Detektyw Wróbel i stary dziób

Detektyw Wróbel i stary dziób

8 listopada 2023 0 przez Monika Kilijańska

Jak Samojlik i Wajrak się za coś zabiorą, to zawsze jest nie tylko świetna historia, edukacja ale i zabawa zarazem. Nowa seria z Detektywem Wróblem zapowiada się naprawdę obiecująco!

Bohaterowie

Wróbel może i wygląda niepozornie, ale to rasowy detektyw. Ma sporo pomysłów i potrafi wcielać się w różne postacie, by infiltrować wrogie środowisko np. gangi wron. Dociekliwy. Przyjacielski i troskliwy. Potrafi zjednywać sobie ludzi zwierzęta.

Fabuła

Ptaki w mieście nie maja łatwego życia. Nie dość, że kiepsko o miejsca lęgowe, to jeszcze bandy ptaków dealują śmieciowym żarciem. A ono uzależnia i niesamowicie szkodzi ptakom. Co jednak zrobić, skoro to taaaakie doooobre! Od okruszków, po bułki ze śmietniska obok restauracji z fast foodem, wszystko przecież jest jadalne. Ale Detektyw Wróbel zrobi wszystko, by ptakom nie działa się krzywda. Jest gotowy na każde poświęcenie. Czy jednak jest w stanie nie tylko zmienić przyzwyczajenia ptaków, ale jeszcze ludzi?

Kreska

Niech Was nie zmyli dość prosta, cartoonowa kreska. Choć rysunki skierowane są raczej do młodszego czytelnika, dorosły będzie bawił się przy tym tytule przednie. Świetnie wyszły projekty vailanów należących do trzech ptasich gangów: sójek, wron i mew. Są bardzo charakterystyczne. Żywa kolorystyka przyciąga oko.

Ciekawostka

Autorzy zwracają uwagę na jakość oferowanego przez ludzi pożywienia ptakom. Tak jak koty nie powinny pić mleka, tak ptactwo nie może jeść chleba. Przyczynia się on do zmian w ciele zwierząt, zwłaszcza nieprawidłowym rozwojem kości skrzydeł, noszącym piękna nazwę anielskiego skrzydła. Choroba ta powoduje odkształcanie lotek nie ku ciele, ale w drugą stronę, całkowicie uniemożliwiając ptakowi latanie.

Podsumowanie

Choć nie porwała mnie ta seria jak przygody Ryjówki przeznaczenia, to jest nadal komiksem na wysokim merytorycznie i humorystycznie poziomie. Do tego dostosowany do rozumienia dzieci, kolorowy i bardzo przyjazny. Jest kilka nawiązań do innego komiksu tych autorów, Nieumarłego lasu, jednak nie trzeba go znać (choć polecam!), by przeczytać ten tomik.


Na szybko:

Drugi tom kolejnej serii świetnych autorów komiksów dla dzieci jest taki, jakiego się po nich można spodziewać. Sporo tu edukacji, jest trzymająca w napięciu fabuła i zwierzęcy bohaterowie, których pokochacie. Komiks dla każdego miłośnika przyrody, małego i dużego.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 7/10
Bohaterowie: 8 /10