W drodze do Golden Pond! The promised Neverland [tom 8-10]

W drodze do Golden Pond! The promised Neverland [tom 8-10]

21 października 2020 1 przez Monika Kilijańska

Dzieci z The promised Neverland są już w bezpiecznym schronie, mają jedzenie, dach nad głową. Co może pójść nie tak? Otóż nie są w tym schronie sami, a zapasy starczą na nie za długo. Jedynym wyjściem dla sierot z Grace Field House jest znaleźć punkt 08-63. Tam jest wolność. Prawdopodobnie.

Bohaterowie

Od niedawna nasi bohaterowie przemieszczają się po dzikich ostępach z Wujaszkiem. To jeden z uciekinierów z sierocińca Glory Bell, z którego uciekł 13 lat temu. Jego numer, który ma wytatuowany na brzuchu, to ETR3M8. Obecnie mieszka w odizolowanym schronisku, które było dawniej własnością Williama Minerwy. Jest sam, a to, co wycierpiał z powodu śmierci swoich współtowarzyszy oraz samotność zrobiła z niego niezłego dziwaka. Nie dość, że całkiem beztrosko bawi się bronią, nie lubi hałasu i bałaganu, to jeszcze nadaje wszystkim przezwiska i np. Emmę nazywa „Antenką”.

Fabuła

Wujaszek to może i dziwny gość, ale nie można mu zarzucić, że nie wie jak przetrwać. A właśnie sztuki przetrwania najchętniej Emma i Ray by się poduczyli, bo potwory są coraz mądrzejsze i coraz trudniej je przechytrzyć. Do tego jakoś trzeba dostać się do rejonu 08-63, otoczonego przez lasy i dzieciożerne istoty. Jednak Wujaszek jest wymagającym nauczycielem, a jego metody zakwestionowałoby każde kuratorium. Uczniom ledwo udaje się przeżyć kolejne lekcje. Ale… może to wcale nie przypadek?

W pewnym momencie Emma traci przytomność i budzi się… w mieście. Dziwnym, pustym mieście. Okazuje się, że to jest właśnie poszukiwane Goldy Pond, obszar 08-63, który wyświetlał im hologram z długopisu. To tu ma być tajemnica skrywana przez W. Mienrwę. Jednak okazuje się, że w tym miejscu nie ma tego, co oczekiwali, a na oswobodzenie będzie trzeba sobie mocno zapłacić w grze typu battle royale, ale na żywo! Będą w niej uczestniczyły nie tylko niezwykle inteligentne, porozumiewające się z mieszkańcami potwory, ale i inne dzieci, które, jak się okazuje, kryją początkowo puste zakamarki miasteczka. Czym tak naprawdę jest Goldy Pond i kim jest W. Minerwa?

Kreska

Akcja znowu przyspieszyła, mamy nową lokację, więc jest co oglądać. Posuka Demizu nie tylko świetnie potrafi nadać tempo pościgom czy walkom, ale także grać na emocjach czytelnika wspaniała mimiką twarzy oraz zastosowanym kadrowaniem. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza strony nowych rozdziałów, z ilustracją na całej stronie i często bardzo alegorycznym wydźwiękiem.

Ciekawostka

Czymże jest battle royale? To gra polegająca na eliminowaniu wrogów, a zwycięzcą zostawał ten, kto przeżyje. Sam motyw fabuły zapoczątkowała powieść Koushun Takamiego o tytule właśnie Battle Royale, opowiadająca o uczniach klasy 3 B gimnazjum Shiroiwa. Battle Royale to złożona historia, która podąża za wszystkimi uczestnikami gry. Jest brutalna i krwawa. Przede wszystkim jednak bada co sprawia, że zwykłe dzieci zwracają się do siebie nawzajem, co w przeszłości pozwala im popełnić ostateczną zbrodnię lub co całkowicie powstrzymuje ich przed wzięciem udziału w grze o zabijanie. Na podstawie samej książki powstała manga Battle royale, a inspirowała się nią m.in. Suzane Colins, autorka Igrzysk śmierci, twórcy seriali jak choćby Lost czy The walking dead oraz całe rzesze deweloperów gier komputerowych pokroju PUBG, CS, Fortnite, Alex Legends czy polskiego Dying light.

Podsumowanie

Nowi bohaterowie, nowe miejsce. Wydawać by się mogło, że to tylko zabieg wydłużający mangę, jednak to bardzo udany zabieg. Nie czuję, że problemy są mi, czytelnikowi, specjalnie piętrzone. Ba, pod koniec 10 tomu otrzymujemy tak cudowny plot twist, że nie mogę się doczekać, by czytać kolejne tomy przygód tych inteligentnych dzieciaków.

Pozostałe recenzje serii The promised Neverland: [tom 1], [tom 2], [tom 3], [tom 4], [tom 5], [tom 6-7].


Na szybko:

Emma i Ray podążają za wskazówkami z tajemniczego długopisu z nowym sojusznikiem u boku. Celem jest Goldy Pond. Okazuje się jednak, że wszystko, co zakładali jest nieprawdą, a im samym przyjdzie brać udział w brutalnej grze o przetrwanie. Trzymające w napięciu trzy kolejne tomy The promised Neverland!

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 8/10
Bohaterowie: 7/10