Czwórka z Baker Street. Sfora z Limehouse [tom 8]

Czwórka z Baker Street. Sfora z Limehouse [tom 8]

26 lutego 2023 0 przez Monika Kilijańska

Spotykamy się dziś ponownie z kontynuacją serii Czwórka z Baker Street i mimo że to już ósmy tom, ta seria wciąż mnie fascynuje. Ósma odsłona przygód małych bohaterów to dzieło jest tak samo udane jak poprzednie.

Bohaterowie

Tym razem historie będzie raczej skupiała się na Charlie, chłopczycy, która stopniowo akceptuje swoją kobiecość, i Tomiem, płochliwym Irlandczykiem, który przeżyw swoje pierwsze zauroczenie. Przyjdzie im działać zupełnie na własną rękę, gdyż Holmes i Watson są w podróży do Francji, a Billy jest odpowiedzialny za śledztwo.

Fabuła

Sytuacja nie jest za dobra. W londyńskich dokach narasta napięcie. Z jednej strony Wujek Wang i jego poplecznicy żelazną pięścią rządzą Chinatown. Z drugiej przemoc gangu Wściekłych Psów, skupia się na zemście za tajemniczo zamordowanego przywódcę. Billy, Charlie i Tom znajdą się między młotem a kowadłem kiedy okazuje się, że jest jeszcze trzecia siła: Czerwony Skorpion. Siła, przed którą drżą wszyscy.

Zlokalizowane w sercu Limehouse, „Chinatown” Londynu, nowe śledztwo Czwórki z Baker Street pogrąża nas w nowym świecie, w którym przestępczość jest bardziej egzotyczna, ale nie mniej groźna. Nowa przygoda pełna akcji, tajemnicy i emocji. Fabuła jest bezpośrednią kontynuacją tomu siódmego, więc warto po niego najpierw sięgnąć.

Kreska

Jakość rysunków jak zwykle na wysokim poziomie. Elegancka linia i mistrzostwo kolorów Davida Etiena połączona z dużą szczegółowością i plastycznością akcji wypada wyśmienicie. Młodszym czytelnikom spodobają się znakomicie wykadrowane sceny akcji, zwłaszcza pościgów i bójek. Starsi zapewne polubią egzotykę, próby Charlie wejścia w kobiecy świat i pierwsze rodzące się uczucie Billyego.

Ciekawostka

Skąd nazwa Chinatown? W połowie lat czterdziestych XIX wieku, po klęsce z Wielką Brytanią w pierwszej wojnie opiumowej, w całych Chinach doszło do serii klęsk żywiołowych, które doprowadziły do ​​głodu, powstań chłopskich i buntów. Zrozumiałe, że emigrowali, zwłaszcza do Ameryki . Podczas osłabienia gospodarki USA chińska siła robocza stała się zagrożeniem. Chińczykom prawo zabraniało składania zeznań w sądzie, posiadania własności, głosowania, dołączania do nich rodzin, zawierania małżeństw z nie-Chińczykami oraz do pracy w agencjach instytucjonalnych. Ponadto dyskryminacja rasowa i represyjne ustawodawstwo wypędziły Chińczyków z kopalni złota do dzielnicy, która stała się znana jako Chinatown. Sukces i przetrwanie Chinatown w dużej mierze zależało od życzliwych stowarzyszeń rodzinnych i okręgowych. Służyły one przybyszom jako systemy politycznego i społecznego wsparcia. Członkowie dążyli do zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczności i reprezentowali zjednoczony głos w walce z dyskryminującym procesem legislacyjnym. Pierwsze Chinatown powstało w Kalkucie w Indiach jeszcze podczas I wojny opiumowej.

Podsumowanie

Nowa przygoda Czwórki z Baker Street, jest bardzo dobrym tomem. Pozwala nam śledzić ich nową sprawę, w której tajemnica i napięcie urzekają nas do końca. Wojna gangów i handel opium są w centrum tej przygody. Spacery po mrocznych, świetnie narysowanych slumsach Londynu w towarzystwie naszych bohaterów pokazują jak nam dzieciaki wydoroślały.

Zobacz też Czwórka z Baker Street. Sprawa Morana [tom 7].

Oficjalna recenzja dla portalu portalu Secretum.pl.


Na szybko:

Bardzo udana seria, którą mogę tylko polecić i mam nadzieję, że będzie kontynuowana. Widać, że bohaterowie dorastają i nie mogę się doczekać, kiedy dowiem się, co przyniesie przyszłość.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 8 /10
Bohaterowie: 7 /10