Utsubora

Utsubora

4 lipca 2022 0 przez Monika Kilijańska

Lubię czuć zdziwienie, kiedy kończę jakieś dzieło. Nieważne, czy to książka, zeszyt komiksowy czy tomik mangi. Lubię być zaskakiwana przez autora. Asumiko Nakamur, autor Utsubory, zaskoczył mnie w swojej mandze nie raz. I na tyle rozbudził ciekawość, że przeczytałam ją aż dwa razy, by nie zgubić żadnego wątku, żadnej sceny.

Bohaterowie

Powieść Nakamury śledzi chyląca się ku upadkowi karierę pisarza Shuna Mizorogiego, który dorobił się dobrej pozycji na rynku i grona lojalnych czytelników, wyczekujących na publikowane w odcinkach powieści. Mizorogi już dawno stracił inspirację i wpada na dość karkołomny pomysł.Jest to człowiek cichy, małomówny. Nie lubi występować publicznie. Zwykle można zastać go w domu, ubranego w tradycyjne kimono. Nie spóźnia się z oddawaniem zamówionych prac. Opiekuje się młodocianą krewną. Niemniej nie jest odporny na wdzięki kobiece i na pewnym raucie poznaje młodą kobietę. Fakt ten staje się punktem zwrotnym w życiu i karierze autora.

Fabuła

Utsubora zaczyna się od samobójstwa młodej kobiety. Policja ma problem z jej identyfikacją, gdyż po skoku z wieżowca twarz denatki uległa zbyt dużemu zniekształceniu. Do tego w trakcie śledztwa okazało się, że tożsamość zmarłej kobiety jest w pewnym stopniu sporna. Także identyfikującej zmarłą siostrę bliźniaczkę. O dziwo każda z nich była jakoś powiązana z Mizorogim. Poza pisarzem poznajemy także jego redaktora.

Tak naprawdę jest to świetny thriller i… zarazem nie jest to thriller. Nakamura bawi się formą, podaje masę szczegółów, splata z sobą wątki i rzuca czytelnikowi wiele poszlak, jednak nie każda prowadzi do rozwiązania zagadki związanej z fabułą. Wszak mamy podejrzane samobójstwo, femme fatale, zdradę, motyw, trupa. Oczywiste, typowe zestawienie. A jednak jest też inaczej, ale nie powiem o tym zbyt wiele, ponieważ odgadywanie fabuły książki to połowa zabawy, ale Nakamura żongluje tam i z powrotem między wydarzeniami do woli.

Ciekawostka

Kim właściwie jest ghostwriter i dlaczego pisarze nie afiszują się z korzystaniem z takiej pomocy? Ghostwriter to niezależny pisarz, który pisze tekst przypisywany komuś innemu, nie podpisuje się pod swoją pracą swoim nazwiskiem. Ghostwriterzy mogą pisać wiele prac w imieniu klienta, w tym książki non-fiction, przemówienia publiczne, treści online i propozycje książek. Zasadniczo ghostwriter zwykle nie otrzymuje praw autorskich do dzieła, ponieważ kiedy się go zatrudnia, opublikowana książka jest tylko zleceniodawcy-autora. Jest to niezgodne z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych obowiązujących w Polsce.

Kreska

Styl Nakamury jest bardzo charakterystyczny. Rysuje ona wydłużone postaci z zapadniętymi rysami twarzy, długimi kościstymi dłońmi, które odzwierciedlają nieco mangi lat 90-tych. Szczególnie praca nad postaciami kobiecymi i treściami o charakterze erotycznym pokazuje talent Nakamury. Jej bohaterki otrzymują pewną władczość, która wznosi ich poza niekorzystne tropy, bezradność i niewolę. Dla porównania, mężczyźni czują się bardziej służalczy w obliczu pięknych postaci, które tworzy mangaczka. Jednak męskie postacie są wciąż nasycone zawiłościami, które sprawiają, że ich zauroczenie jest czymś więcej niż tylko powierzchowną fascynacją pięknem. Bywają osaczeni i sami nie wiedzą, czy im się to podoba, czy jednak nie. Ostatecznie sposób, w jaki mangaczka rysuje i kadruje, używa perspektywy, zapewnia głęboko wciągające wrażenia wizualne.

Podsumowanie

W tej nieliniowości fabuły Utsubory jest pewna złożoność, której można nie zauważyć, dopóki nie wsiąknie się w lekturę niczym w bagno. Nakamura przeskakuje między dwoma, trzema lub czterema wydarzeniami, które mają miejsce mniej więcej jednocześnie, a następnie dorzuca kilka faktów sprzed dwóch tygodni, dwóch miesięcy lub dwóch lat. To świetna zabawa, jeśli jest się na to gotowym. Niesamowicie trudne, jeśli nie. Co mnie zaskoczyło w książce, to fakt, że jej historia jest naprawdę dość przyziemna. Poza wszystkimi sztuczkami narracyjnymi nic nie jest tak diaboliczne, jak się wydaje. Rzeczywiście jest to arcydzieło.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wydawnictwo-waneko-300x300.jpg

Recenzje innych jednotomówek.


Na szybko:

Moni zdaniem:

Fabuła: 7/10
Kreska: 8 /10
Bohaterowie: 9 /10