Syriusz pośród chmur

Syriusz pośród chmur

5 maja 2022 0 przez Monika Kilijańska

Życie nastolatki, której rodzice często się przeprowadzają, musi być naprawdę ciężkie. Hinoka po raz siódmy zmienia szkołę. Boi się więc wiązać na dłużej, gdyż wie jak krucha jest przyjaźń wystawiona na próbę. Czy w takim razie odizoluje się od miłości?

Bohaterowie

Hinoka na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo zdystansowana do ludzi dziewczyna. Czysta coodere. Nie jest to jednak jej cecha charakteru, a wyuczona blokada przed przywiązywaniem się do kogokolwiek, gdyż za bardzo boi ją każda strata np. przyjaciółki. Wszystko przez częste zmiany szkoły. Przy niej Yuki, uczeń z najnowszej szkoły, to wulkan energii i ekstrawertyk w każdym calu. Jednak czy przypadkiem i jego entuzjazm nie jest maską, jak skrytość u Hinoki?

Fabuła

Z powodu pracy swej matki, Hinoka zmuszona jest do częstych przeprowadzek, wiążących się z trudnościami w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji międzyludzkich. Ale ludzie dosłownie wpadają na nią, zapoznają się i chcą kontynuować znajomość. Jak na złość! A i szkoła nie ułatwia jej sprawy, bo każdy uczeń musi należeć do jakiegoś kółka zainteresowań. Hinoka idzie po linii najmniejszego oporu i zapisuje się do najmniejszego, podupadającego koła astronomicznego. Okazuje się, że Yuki, kolega, który wpada na nią jeszcze przed pierwszymi zajęciami w nowej szkole, jest nad wymiar wesoły i pogodny, ale skrywa w sobie dość nieprzyjemne wspomnienia.

Kreska

Pod względem kreski Nakashima Vega pokazała się z naprawdę dobrej strony. Szczególnie projekt postaci opiekuna kółka naukowego jest udany. Uwagę przyciągają też kadry związane  obserwacja rozgwieżdżonego nieba, zwłaszcza te na całą stronę. Jak na debiut naprawdę kawał dobrej roboty.

Ciekawostka

W japońskim systemie edukacyjnym uczniowie, oprócz zajęć lekcyjnych, obowiązkowo, muszą uczęszczać także na zajęcia pozalekcyjne do jednego lub kilku „kółek zainteresowań”. Uczestnictwo w takich zajęciach ma później także wpływ na dalszą ścieżkę edukacji i wybór pracy. Z tego powodu szkoły w Japonii są otwarte znacznie dłużej niż do ostatniej lekcji o 15:30.

Podsumowanie

Zdecydowanie minusem mangi jest jej plan zdarzeń. Jako że jest to jednotomówka, historia musi szybko dążyć do rozwiązania. Mimo to główny wątek zajmuje większość tomiku, kończąc go dwoma lekko powiązanymi historiami, co stanowi nieco chaosu. Wręcz czujemy, jakby było tu za dużo niedopowiedzeń. Jakby… czas na poznanie bohaterów kończył nam się niczym Hinacie. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wydawnictwo-waneko-300x300.jpg

Recenzje innych jednotomówek.


Na szybko:

Szkolna opowieść o uczuciach nastolatków. Jest odrobina i komedii, i dramatu, czyli to, co lubią czytelnicy okruchów życia. Nie jest to historia, która zostanie z czytelnikiem na dłużej, niemniej dobrze się ją czyta.

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 8 /10
Bohaterowie: 7 /10