Podstępna bezradność. The promised Neverland [tom 4]

Podstępna bezradność. The promised Neverland [tom 4]

3 lutego 2020 1 przez Monika Kilijańska

Kiedy plany się sypią, a terminy gonią, można wybrać jedno z dwóch wyjść: poddać się lub iść dalej przed siebie. Mama, opiekująca się dziećmi w ochronce Grace Field Farm, woli poddaństwo. W ten sposób cykl życia nie będzie zaburzony. Jednak najstarsze dzieci nie zgadzają się na zastany porządek i chcą zmian. Zmian, które oznaczać dla nich będą dalsze życie. Jednak czy da się cokolwiek zrobić, skoro Emma jest chora?

Bohaterowie

Mama, czyli Izabella, to młoda kobieta, którą najczęściej widujemy uczesaną w kok na karku i w ciemnej długiej spódnicy przewiązanej białym fartuszkiem. Przypomina odrobinę guwernantkę prowadzącą internat dla dzieci gdzieś w XIX-wiecznej Anglii. Jest dozorczynią w Grace Field House i opiekuje się mieszkającymi tu sierotami. Chociaż początkowo jawi się jako kochająca i czuła matka wobec dzieci, w rzeczywistości ma pokręconą naturę i sporo jej poczynań łączy tragiczne losy dzieci z nią. To bystra, bezwzględna, zimna, wyrachowana manipulantka. Zdolna do przełączania się między pozornie prawdziwą sympatią dla sierot, a skrajną nienawiścią i groźbą przemocy wobec każdego, kto jej się przeciwstawi. Nie zatrzymuje się na groźbach – spełnia je. Sama też jest wychowanką tej farmy. Mimo wszystko na swój sposób naprawdę kocha dzieci, którymi się opiekuje.

Fabuła

Emma jest uziemiona, Norman i Ray za chwilę kończą 12 lat i będą musieli rozstać się z sierocińcem. Co tu począć, skoro plany się posypały? Czy jest jakiś bezbolesny sposób na oszukanie mamy i ucieczkę? Plany są coraz bardziej zagmatwane, coraz więcej jest sytuacji, w których coś może pójść nie tak. Do tego mama czuwa, w uchu nadal są niezdezaktywowane czujniki (choć w przypadku ich to trochę zastanawiam się nad niekonsekwencją, bo o czujniki martwi się tylko najstarsza trójka). W końcu Norman stwierdza, że nie i jako najstarszy postanawia się poświęcić. Emmę i Raya to zupełnie załamuje. A może… a może nie wszystko stracone? Czy przypadkiem to nie kolejna gra sprytnych maluchów?

Kreska

Jak oddać uczucia zagubienia, złości, bezsilności czy rezygnacji. Niejeden rysownik mógłby się tego uczyć na pracach Posuki Demizu z tego tomu The promised Neverland. Są naprawdę mistrzowskie i nie raz zwiodły nawet mnie. Gdyby tak żywi aktorzy mieli tak bogatą mimikę twarzy (btw. powstaje film live-action na kanwie tego komiksu, choć wiek najstarszych sierotek ma być podniesiony do 16 lat; premiera już 18.12.2020). Do tego mamy naprawdę wspaniałe kadry dynamiczne: pożaru czy ucieczki przez las.

Ciekawostka

Czy mama naprawdę była matką? Tak, bo przecież skądś ludzkie dzieci się muszą brać. Każde dojrzałe dziecko jeśli jest dostatecznie inteligentne i silne może zostać matką przy pomocy metody in vitro. Zapłodnienie pozaustrojowe polega na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Obecnie jest stosowane jako jedna ze skuteczniejszych metod leczenia niepłodności. Zapłodnienie in vitro stosowane jest również w celu wywołania ciąży u innych gatunków ssaków, nie tylko ludzi.

Podsumowanie

Coraz bardziej zbliża się dzień oddania najstarszej trójki, a to sprawia, że wszyscy bohaterowie mangi stają się coraz bardziej podejrzliwi: i mama i wtajemniczone dzieci. Jednak konflikt głównych bohaterów o to jak powinna wyglądać ucieczka sprawia, że czytając tę część serii siedziałam jak na szpilkach. Szala zwycięstwa wahała się raz na jedną, raz na drugą stronę, by zakończyć się jeszcze potężniejszą niewiadomą, która tylko nakazuje mi sięgnąć po kolejny tomik. Sprytne, bardzo sprytne. Tak jakby Kaiu Shirai sama była genialnym dzieckiem z Grace Field Farm…

Pozostałe recenzje serii The promised Neverland: [tom 1], [tom 2], [tom 3].


Na szybko:

Tempo 4 tomu mangi The promised Neverland niesamowicie przyspiesza, bo dzieci zdają sobie sprawę, że zbliża się termin pierwszych urodzin najstarszego z dzieci. A żadne z nich nie zostawało w Grace Field Farm dłużej właśnie jak do 12-tych urodzin. Do tego Emma jest uziemiona, a Izabella wie o wszystkim. Czy dzieci w takich warunkach się poddadzą? Świetnie wyreżyserowana i narysowana manga o uciekających z sierocińcach podopiecznych.

Moni zadaniem:

Fabuła: 8/10
Kreska: 8/10
Bohaterowie: 7/10