Look back

Look back

6 listopada 2022 0 przez Monika Kilijańska

Problemem jednotomówek często jest zbyt szybko opowiedziana historia, sztampowość lub niespójności nawet, które wynikają z problemu upchnięcia wszystkich wątków w określonej ilości stron i kadrów. W przypadku Look back nie ma tego problemu.

Bohaterowie

Ta jednotomówka opowiada o dwóch młodych dziewczynach, które rysują mangę. W miarę rozwoju historii obserwujemy jak stają się przyjaciółmi, rozwijają się warsztatowo. Fujino to młoda dziewczyna, która jest dobra we wszystkim i od niechcenia rysuje mangę do biuletynu klasowego. Zawsze pewna siebie. Uważana za najlepszą rysowniczkę w szkole, bo jej krótkie historyjki są bardzo zabawne. Kyomoto jest zamkniętą w domu uczennicą tej samej szkoły, choć do niej nie chodzi. Postanaiwa jednak wysyłać własna mange do tej samej gazetki co Fujino. Oboje inspirują się nawzajem, aby rysować więcej i stawać się lepszymi.

Fabuła

Fujino rysuje popularną w szkole mangę do szkolnej gazety. Aż pewnego dnia obok niej rubryki pojawia się kolejna, z przepięknie rysowanymi kadrami, nad którymi rozpływają się w pochwałach uczniowie. Zdolności artystyczne nowej dziewczyny pokazują, że Fujino jest amatorką. Początkowa niechęć i rywalizacja przeradza się jednak w motywację i przyjaźń pomiędzy rysowniczkami. Jednak czy jeden mały kreskówkowy pasek może dosłownie uratować życie?

Kreska

Mangaka Tatsuki Fujimoto (autor m.in. Chainsaw man’a) w tej jednotomówce bawi się stylami, które mają reprezentować prace dziewczyn i ich rozwój. Wielki plusem jest tu też wyrażenie mimiki twarzy postaci. Moimi ulubionymi kadrami były jednak ukazywane w gazetce rysunki Kyomoto lub chce, nie posiadające dymków kadry z życia bohaterek zajętych tworzeniem mang. Zmieniało się tylko nieco otoczenie, tło za oknem, pogoda , a one dalej siedziały nieruchomo przy stole, oddane swojemu rzemiosłu.

Ciekawostka

W Japonii sporo jest osób, które nie chcą żyć w społeczeństwie i zamiast tego wybierają izolację w domu (hikikomori). Opiekują się nimi rodzice. Karmią, piorą im ubrania, przynoszą wszystko pod drzwi, często nawet nie rozmawiając z izolującym się tak domownikiem. Być może nigdy się nie zastanawialiście co dzieje się… kiedy opiekunowie takiego hikikomori umierają. Rząd japoński wprawdzie motywuje takich ludzi do pracy, choćby na część etatu, jednak istnieje system zapomóg, o które może ubiegać się taki hikikomori. Istnieją także organizacje non-profit, które wspierają hikikomori w podejmowaniu działań na rzecz usamodzielnienia się. Obecnie szacuje się, że około 1 procent populacji Japonii (większość z nich to mężczyźni) jest zamkniętych w domach.

Podsumowanie

Nie jest też jasne, co Fujimoto w Look back próbuje powiedzieć o tworzeniu mangi, jako sam odnoszący sukcesy twórca mangi (warto zauważyć, że jego imię znajduje się w imionach obu postaci: Fuji w Fujino i Moto w Kyomoto, być może wskazując, że ich historia jest jego) .Czy ważniejsza jest uczucie czy pasja? Czy można je rozdzielać? A może nie można właśnie łączyć? Historia kończy się również pytaniem „Więc dlaczego rysujesz?”. Na to pytanie pewnie niejeden raz odpowiada każdy artysta.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wydawnictwo-waneko-300x300.jpg

Recenzje innych jednotomówek.


Na szybko:

Posępne spojrzenie na cele, marzenia i przyjaźń oraz na to, jak łatwo można je odebrać. O dwóch aspirujących rysowniczkach próbujących zrealizować swoje marzenie jako mangaczki.

Moni zdaniem:

Fabuła: 8/10
Kreska: 9/10
Bohaterowie: 9 /10