Wampir z życzeniem śmierci

Wampir z życzeniem śmierci

8 czerwca 2022 0 przez Monika Kilijańska

Wiele osób boi się śmierci, starzenia czy chorób. Tego wszystkiego pozbawione są wampiry. Jednak, jak się okazuje, życie jako wampir raczej usłane różami nie jest. Takim właśnie zrezygnowanym wampirem z depresja jest bohater mangi Wampir z życzeniem śmierci.

Bohaterowie

Student Yuuki jest ghost painterem, który maluje obrazy w imieniu swojego ojca, który jest znanym artystą. Można nazwać ich “współpracę” raczej wykorzystywaniem, gdyż ojciec dawno stracił siły do malowania i jedyną obrona jego honoru jest wystawienie obrazów namalowanych przez syna pod ojcowskim nazwiskiem. Chłopak zgadza się na takie traktowanie, gdyż jest ofiarą mobbingu. Nie wierzy we własne siły, ciągle jest krytykowany. Jedyny azyl ma na uczelni i w starym skrzydle domu, które właściwie nadaje się tylko do rozbiórki.

Fabuła

Fabuła skupia się przede wszystkim na budowaniu relacji, głównie poprzez rozmowy i zbyt dramatyczne wybuchy emocjonalne.
Yuuki jest malarzem, który maluje obrazy w imieniu swojego ojca, który jest znanym artystą. Pewnego dnia w zniszczonej części jego rezydencji, w której lubi rozkoszować się chwilą samotności, pojawia się piękny młody wampir imieniem Leo. Smutny wampir, który chce się zabić lub zostać zabitym. Yuuki jest nim zafascynowany. To, jak się porusza czy jakie robi pozy, nastraja go do malowania. Wręcz staje się muzą młodego malarza. Może powodem jest także podtrzymywanie przy życiu wampira, które można nie tylko wypijaniem krwi osiągnąć, ale uzależniającymi pocałunkami.

Kreska

Ogólnie podobał mi się styl rysowania. Jest bardzo drobiazgowy i dobrze buduje klimat. Sceny erotyczne nie szokowały, ale i nie zadziwiały kunsztem, nie były też przedstawiane zbyt dosadnie i nie były cenzurowane w brzydki sposób.

Ciekawostka

Dlaczego uważa się, że wampiry piją ludzką krew? Jedna z etymologii tego słowa prowadzi do Turcji i Chin, gdzie leczono choroby krwi za pomocą podawania chorym krwi bydła – skąd później rodziły się obawy, iż niektórzy zabijali ludzi, by pić ich krew. W literaturze i sztuce wampiry zazwyczaj nie starzeją się. Mogą jednak umrzeć poprzez np. przebicie kołkiem (choć uważa się też, że stanowi on tylko źródło cierpienia, a nie śmierci wampira), rozczłonkowanie ich i spalenie (choć niektórzy uważają, że wampiry są odporne na ogień), wystawienie na światło słoneczne (choć czasem nie umierają, tylko tracą wtedy swoje moce), wypicie krwi zmarłego.

Podsumowanie

Wiele rzeczy wydawało mi się zbyt kiczowate. Uczucia są tu wyraźnie przesadzone, wiele jest udramatyzowanych i niektóre reakcje były dla mnie po prostu dość nielogiczne. Mimo to manga była naprawdę przyjemna do czytania, a fabuła odpowiednia dla fanów BL.


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wydawnictwo-waneko-300x300.jpg

Recenzje innych jednotomówek.


Na szybko:

Dość przewidywalna, ale nieprzesadzona manga z gatunku BL. Oto historia wampira, który już miał dosyć wiecznego życia w samotności i pragnął śmierci.

Moni zdaniem:

Fabuła: 5/10
Kreska: 8 /10
Bohaterowie: 6 /10