Ciemno, ciemniej, My hero academia [tom 9]

Ciemno, ciemniej, My hero academia [tom 9]

5 lutego 2020 0 przez Monika Kilijańska

Najgorzej jest, jeśli się uczysz na egzamin, a tu przesuwają termin i to o kilka dni wcześniej. Coś podobnego zdarzyło się na obozie treningowym Akademii Bohaterów. Zupełnie jeszcze nieprzygotowani do konfrontacji z prawdziwymi złoczyńcami kandydaci do miana bohatera zawodowego zostają postawieni w sytuacji bez wyjścia: walczyć albo zginąć. Czy jednak wszyscy są na to w tak krótkim czasie przygotowani?

Bohaterowie

Fumikage Tokoyami do dość skryty, powściągliwy, poważny i skoncentrowany chłopak o dość nietypowej, przypominającej dziób ptaka twarzy. Często wydaje się też małomówny czy też obojętny, ignorując nieważne według niego prośby. Jednak w towarzystwie kolegów staje się bardziej otwarty, pomocny i można na nim polegać. Lubi ciemność i jej pokrewne pojęcia, a także dość specyficzny, nadający mu dramatyzmu sposób mówienia. Mimo iż jego dar jest niezwykle silny, Fumikage ma dużą pokorę. Jest świadomy własnych ograniczeń i rozumie, kiedy nadchodzi czas wycofania się z gry. Poważnie traktuje każdą otrzymaną radę i wykorzystuje ją. Z determinacją dąży do doskonałości. Sam nie wywyższa się, ale nie lubi, kiedy robią to inni.

Fabuła

Obóz treningowy to chyba najlepszy sposób nie tylko na znaczne poprawienie swoich umiejętności, ale i zżycie grupy. Wiedzą to także włodarze UA, dlatego uczniowie klas A i B biorą udział w takim wyjeździe i w środku lasu pod czujnym okiem instruktorów pracują nad wzmocnieniem siły i możliwości swoich darów. Przekraczanie własnych limitów wcale nie jest łatwe. Emiterzy dążą do zwiększenia swojego limitu wytwarzanej substancji, hybrydy hetero- i wielomorficzne rozwijają dodatkowe organy i kończyny wykształcone przez ich dar. Zazwyczaj taki trening jest czasochłonny, ale w przededniu walki ze złem, które gdzieś już się na nich czai, uczniowie muszą przyspieszyć tempo do wręcz morderczego. Ale najgorzej mają osoby, które oblały egzaminy, bo mają dodatkowo zajęcia.

Podczas obozu trzeci dzień oznacza dla obozowiczów dzień testu odwagi. Uczniowie w parach mają wydostać się z lasu, w którym zastawione są na nich niespodzianki (coś jak egzamin na chūnina w Naruto). Jednak kiedy cały teren spowija dziwna mgła okazuje się, że trzeba będzie walczyć ze złoczyńcami znacznie szybciej, niż ktokolwiek z uczniów i nauczycieli się spodziewał. Kto jest celem ataku? Jak w tej sytuacji poradzą sobie pierwszoklasiści, nad którymi ciąży zakaz używania do walki własnych darów?

Kreska

Jak zwykle nie mam się doc zego przyczepić. Wartka akcja i wybuchowe pojedynki zostały przedstawione w sposób pierwszorzędny. Po raz kolejny Kohei Horikoshi przekonująco rysuje młodych bohaterów, którzy brak umiejętności nadrabiają determinacją i czasem poświeceniem. Walki były nie tyle emocjonujące, co niezwykle widowiskowe. Przy tym widzimy jak bardzo rozwinął się Midoriya, który zaczyna łamać się i uszkadzać darem w taki sposób, by nie polec w walce po pierwszym ciosie.

Ciekawostka

Dlaczego właściwie uczniowie nie mogą poza szkołą i treningiem na obozie używać swoich mocy? Związane jest to z uniwersalnym prawem, które zabrania używania mocy publicznie. Jedynym wyjątkiem jest samoobrona, ale to tak jak z samoobroną w polskich przepisach – nie można zranić czy zabić podczas obrony, bo będzie się odpowiadało za nieumyślne morderstwo czy uszkodzenie ciała. Dlaczego jednak nie zrobi się wyjątków od zakazów? To dlatego, że dary są bardzo różne i nie sposób byłoby wymienić wszystkich dozwolonych czy zakazanych możliwości używania ich.

Podsumowanie

Dziewiąty tomik My Hero Academia – Akademia Bohaterów wprowadza tak bardzo kochany przeze mnie mroczny nastrój i mam nadzieję, że pozostaniemy w nim przez jakiś czas. Dynamiczna akcja, nieprzesadzony dramatyzm i spójne logicznie decyzje, nasycenie emocjami zachęcają nie tylko do przeczytania tej części serii, ale i sięgnięcia po kolejne, bo sam wątek walki ze złem w tym tomiku nie został zakończony.

Pozostałe recenzje serii My Hero Academia – Akademia Bohaterów: [tom 1], [tom 2], [tom 3], [tom 4], [tom 5], [tom 6], [tom 7], [tom 8].


Na szybko:

Dzięki tomikowi 9-temu seria My Hero Academia wpływa na mroczniejsze wody, w których mroku najlepiej czują się złoczyńcy i shadow Tokoyamy. Kiedy jednak uczniowie za bardzo się skupiają na walce i ucieczce, tracą czasem z oczu to, co chronili.

Na szybko:

Fabuła: 8/10
Kreska: 9/10
Bohaterowie: 7/10