Potrzask

Potrzask

12 czerwca 2022 0 przez Monika Kilijańska

Miłośnicy opowieści o duchach, martwych kobiet z długimi włosami, które torturują nastolatki – to jest manga dla Was! Nangoku Banana nawiązuje do klasycznego japońskiego horroru, aby opowiedzieć krótką historię mściwych duchów.

Bohaterowie

Nie dowiadujemy się zbyt wiele o bohaterach. Może dlatego, że jest to manga jednotomowa, a może zwyczajnie nie mieliśmy się z nimi zaprzyjaźniać na dłużej. Rin jest w sumie jeszcze dzieckiem. To ten wiek, kiedy jeszcze chcesz się bawić w poszukiwaczy przygód, ale już możesz przeżyć pierwsze miłosne zauroczenie.

Fabuła

Rin znajduje pewnego dnia mapę. Oczywiście stwierdza, że musi to być mapa skarbów. Dochodząc na oznaczone miejsce, znajduje stojącą pośrodku lasu…komodę. Ja bym powiedziała, że znalazł nielegalne wysypisko śmieci, ale on oraz jego przyjaciele zdecydowanie uważali, że ta komoda jest jakaś dziwna. Okazuje się, że w sumie tak, ale nie mogę przytoczyć dlaczego, bo zbytnio bym zaspoilerowała. Grunt, że to, co znalazł, w szufladzie, będzie go jeszcze długo prześladować.

Kreska

Mam problem z rysunkami Nangoku. Dla mnie są one bardzo nierówne. Z jednej strony tam, gdzie dotyczą scen horroru, są naprawdę dobre i oddają mroczny klimat. Z drugiej projekty bohaterów są mocno średnie, a nawet powiedziałabym, że nie do końca pasują do horrorowej konwencji. Bardziej już do jakiś okruchów życia czy nawet yaoi. Ale może właśnie chodziło o zestawienie tej młodzieńczej niewinności z mrocznym złem z szuflady.

Ciekawostka

Włosy to jeden z najbardziej podstawowych i rozpoznawalnych elementów tradycyjnego japońskiego horroru. W prawie każdym społeczeństwie włosy kobiety były symbolem jej urody i myślano w ten sposób na długo przed nadejściem okresu Heian,w którym to damy dworu miały istnego fioła na punkcie fryzury. Wspomina się, że rytuał kąpieli i specjalna pielęgnacja włosów mogła trwać nawet dwadzieścia godzin. Często kobiety spędzały całe popołudnie relaksując się, prosząc kogoś o szczotkowanie lub dotykanie ich włosów, co w zależności od osoby dotykającej włosów mogło i przekształciło się w seksualną grę wstępną. Nie sposób wspomnieć o kobiecie, nie mówiąc kilku słów o stanie jej włosów. Wszystkie nosiły fryzury z przedziałkiem na środku, a najbardziej pożądane był włosy grube, lśniące i szczególnie długie. Bezsensownie długo. Idealnie powinny dotykać ziemi. Czasami kobiety decydowały się na oddanie się praktykom religijnym, a koniecznością tego był rytuał obcinania dużej ilości włosów. Symbolizowało to oddanie nowej roli. Style uczesania  często były skandalicznie skomplikowane, a kobiety bardzo rywalizowały o rodzaj kanzashi (ozdoby do włosów), które nosiły. Mężczyźni dawali kanzashi jako przysługi, prezenty, oznaki uczucia, a nawet przekupstwo. Wiele popularnych opowieści grozy pochodzi z tych okresów historii. Naturalne jest więc założenie, że skoro włosy kobiety odgrywały tak ważną rolę w jej codziennym życiu, podobnie jak w życiu mężczyzn, którzy na nią patrzyli, taka rzecz z łatwością mogłaby stać się elementem horroru.Z tego powodu istnieje wiele yokai zainteresowanych ścinaniem czy po zeraniem włosów (np. Kamikir,  Kurokamikiri, Harionag). Potem wystarczyło te postacie i legendy zanimować czy wyreżyserować.

Podsumowanie

Sam pomysł, jak i wykonanie stanowią przekonujący horror. Przede wszystkim nie śmieszy, co często powodują u mnie słabo wykonane straszydła. Atmosfera tego tytułu jest ciężka, mroczna i przerażająca, a skojarzenia z filmem The Ring same wręcz się nasuwają. Ale to nie jest manga idealna. Zwłaszcza rozwiązanie fabuły może zaniżyć jej ocenę.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wydawnictwo-waneko-300x300.jpg

Recenzje innych jednotomówek.


Na szybko:

Manga idealna, by szybko wystraszyć. Dla lubiących mroczniejsze historie, bez wchodzenia w szczegóły i poznawania bliżej postaci, ich motywów. Nieco nierówna pod względem kreski. Dyskusyjne zakończenie, które z jednej strony się może podobać, a z drugiej jest nieco naciągane. Mimo to uważajcie na to co wyciągacie z szuflady.

Moni zdaniem:

Fabuła: 6/10
Kreska: 8 /10
Bohaterowie: 6 /10