekipa sobie nie poradzi?

Fabuła

W nowoczesnej fermie kur znajduje się 10 000 nieszczęśliwych kurcząt. Chronione są lepiej niż Pentagon i Kreml razem wzięci.: systemy alarmowe działające na dotyk w podłodze i ścianach, lasery i zawiłe sieci korytarzy. Nic jednak nie będzie stało na przeszkodzie, by uwolnić ptaki. Przecież to dobra akcja, by poprawić kiepski PR tzw. złych zwierząt: Węża, Piranii, Rekina czy Wilka. Nic, no może poza arachnofobią i przyjęciem do drużyny wielkiego pająka! Czy dygocząc ze strachu da się ominąć wszystkie przeszkody? Co zrobić z nieoczekiwanymi problemami jak pojawienie się obsługi w pokoju z wyłącznikiem alarmu? Czy przebranie kurczaka, w jakim przyjdzie wystąpić Rekinowi, będzie wystarczające, by doprowadzić kury w bezpieczne miejsce?

Kreska

Moje dzieci są zachwycone! Choć prosta kreska, delikatne cieniowanie czy czarno-białe rysunki nie każdemu mogą się spodobać, to kreska Aaron Blabey idealnie pasuje do tego skierowanego do młodszego czytelnika komiksu. Nie ma tu realizmu, tła często są puste. Jednak nie to jest siłą komiksu – są nią świetne postacie antropomorficznych zwierząt., które jeżdżą samochodem, noszą ubrania czy też jedzą kanapki.

Ciekawostka

Chów klatkowy kur niosek jest dość niehumanitarną praktyką. Jajka, które z niego pochodzą, oznaczone na skorupce cyfrą “3”. Są tanie, więc jest na nie spory popyt. Aż 89% jajek w sklepach pochodzi właśnie z takich kurzych ferm. Jednak czasem warto zastanowić się co dzieje się z naszymi braćmi mniejszymi. W ciemnym pomieszczeniu, małej klatce przez 1,5 roku siedzą kury, by znieść około 300 jaj i zostać uznanymi za nieprzydatne. Wszystko z powodu chorób, ran, niedoborów składników co przyczynia się do wydziobywania piór. Takie kury często są zabijane, ale niektórzy rolnicy wykupują takie poprodukcyjne nioski, by cieszyły się jeszcze jakiś czas wolnym wybiegiem i żyły dalej. Na szczęście coraz więcej ludzi jest świadomych i wybiera jaja z chowu ściółkowego czy wolnowybiegowego.

Podsumowanie

Bad Guys. Ekipa Złych. Odcinek 2 to komiks dla dzieci i nie tylko. Pokazuje jak trudno przełamać panujące stereotypy oraz że zwierzęta tez mają uczucia i nie mogą być źle traktowane nawet w hodowli. Komiks liczy trochę ponad 100 stron, nie zawiera zbyt wiele tekstu, więc czyta się go bardzo szybko. Rozbawi każdego: takiego wapniaka jak ja i malucha jak moje dzieci.

Inne recenzje serii Bad guys. Ekipa złych: odcinek 1.


Na szybko:

Bad guys. Ekipa Złych.Misja koło pióra to ciepła opowieść o przyjaźni, misji polegającej na zrywaniu ze stereotypami oraz empatii w stosunku do zwierząt. Wszystko to obficie okraszone świetnym poczuciem humoru i narysowane bardzo cartoonową kreską. Zadowoleni będą z takiej lektury i dzieci, i dorośli.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 9/10